lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 7 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 03. Júl, , Dnes oslavuje Miloslav
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Mikuláš, alebo odkiaľ sa vzala sladká nádielka?

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 22.11.2012
späť
Späť

Poslať
 

Rok sa s rokom zišiel a opäť je tu Mikuláš. Každý ho pozná - dobrého, usmievavého deduška s bielou bradou, ktorý s anjelom a čertom roznášajú deťom sladkosti a ovocie. Na tie sa tešia hlavne poslušné deti. Nezbedníci si nájdu v pletených pančuchách alebo čižmičkách aj zopár uhlíkov či zemiakov. Zvyk, ktorý každoročne otvára vianočné obdobie, neodmysliteľne patrí k slovenskej ľudovej tradícii a malé deti od nepamäti čakajú  na sladkosti  od sv. Mikuláša.

 

Legenda o sv. Mikulášovi

Slovenský Mikuláš, americký Santa Claus, nemecký Weihnachtsmann aj francúzsky Pere Noël majú spoločného predka, ktorý sa narodil okolo roku 280 v antickom meste v Turecku. Bol to svätý Mikuláš, biskup z Myry, ktorý sa preslávil svojou štedrosťou, ako ochranca viery a nespravodlivo obvinených. 

 

Aj napriek tomu, že sa z  jeho života nezachovalo veľa faktických údajov, legendárne príbehy o jeho dobročinnosti a štedrosti sa z generácie na generáciu tradujú dodnes. Patrónom detí sa stal Mikuláš vďaka príbehu o chudobnom otcovi a jeho troch dcérach, pre ktoré nemal veno. Biskup sa nad nimi zľutoval a  tajne hodil do komína ich domu hrudy zlata, aby sa  osud troch dievčat obrátil k lepšiemu.

 

Mikuláš vo svete

Prezlečení Mikulášovia chodia takmer po celom svete. Líšia sa menami aj oblečením. Za slovenskými  deťmi chodí Mikuláš už od 13. storočia a nadeľuje im cukrovinky a dobroty. Navštevuje ich v trojici s anjelom a čertom, ako symbolmi dobra a zla. Čert nikdy nič nedával, ale za to musel mať strašidelnú masku. Podobne ako u nás, aj v nemecky hovoriacich krajinách čakajú malé deti nádielku už ráno. V Chorvátsku si tiež deti večer pred sviatkom sv. Mikuláša  vyčistia čižmičku a postavia ju na okno. Ráno v nej nájdu sladkosti a ovocie. Holanďania si sviatok užívajú úplne inak. Každý rok pripláva do prístavu v Amsterdame tajomná loď. Z korábu vystúpi Sinter Klaas, vysadne na bieleho koňa a prechádza mestom, obklopený malými černoškami v turbanoch, ktorí deťom rozhadzujú za hrste sladkostí.

Dobroty od Penamu pre našich najmenších

 

Dokonca aj najstaršie tradičné zvyky kráčajú ruka v ruke s modernou dobou. Aj dnes deti netrpezlivo čakajú, kedy sa už konečne vo dverách objaví Mikuláš v sprievode láskavého anjela a strašidelného čerta. Preto vám prinášame sladké tipy od značky Penam, čím peknú  básničku či pesničku sladko odmeniť.

 

Čertove brambory

Keď sa budete tento rok sami seba pýtať, aké poslušné alebo neposlušné boli vaše deti, inšpirujte sa našimi tipmi. Ak vaše ratolesti predsa len trošku neposlúchali, alebo ich naopak chcete podpichnúť vy, vyskúšajte Čertove perníčky. Sami čertíci ich poctivo plnili vynikajúcou ríbezľovou náplňou..

 

Mikulášsky perník

Ak boli vaše deti dobré, odmeňte ich Mikulášom alebo anjelom. Ak občas neposlúchli, môžete im do vrecúška so sladkosťami šupnúť perník s čertom namiesto kôpky uhlia. Alebo kúpte všetky tri, pretože neodmysliteľne patria k sebe! Deti sa určite potešia. Perníčky majú ovocnú náplň, ktorá im veľmi chutí.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!