lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 21 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 50 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 09. Apríl, , Dnes oslavuje Milena
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Žuvajte pre zdravie

  Spracoval(a) : Mária Novická
Dátum : 4.1.2002
späť
Späť

Poslať
 

Každý vie, že zuby by sme si mali umývať po každom jedle, medzitým ešte občas vyčistiť špeciálnymi kefičkami medzizubné priestory. Nie vždy je to však možné. V takom prípade môže byť nápomocná žuvačka bez cukru, ktorú si môžete dopriať s príchuťou podľa vlastnej chuti.

Rodičia a najmä učitelia – ktovie prečo nemajú radi, keď ich deti, či žiaci systematicky  hýbu čeľusťou. Starším učiteľom sa to zrejme spája s istou nonšalantnosťou, charakteristickou pre americký spôsob života. Sú však aj takí, ktorí považujú žuvanie žuvačky za zdraviu škodlivé.  Vraj je to  omyl! Vedecké výskumy žuvačiek bez cukru totiž dokázali opak. Vedci zistili, že dvadsaťminútové žuvanie žuvačky  po každom jedle spôsobuje (vďaka masáži) lepšie prekrvenie ústnej dutiny a zároveň pomáha predchádzať vzniku zubného kazu. To všetko preto, lebo v priebehu tohto dvadsaťminútového žuvania vytvoria slinné žľazy až trikrát viac slín ako bežne. A práve táto prirodzená tekutina hrá veľmi dôležitú úlohu pri predchádzaní chorôb zubov.
· Sliny omývajú povrch zubov a čistia ich. Riedia a vyplachujú škodlivé kyseliny, ktoré vytvárajú na povrchu zubov baktérie. Ako množstvo slín narastá, zvyšuje sa obsah vápnika a fosforu v ústnej dutine a škodlivé kyseliny sú rýchlo zneutralizované.
· Pod vplyvom slín sa obnovuje minerálne zloženie skloviny, vďaka čomu sa posilňuje a obnovuje ideálna tvrdosť. 
Sliny vyplachujú zvyšky jedla spomedzi zubov a pôsobia proti nepríjemnému zápachu z úst. Pre deti je dôležitá chuť žuvačky, preto sa do nej kedysi pridával cukor. Na odporúčanie stomatológov bol cukor neskôr nahradený látkami ako sorbitol, xylitol alebo mannitol. Tieto látky umožňujú zachovať sladkú chuť a pritom nespôsobujú zubný kaz. Za najhodnotnejšiu látku je považovaný xylitol, ktorý nepredstavuje živnú pôdu pre baktérie a vďaka tomu, že neutralizuje  kyseliny, pomáha obnoviť v ústnej dutine ideálne pH. Táto látka je súčasťou niektorých zubných pást.
Napriek týmto úžasným výsledkom by sme opäť pripomenuli, že všetkého veľa škodí. Občas si dajte pauzu v žuvaní. Mať plnú pusu slín 20 hodín denne zrejme tiež nie je normálne. 
 

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!