lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 23 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 20. Júl, , Dnes oslavuje Ilja/Eliáš
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Vedci odhalili vzťah medzi rakovinou dieťaťa a rizikom pre matku

  Spracoval(a) : Zuzana Konečná
Dátum : 29.9.2003
späť
Späť

Poslať
 

Ak sa u dieťaťa v rannom veku vyvinie rakovinový tumor,  jeho matka má vyššiu pravdepodobnosť, že neskôr ochorie na rakovinu prsníka.  Na  konferencii venovanej problematike rakoviny prsníka, ktorá sa uskutočnila 23. septembra  v Kodani  túto tézu prezentovali vedci z detskej nemocnice v  anglickom  Manchestri. 

Z výsledkov ich štúdie vyplýva, že ak dieťaťu určité druhy rakoviny diagnostikujú  do  piateho roku života, riziko, že jeho matka v priebehu desiatich rokov po pôrode  ochorie na  rakovinu prsníka je dvojnásobné v porovnaní s priemerom. V prípade, že postihnutým dieťaťom  je chlapec, ohrozenie matky je zvýšené o 50 percent. "Štúdia naznačuje, že medzi  matkami detí s pevnými tumormi je výrazne zvýšené riziko rakoviny prsníka,"  povedal  lekár Dong Pang z Kráľovskej manchesterskej detskej nemocnice. Prezentovaná štúdia  je považovaná za prvú, ktorá odhaľuje vzťah medzi rakovinou prsníka matky a pevnými  tumormi jej dieťaťa. Pangov tím študoval 2064 žien, ktorých deti do 15. roku života postihli tumory svalov, kostí, mozgu, pečene, obličky, kože a iných orgánov. Vedci predpokladajú, že  za  zvýšené riziko by mohli byť zodpovedné porucha génu p53, ktorý v plode  potláča tumor,  spolu s abnormálnymi hladinami hormónov u matky. Tiež nevylučujú účasť iných, zatiaľ  neznámych genetických mutácií. Pang dodal, že na potvrdenie uvedených zistení treba ešte vykonať ďalší výskum. Vyjadril však presvedčenie, že jeho objavy môžu mať veľký  význam pri prevencii rakoviny prsníka. Rakovina prsníka je najčastejším rakovinovým ochorením žien. V celosvetovom meradle  sa každý rok objaví milión nových prípadov. Za rizikové faktory sú považované  skorá  puberta, neskorá menopauza, odkladanie pôrodu alebo bezdetnosť,  ako aj výskyt  ochorenia  v rodine.      


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!