lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 10 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 08. August, , Dnes oslavuje Oskar
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Neobyčajné vlastnosti rastlín

  Spracoval(a) : Jana Osuska
Dátum : 5.9.2001
späť
Späť

Poslať
 

Sanseviera vstrebáva škodlivé látky
Naše obydlia sú plné syntetických materiálov alebo zariadení impregnovaných rozličnými chemikáliami. Nábytok, podlahové krytiny, farby, laky vylučujú formaldehyd, benzén, acetón, ktoré sú pre zdravie veľmi škodlivé. Znečistenie ovzdušia je o to väčšie, čím viac sú utesnené okná a zateplené steny. Väčšinu týchto jedovatých látok našťastie vstrebávajú črepníkové rastliny. Ovzdušie najlepšie čistia rastliny, ktoré majú radi tieň, s veľkými, tenkými listami ako napríklad papraď, sanseviera, dracéna, figovníky, brečtan, filodendron. Oplatí sa pestovať najmä sansevieru, ktorá je takmer nezničiteľnou rastlinou a nevyžaduje zvláštne ošetrovanie.

Chryzantéma pre fajčiarov
Bolo potvrdené, že cigaretový dym najúčinnejšie neutralizujú: chryzantéma, gerbera, datlová palma, dracéna, ficus robusta a benjamina, brečtan. Preto by si ich mali do bytu rozmiestniť najmä fajčiari.

Papraď predpovedá počasie
Deň pred dažďom papraď skladá svoje lístky nahor. Keď sa má počasie zlepšiť, lístky sa znova narovnajú.

K počítaču postavte dracénu
Kancelárie, úrady a takisto naše príbytky sú plné elektronických zariadení, ktoré nám uľahčujú prácu. Moderné kancelárske vybavenie a najmä tlačiarne, fotokopírky, monitory počítačov vylučujú xylén, toluén, trojchlóretylén, amoniak. Našťastie existuje mnoho rastlín, ktoré tieto látky účinne vstrebávajú. Na stolík v blízkosti počítača je vhodné umiestniť palmu, difenbachiu, najmä dracénu alebo papraď.

Červené kvety dodávajú energiu
Vôňa kvetov a ich farby pozitívne vplývajú aj na naše rozpoloženie. Prítomnosť zelených rastlín upokojuje nervy, znižuje napätie svalstva a tlak krvi. Červeň kvetov a ovocia má povzbudzujúce účinky, biele kvety upokojujú, žlté vyvolávajú pocit pohody.

Viete, že...
Mnoho rastlín, medzi nimi aj črepníkových, udivuje svojimi neobyčajnými vlastnosťami. Napríklad podzemnica olejná kvitne iba niekoľko hodín a vädne po samoopelení. Kvetná stonka sa po zakvitnutí predlžuje, nachyľuje nadol a zasúva do zeme. Až tam dozrievajú jej plody. Niektoré kvety sa správajú ako dravci, napríklad poľujú na hmyz a keď si na plátok ich kvetu sadne mucha alebo komár, kvietok sa zatvorí a obeť pridržiavajú lepiace výrastky. Mimóza zase reaguje aj na najjemnejší dotyk – poskladá svoje lístky a zvesí halúzky.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!