lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 17 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 3 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 19. Február, , Dnes oslavuje Vlasta
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Výťažok kampane Na kolesách proti rakovine pôjde na prístroj Wave System

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 22.4.2004
späť
Späť

Poslať
 

Prispieť k boju proti rakovine by mal II. ročník celoslovenskej kampane Na kolesách proti rakovine, ktorý odštartuje 5. mája benefičným koncertom v Bratislave. Výťažok kampane bude venovaný na nákup prístroja Wave System na diagnostiku dedičných foriem rakoviny a akcia je venovaná aj spomienke na zlatého medailistu z Paralympijských hier 2000 v Sydney Radovana Kaufmana.
    
Kampaň sa uskutoční od mája do októbra v mestách a dedinách po celom Slovensku. Podstatou jednotlivých akcií je nesúťažné absolvovanie vytýčenej trasy na akomkoľvek nemotorovom kolesovom dopravnom prostriedku. Kampaň sa začne 5. mája v Bratislave benefičným koncertom pre Nadáciu Výskum rakoviny, kde vystúpi množstvo interpretov bez nároku na honorár. Prvou akciou bude Večerný beh Prešovom a podujatia budú pokračovať v priebehu júna, septembra a vyvrcholia 1. októbra v Bratislave.
    
Výťažok kampane pôjde na nákup prístroja Wave System, ktorý zabezpečí kvalitné predbežné vyšetrenie zmien u dedičných foriem rakoviny hrubého čreva, štítnej žľazy, prsníkov aj vaječníkov. Ako pre TASR zdôraznil vedúci oddelenia genetiky nádorov Ústavu experimentálnej onkológie SAV Vladimír Zajac, prístroj za 4,5 milióna korún je významný hlavne u diagnostiky rakoviny prsníkov, pretože je to tam náročnejšie ako u rakoviny hrubého čreva. "My to robíme v podstate na kolene technikami, ktoré sú síce veľmi dobré, ale sú pracné a nepomôžu k tomu, aby sme mohli identifikovať všetkých pacientov, ktorých máme," doplnil. Nový prístroj by to uľahčil. V súčasnosti je možné za jeden deň analyzovať 24 vzoriek a pomocou tohto prístroja môžu denne vyšetriť päťkrát viac žien a je presnejší.

Tohtoročná kampaň si pripomenie pamiatku paralympionika Radovana Kaufmana, ktorý minulý rok v júni podľahol rakovine vo veku 25 rokov. Predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš doplnil, že ich športovci sú vnímaní ako veľkí bojovníci a práve Rado Kaufman patril k najvýraznejším. Kaufman, ktorý prevzal záštitu nad minuloročnou kampaňou, bol držiteľom medailí získaných na svetových a európskych cyklistických dráhach. Hlavnými organizátormi kampane sú Slovenský paralympijský výbor spolu s Nadáciou Výskum rakoviny, Agentúrou AP projekt a Úniou miest Slovenska.

Copyright©2004 TASR


Diskusia k článku:

Babky (aj chlapi, samozrejme), ak mozte zapojte sa! Rado zomrel par dni pred spustenim tejto akcie. Jemu sa uz pomoct nedalo, ale mnohi ini maju sancu. A tak by si to Rado, do poslednej chvile plny elanu a huzevnatosti, prial.
Neregistrovaný - iva, 22.4.2004 09:29
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!