lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
7 tém, a 10 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 10 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 12. Júl, , Dnes oslavuje Nina
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Vyžeňte mole zo skrine a zo špajzy !

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 8.7.2008
späť
Späť

Poslať
 

Tiež vám občas bytom preletí malinký motýlik? Vy vyskočíte a začnete besne tľapkať rukami v domnienke, že sa vám ho podarí zabiť. Tak napríklad pred návštevou to je  poriadne trápne. Tomu stačí predísť v podstate len jednoduchou prevenciou proti potravinovým či šatňovým moľom. Moderných ochranných prostriedkov na to máme dosť.

Ako vlastne týchto škodcov v domácnosti poznáme? Ak má malý motýlik strieborné krídla, ide o molu šatovú. Ak sú na jej krídlach tmavé škvrny, je to moľa potravinová. Tie prvé dokážu narobiť paseku v šatníku, tie druhé pre zmenu zase v špajze.

Ako sa vôbec títo škodcovia do nášho bytu dostanú? „Potravinové mole väčšinou pri nákupe potravín. Alebo sú títo škodcovia už v našom dome. Vo svetlíkoch, stúpačkách, v technickom zázemí bytov. A veľmi často k nám jednoducho títo nepozvaní hostia vletia do bytu oknom,“ hovorí MUDr. Jaroslava Zelenková, vedúca referentka pre štátnu správu Hygienickej stanice hlavného mesta Prahy. „Podobnou cestou sa do našich skríň dostanú i mole šatňové.“

Oboje potom napáchajú vysoké finančné škody našim domácnostiam, pretože znehodnocujú šaty, a predovšetkým potraviny. Potravinová moľa hospodári hlavne v múke, ryži, ovsených vločkách či strukovinách. Larvy môžeme nájsť tiež v čokoláde, sušienkach i v sušených hubách alebo strúhanke. Všetky napadnuté potraviny je nutné bezodkladne vyhodiť.

Obrana proti potravinovým moľom je v podstate veľmi jednoduchá. Stačí používať moderné prostriedky a nástrahy. Pri ich výbere ale musíme byť veľmi pozorní. Títo pomocníci by mali obsahovať látku, ktorá privábi samčie mole. Ten sa prilepí na papierový prúžok s lepidlom a jeho smrť tak jednoducho preruší reprodukčný cyklus molí v našom byte. Pri voľbe týchto prostriedkov je nutné dávať pozor na to, aby neobsahovali insekticídy, varujú odborníci. Táto ochrana – aby bola efektívna – totiž musí byť umiestená v blízkosti potravín. Preto je nutné tiež dať pozor na to, aby boli  bez akejkoľvek vône, tak ako tomu je napríklad pri výrobku Raid proti potravinovým moľom. Najlepšou prevenciou je uchovávať suché potraviny v dobre uzavretých nádobách. A pochopiteľne používať pravidelne moderné prostriedky a nástrahy ktoré sú vysoko účinné a dlho pôsobiace. Napríklad výrobky proti šatňovým moľom pôsobia až štyri mesiace, proti potravinovým až šesť týždňov.

V prípade ochrany pred šatňovými moľami použijeme prípravky v podobe účinných gélov či sáčkov a celoročných prostriedkov nazývaných 4 ročné obdobia. Odevy pochopiteľne musíme tiež pravidelne vetrať a preklepávať, rovnako ako koberce a prikrývky. A pritom rovno vymeniť i ochranné prostriedky.

A ako sa brániť tomu, aby sa títo škodcovia do nášho bytu vôbec nedostali? „Je to celkom zložité,“ hovorí ďalej doktorka Zelenková. „Okrem tesnosti okien je pochopiteľne dôležité správne uskladnenie potravín do vhodných uzavierateľných nádob či obalov“.

V minulosti sa používali na vypudenie týchto škodcov najrôznejšie domáce recepty. Vraj pomáhajú napríklad noviny, nevonia im totiž tlačiarenská čerň. Rovnako vraj pôsobia aj klinček, kôra z citrusov, levandule, vratič, cédrové drevo ale aj úplne obyčajné mydlo. V šatníku tiež môžete rozsypať čierne korenie. Ak chcete šatové mole pochytať, spoľahlivo zafunguje zmes jedného dielu melasy s dvomi dielmi octu v odkrytej nádobke. Na modernú ochranu ale zďaleka nemajú.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!