lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 10 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 08. August, , Dnes oslavuje Oskar
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
DIAMANT - symbol osvietenia a dokonalosti.

  Spracoval(a) : Martina Jeníková
Dátum : 4.6.2000
späť
Späť

Poslať
 

Keď sa slávny moreplavec Marco Polo vrátil z Číny, stráže ho nechceli pustiť do mesta. Chudoba bola vec, ktorú vtedajšia spoločnosť za žiadnych okolností neodpúšťala. Napokon ich síce presvedčil, ale jeho rodáci sa na neho naďalej pozerali ako na dobrodruha a trhana. Slávny cestovateľ mal však pre svojich Benátčanov pripravené prekvapenie. Usporiadal pre nich veľkolepú hostinu a práve vo chvíli, keď zvony katedrály odbíjali polnoc, rozkázal sluhovi, aby rozstrihol jeho dotrhané tatárske háby. Zo šiat sa za svitu Luny začali sypať rubíny, zafíry, smaragdy a najmä diamanty. O sláve Marca Pola od tej chvíle viac už nikto nepochyboval.
Je len málo vecí, ktoré dokážu tak opantať myseľ človeka, ako bohatstvo, moc i lásku vyjadrujúce drahé kamene. Ľudia kvôli nim umierali, dobrodruhovia opúšťali svoje domovy a krásne ženy sa kvôli nim s radosťou oddávali silným mužom. Korunovaným kráľom drahých kameňov je nesporne diamant. Najtvrdší, najvzácnejší nerast vytvorený za záhadných okolností v podmienkach, aké sú sto - dvesto kilometrov pod povrchom zeme. Okrem jeho dokonalej tvrdosti je pozoruhodný aj vek diamantov. Odhaduje sa na 600 000 až do 2,5 bilióna rokov, ale tie biliónové sú skôr rarita. Dá sa však smelo povedať, že diamant si pamätá takmer toľko ako naša matka Zem. Najskôr sa javí ako čistý uhlík a nikto si ho nevšíma, neskôr sa mení na diamant a na záver sa v rukách zručných brusičov stáva briliantom. V tejto podobe je už oň mimoriadny záujem. Magický kameň žiariaci ako tajomná hviezda zeme sa povinne nachádza v klenotnici všetkých mocných a bohatých.
Diamant neteší iba svojich majiteľov, ale aj ďalšie tisícky ľudí na celom svete, ktorým dáva prácu. Či už sú to obchodníci, bankári, brusiči, kopáči, baníci, predavači, dizajnéri, klenotníci, starožitníci, šperkári, geológovia atď. A hoci je to obchodný artikel, pri jeho ťažbe, brúsení i predaji existujú zvláštne pravidlá. Do impozantnej budovy na londýnskom Holborn Circus, kde sídli najväčšia firma kontrolujúca väčšinu svetovej ťažby diamantov De Beers Consolidated Mines, sa obyčajný smrteľník len tak nedostane. Za múrmi a mrežami obrovskej stavby sa raz za mesiac pripravujú dodávky pre približne dvesto zákazníkov z celého sveta. Len vybrané obchodnícke, brusičské a klenotnícke firmy s kapitálom, ktorý môže uspokojiť diamantový syndikát, majú nárok na zásielku trblietavých kameňov. Zásada je, že ani najbohatší a najstarší klienti firmy De Beers si nemôžu vyberať. Diamanty sa prideľujú podľa situácie na trhu a podľa ťažby.

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!