lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 2 reakcií.
Včera pribudlo:
4 tém, a 15 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 03. Jún, , Dnes oslavuje Karolína
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Pavlovove reflexy existujú aj u človeka

  Spracoval(a) : Zuzana Konečná
Dátum : 14.11.2003
späť
Späť

Poslať
 

Britskí vedci zistili, že Pavlovove reflexy existujú aj u človeka.  Keď nechali dobrovoľníkov pozerať sa na abstraktný obraz a do nosa im pritom  vždy  stúpala vôňa vanilky, pociťovali neskôr pri pohľade na tento obraz chuť na vanilkovú zmrzlinu. 

Chuť na vanilku nemali v prípade, že mohli zjesť toľko zmrzliny, koľko chceli.  Jay Gottfried a jeho kolegovia z Wellcome Departmentu v Londýne v princípe zopakovali  pokusy slávneho ruského fyziológa Ivana Pavlova. Ten rozozvučal  zvon vždy v momente,  keď jeho laboratórne psy dostali žrať. Psy potom začali pri zvonení slintať aj vtedy, keď žiadne žrádlo nevideli.  Britskí vedci podľa časopisu Science nahradili zvon abstraktným obrazom, psie žrádlo vanilkovou vôňou a štvornohých priateľov človeka vymenili za  skutočných ľudí. Reakcia 13 účastníkov pokusu sa merala mozgovou  aktivitou a nie  množstvom vyprodukovaných slín. Výsledky štúdie však boli prakticky rovnaké  ako Pavlovove. Odborníci zaznamenávali aktivitu mozgu v momentoch, keď dobrovoľníci sledovali obraz   zároveň vdychovali vanilkovú vôňu. Po niekoľkonásobnom zopakovaní kombinácie obraz-vôňa ukázali neurológovia dobrovoľníkom len obraz, ale ich reakcia bola rovnaká ako  predtým. Uvedené prepojenie sa nazýva podmieňovanie.  Výsledok bol však iný v  prípade, keď dovolili účastníkom zjesť ľubovoľné množstvo vanilkovej  zmrzliny.  Následné  sledovanie mozgu neukázalo žiadnu zvýšenú aktivitu určitých oblastí.  Tento  "brzdiaci" systém fungoval však iba s vanilkovou zmrzlinou. Pri konzumácii arašidového  masla  nebolo podmieňovanie narušené.   Týmto pokusom chceli vedci zistiť, ako  funguje potláčanie chute na nejaké jedlo po jeho konzumácii. Porucha tohto regulačného systému by mohla zohrávať úlohu nútených poruchách prijímania potravy a pri prekonávaní iných  návykov, konštatoval Gottfried. Napríklad pacienti so zriedkavým Kluverovým-Bucyovým  syndrómom, ktorí do seba pchajú obrovské množstvá jedla, ale aj  nekonzumovateľných  predmetov, majú poškodené oblasti mozgu,  zodpovedné za  podmieňovanie.      

Diskusia k článku:

a ako je to zo slinkou blaženosti?
Neregistrovaný - popai, 14.11.2003 20:22
No to mi je novinka -- myslim, ze sme sa to este na ZS ucili, ze to aj u cloveka funguje. A to bolo uz veru dobrych 13-15 rokov dozadu.
Neregistrovaný - iva, 16.11.2003 04:01
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!