lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 7 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 03. Júl, , Dnes oslavuje Miloslav
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Nový pavilón Detského kardiocentra pomôže zachrániť viac detí s chorými srdcami

  Spracoval(a) : Janka
Dátum : 2.12.2012
späť
Späť

Poslať
 

Vedenie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, pod ktorého správu patrí aj Detské kardiocentrum, očakáva výstavbou nového pavilónu Detského kardiocentra výrazné zlepšenie starostlivosti o pacientov. Vďaka novým priestorom s vyššou kapacitou lôžok sa zvýši úroveň poskytovanej zdravotníckej starostlivosti, čo sa prejaví najmä znížením čakacej lehoty malých pacientov na potrebné zákroky. Zároveň sa zvýši aj komfort pre rodičov, ktorí v mnohých prípadoch strávia s deťmi v nemocnici aj niekoľko mesiacov. V novovytvorených priestorových a sociálnych podmienkach bude môcť mať pri sebe každé dieťa nonstop svojho rodiča. 

Komplexnosť starostlivosti o zdravie pacientov sa výrazne zefektívni aj v zmysle kontinuity a nadväznosti diagnostických a liečebných postupov pri väčšej koncentrovanosti a prepojenosti pracovísk, napr. pri tzv. hybridných výkonoch alebo zhoršení stavu pacienta. Pôsobenie v nových priestoroch taktiež podstatne zníži mieru rizika z hľadiska možného prenosu infekcií, ktoré bude eliminované samostatnými izbami pre pacientov.

 V novom Detskom kardiocentre sa budú nachádzať aj kvalitnejšie a modernejšie operačné sály, ktoré sú častokrát miestom kľúčového zápasu o život pacientov. Práve tu vzniká výrazný a nenahraditeľný priestor pre pomoc zo strany 13. plesu v opere. Celý výťažok zo vstupného daru hostí vrátane dobrovoľných príspevkov  poputuje na spolufinancovanie technického vybavenia nových operačných sál. Práve toto vybavenie je z pohľadu technologického zabezpečenia jedno z najkomplikovanejších a finančne najnáročnejších.

 

Hostia Plesu v opere pomohli už desiatkam detí  

Malým pacientom, ktorí sa v súčasnosti liečia v Detskom kardiocentre, putovalo vďaka hosťom 12. plesu v opere 199 562 eur. Spolu so vstupnými príspevkami hostí Plesu v opere sa na výslednej čiastke vo významnej miere podieľali aj dobrovoľné dary hostí. Detské kardiocentrum malo vďaka tejto výraznej pomoci možnosť zakúpiť nielen pôvodne plánovaný, mimoriadne potrebný prístroj podporujúci dýchanie pacientov po operačných zákrokoch, ale získané prostriedky pomohli zaobstarať aj druhé, rovnako dôležité zariadenie na ultrazvukové vyšetrenie srdca. Vďaka tomu hostia Plesu v opere doteraz pomohli už v liečbe desiatok detí.

 

Prístroj, vďaka ktorému sa pacienti nadýchnu

Najmodernejší prístroj Maquet Servo-I, ktorý bol zakúpený z darov hostí 12. plesu v opere zabezpečuje umelú pľúcnu ventiláciu, ktorá je pre malých pacientov po operácii nevyhnutnosťou. Niektorí sú na jej pomoc odkázaní len niekoľko dní, iní aj niekoľko týždňov či mesiacov. Pre oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra, kde sú deti s pooperačnými a dlhodobo kritickými stavmi hospitalizované, je toto zariadenie obrovským prínosom. Lekárom pribudol doposiaľ chýbajúci prístroj vybavený špeciálnym softvérom, ktorý umožňuje pracovať so všetkými typmi ventilačných režimov a ktorý je možné využiť aj počas diagnostického vyšetrenia magnetickou rezonanciou.

 

Zariadenie, ktoré pomáha vidieť do srdca

Vývoj zdravotníckej techniky napreduje veľmi rýchlo a každou inováciou sa rok čo rok prístroje zdokonaľujú. Echokardiografia je dnes najdôležitejšou zobrazovacou technikou v detskej kardiológii. Umožňuje nielen anatomické zobrazenie aj najzložitejších variantov jednoduchých aj komplexných vrodených chýb, ale aj posúdenie funkcií srdca. Navyše ultrazvukové vyšetrenie neprináša radiačnú záťaž, a preto je bezpečné a opakovateľné. Vďaka darom hostí 12. plesu v opere môže mať jediné pracovisko tohto druhu pre slovenské deti aj najvýkonnejší ultrazvukový echo-prístroj najnovšej generácie so všetkými možnosťami vyšetrovania plodu a detí všetkých vekových skupín.

 

O Detskom kardiocentre

 

Každý rok sa na Slovensku narodí okolo 500 detí s vrodenou srdcovou chybou. V súčasnosti sa detská kardiológia a kardiochirurgia usiluje komplexne riešiť aj ťažké vrodené chyby ešte v novorodeneckom prípadne dojčenskom veku. Väčšina z nich si vyžaduje komplexnú a rýchlu diagnostiku a liečbu. Až dve tretiny, čiže okolo tristo detí, potrebujú chirurgickú korekciu na špecializovanom pracovisku, ktoré je na Slovensku len jedno: Detské kardiocentrum v Bratislave. Detské kardiocentrum poskytuje starostlivosť deťom s vrodenými a získanými srdcovými chybami, ktoré tvoria zhruba 0,8-1% novorodencov. Bolo založené v r. 1992 a nadviazalo na činnosť I. detskej kliniky DFNsP a Oddelenia detskej kardiológie a kardiochirurgie na ÚKVCH v Bratislave. V súčasnosti patrí pod správu Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Víziou Detského kardiocentra je : „Pokračovať v procese zlepšovania kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti aj z hľadiska ekonomickej výhodnosti a vytvárať prostredie orientované na zabezpečenie spokojnosti a bezpečnosti  pacientov, ich rodičov a aj zdravotníckeho personálu.“

 

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!