lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 30 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 06. December, , Dnes oslavuje Mikuláš
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
130 rokov bezpečia, alebo aj kondóm má svoj príbeh

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 16.12.2010
späť
Späť

Poslať
 

V modernom svete sú nástrojom plánovaného rodičovstva a v tom rozvojovom zachraňujú ľudstvo pred šírením vírusu HIV. Kondómy sú jednoducho neodmysliteľnou súčasťou života celej sexuálne aktívnej populácie a je až neuveriteľné, že v podobe v akej ich poznáme dnes sa vyrábajú už celých 130 rokov.

 

Olejový papier či mechúr z kozy?

Prvním důkazem o používání kondomů v Evropě jsou jeskynní malby v Combarelles ve Francii, které vznikly v období 100 - 200 nlV priebehu vekov sa ľudia snažili nájsť spôsoby, ktoré by spoľahlivo zabránili prenosu pohlavných chorôb a aj nežiaducemu tehotenstvu.  O tom, že to boli metódy naozaj nezvyčajné svedčí aj fakt, že napríklad takí Číňania si pred pohlavným aktom neváhali obmotať penis hodvábnym papierom namočeným v oleji. No našli sa ešte vynaliezavejší. Rimania ako ochranu pred nechceným tehotenstvom používali tampóny namočené v bylinkách a „kondómy“ z kozieho mechúra. Na vrchole pomyselného rebríčka v netradičnosti predchodcov moderných kondómov sú Japonci, ktorí ako ochranu pri sexe používali kože a korytnačie panciere.

 

Chránil sa aj Casanova

The history of condoms in Europe begins in the sixteenth century, when the venereal disease syphilis reached epidemic proportions.História kondómov v Európe začína v šestnástom storočí, kedy pohlavná choroba syfilis nadobudla rozmery epidémie. In 1564, the Italian doctor Gabriel Falloppio wrote in the book 'Morbo Gallico', that a linen bag drenched in a solution of salt or herbs formed a protection against the disease. V roku 1564, taliansky doktor Gabriel Falloppio napísal v knihe „Morbo Gallica“, že bielizeň  v podobe vrecka zaliateho v roztoku soli alebo byliniek tvorí ochranu proti tejto chorobe. In the eighteenth century linen and silk condoms were used, as well as sheaths made of lambs' and goats' gut. V osemnástom storočí bola ako kondóm používaná bielizeň a hodváb rovnako ako aj puzdrá z jahniat a kozích čriev. To prevent them slipping off, a ribbon on the open end of the condom was tied around the penis.tTento dômyselný ochranný prostriedok bol doplnený uviazanou páskou, ktorá zabraňovala zošmyknutiu. Pásky z močového mechúra alebo čreva mohli byť použité viac ako raz, čo dokumentujú aj niektoré historické maľby. V 19. storočí preslávil kondóm najmä známy milovník Casanova, ktorý ho nazýval „anglický jazdecký plášť“. V Japonsku se používali dva typy kondomů: typ Kawagata se vyráběl z tenké kůže a typ Kabutogata z želvoviny nebo rohoviny (předchůdce vibrátorů?) . V Japonsku sa používali dva typy kondómov. Typ Kawagata sa vyrábal z tenkej kože a typ Kabutogata z korytnačiny alebo rohoviny. V 18. století byl v Amsterdamu otevřen specializovaný obchod a v polovině stejného století kvetlo obchodování s tímto artiklem také v Londýně. storočí bol v Amsterdame otvorený špecializovaný obchod a v polovici toho istého storočia kvitlo obchodovanie s týmto artiklom aj v Londýne. Z důvodu náročnosti výroby se jednalo o dražší zboží a tak se také objevily vyprané second-handové prezervativy pro méně majetné. Z dôvodu náročnosti výroby sa jednalo o drahší tovar a tak sa tiež objavili vypraté second - handové prezervatívy pre menej majetných.

 

Kde sa vzalo meno

Origin of the nameHistorici sa doteraz nezhodli na tom, ako kondóm dostal svoje meno.  Niektorí sa prikláňajú k verzii pri ktorej  doktor  „Dr. Condom“ dodával anglickému kráľovi Charlesovi II kondómy zo zvieracích tkanív ako ochranu pred nakazením sa od prostitútok a pred splodením nemanželských potomkov.  Pravdepodobnejšia je však verzia, že slovo pochádza z latinského condon, čo znamená nádoby.

 

Od „pneumatík“ k jemným pomôckam

Převratný pro historii kondomů byl objev vulkanizace gumy v roce 1844 , který umožnil jejich výrobu z tohoto materiálu.Prevratný pre históriu kondómov bol objav vulkanizácie gumy v roku 1844, ktorý umožnil ich výrobu z tohto materiálu. První kousky byly silné jako duše na kolo a po stranách měly velké švy. Prvé kúsky boli silné ako duše na bicykel a po stranách mali veľké švy. Jiný typ, známý jako „ Americký kondom“ pak zakrýval jen žalud. Iný typ, známy ako "Americký kondóm" potom zakrýval len žaluď. Ani u jednoho ovšem o pohodlnosti asi nemohla být řeč. Ani u jedného však o pohodlnosti asi nemohla byť reč. Až počátkem dvacátého století se začalo s výrobu bezešvých ochran. Až začiatkom dvadsiateho storočia sa začalo s výrobou bezšvíkových ochrán a v roku 1880 bol vyrobený prvý latexový kondóm. Odvtedy prišli výrobcovia celým radom vylepšení, ale základný princíp je dnes rovnaký ako bol v dvadsiatych rokoch devätnásteho storočia. V súčasti vo všeobecnosti platí, že je rozumnejšie siahnuť po produktoch od známych výrobcov. K takým patrí aj spoločnosť Pepino, ktorá ponúka svojim zákazníkom kondómy tej najvyššej kvality. A je aj z čoho vyberať. K dostaniu sú kondómy viacerých farieb a aj vôní. Výnimkou nie sú ani kondómy so špeciálnou povrchnou úpravou pre znásobenie pôžitku, alebo veľkostne upravené prezervatívy, či špeciálne „kúsky“ pre dlhotrvajúcu vášeň. Všetko s jedným hlavným účelom a to poskytnúť zákazníkom bezpečný sexuálny zážitok.

 

 

Kondóm ako nástroj v boji proti AIDS

Doba pokročila a aj kondóm už našťastie nie je považovaný za „vulgárnu“ sexuálnu pomôcku. Početné štúdie preukázali, že kondómy, ak sa používajú dôsledne a správne, sú vysoko efektívne v prevencii HIV infekcie. Vo väčšine krajín, kde je výskyt HIV vysoký, si väčšina ľudí nemôže dovoliť kúpiť kondóm. Sexuálne aktívni dospelí sa musia spoliehať výučne na kondómy, ktoré sú poskytované zdarma, alebo sú dotované a predávajú sa teda za nízku cenu. Vlády týchto krajín často podporujú politiku ochrany pre šírením HIV za pomoci kondómov, no z finančného hľadiska ju nezvládajú a sú teda závislé od pomoci externých subjektov, ako sú napr. UNFPA, alebo USAID.

 

Našťastie v našich zemepisných šírkach sú kondómy bežne dostupné za priaznivé ceny. Ich používaním chránime nie len seba ale aj partnerovo zdravie. Preto aj v tomto prípade platí staré známe: Najlepšie je začať od seba.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!