lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 18 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 01. Júl, , Dnes oslavuje Diana
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Umývame si ruky správne?

  Spracoval(a) : Zuzana
Dátum : 24.10.2012
späť
Späť

Poslať
 

Snáď najčastejšou rodičovskou otázkou, ktorú si z detstva pamätáme, je: „Umyl/a si si ruky?“ Pre väčšinu z nás je umývanie rúk každodennou rutinou, napriek tomu však existuje niekoľko prekvapivých informácií, ktoré o tejto bežnej činnosti možno neviete.

Úkryt pre baktérie: dlhé nechty a prstene

 „Pred umytím rúk je potrebné odložiť všetky šperky od hodiniek až po prstienky. Práve prstienky sú obľúbeným úkrytom baktérií,“ upozorňuje Roman Garaj zo spoločnosti Kimberly-Clark Professional. Umývanie dlaní alebo dokonca iba prstov je nedostatočné. Dôležitá je taktiež starostlivosť o nechty, obzvlášť za dlhšími sa totiž baktériám veľmi dobre darí. Pre dokonalú hygienu je ideálne používať malú ručnú kefku na čistenie nechtov.

Mydlo je nevyhnutnosť

Obyčajné oplachovanie rúk pod tečúcou vodou nestačí. Iba mydlo totiž dokáže skutočne zlikvidovať baktérie. Navyše obsahuje látky, ktoré zmäkčujú vodu a pomáhajú ruky dôkladne zbaviť špiny. Základom správneho umývania rúk je ich prvotné namočenie pred použitím mydla. Mnoho ľudí si nanáša mydlo práve na suché ruky a následne ich oplachuje vodou, čím väčšinu mydla spláchne. Po namočení sa na mokré ruky nanesie mydlo, ktoré sa rozotrie, ruky sa poriadne umyjú a až potom sa mydlo spláchne vodou.

Papierové utierky sú hygienickejšie

Rovnako dôležité ako umývanie rúk je aj ich vysušenie. Nedávny výskum londýnskej University of Westminster preukázal, že používanie elektrických sušičov výrazne zvyšuje množstvo baktérií na rukách užívateľa – v prípade sušiča rúk na báze teplého vzduchu je to v priemere o 254 % viac. Naopak použitím papierových utierok sa znížil celkový počet baktérií na rukách v priemere o 77 %. Ak môžete, dajte preto prednosť jednorazovým utierkam.

Pred jedlom nestačí

Že je potrebné umývať si ruky pred jedlom a po návšteve toalety vieme asi všetci. Okrem toho je taktiež dôležitá hygiena rúk  pred akoukoľvek manipuláciou s potravinami a pokiaľ upravujete surové mäso, ryby či vajcia, tak najlepšie aj v priebehu varenia. Ak máte psa, mačku alebo iného domáceho miláčika, umývajte si ruky po kontakte s ním. K umývadlu zamierte taktiež po smrkaní, kašlaní a kýchaní alebo pokiaľ ste boli v styku s infekčne chorým človekom v domácnosti. Na zoznam činností, po ktorých je nevyhnutné umytie rúk, patrí ešte prebaľovanie detí, cestovanie v MHD, tankovanie, nakupovanie, vynášanie odpadkov či práca v záhrade. Dámy by nemali zabudnúť na umývanie rúk pred nanášaním make-upu. Cez sliznice, ktoré máme na tvári, sa nám baktérie z neumytých rúk môžu ľahko dostať do tela.

Nie všetci si umývajú ruky

Sociologické prieskumy preukázali, že väčšina ľudí síce tvrdí, že si po použití toalety umyje ruky, ale len necelá polovica populácie to skutočne robí. Pokiaľ sa pred vami dotkne kľučky niekto, kto zabudol na umývadlo, vaše umývanie rúk, aj keď dôkladné, vychádza navnivoč. Dvere preto otvárajte lakťami alebo použite jednorazovú papierový utierku.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!