lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 16 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 22 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 28. November, , Dnes oslavuje Henrieta
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Oplatí sa bojovať o každý život! Predčasný pôrod – príčiny a dôsledky

  Spracoval(a) : Gabika
Dátum : 18.11.2012
späť
Späť

Poslať
 

Súčasné demografické trendy svedčia o postupnom poklese pôrodnosti, pričom nielen na Slovensku, ale aj na celom svete, stúpa počet detí, ktoré prichádzajú na svet predčasne. Dôležité je, aby aj takéto deti mali šancu na zdravý vývoj a dobrú kvalitu života.

Každé deviate dieťa na Slovensku sa narodí predčasne (t .j. pred ukončeným 37. týždňom tehotnosti). Je to takmer päť tisíc detí každý rok.

Medzi najrizikovejších novorodencov z hľadiska komplikácií patria deti narodené s pôrodnou hmotnosťou pod 1500 g (novorodenci s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou). Podieľajú sa 55-timi percentami na úmrtnosti novorodencov na Slovensku. Za posledných 10 rokov sme zaznamenali vzostup počtu týchto detí až o 30 %.

Medzi hlavné dôvody nárastu počtu predčasných pôrodov patrí - nárast  počtu starších prvorodičiek, vďaka medicínskemu pokroku častejšie rodia ženy so závažnými ochoreniami (diabetes mellitus, hypertenzia, onkologické, autoimúnne, hematologické ochorenia a pod.). Čoraz viac detí sa rodí po umelom oplodnení (asistovaná reprodukcia sa podieľa na náraste počtu viacpočetných pôrodov, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu).

Keďže organizmus nezrelých detí nie je pripravený na život mimo maternice, hrozí im okrem  podchladenia aj mnoho ďalších komplikácií, najmä zlyhanie dýchania, problémy s trávením a vzhľadom k nezrelosti imunitného systému aj zvýšený výskyt infekčných komplikácií.  Napriek týmto rizikám dokážu aj takého deti prežiť bez následkov. Kvalitná prenatálna starostlivosť, centralizácia matiek s hroziacim predčasným pôrodom a pôrod v špecializovanom perinatologickom centre  zlepšujú šancu nezrelých novorodencov  na dobrú prognózu. 

Na Slovensku je starostlivosť o novorodencov  diferencovaná do troch stupňov. Najvyššiu úroveň starostlivosti poskytujú podľa Smernice MZ SR č. 2911/97/ Zb. z 25. 11. 1997 perinatologické centrá, ktorých poslaním je koncentrovať v príslušných regiónoch závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií s cieľom zvýšiť kvalitu starostlivosti o tehotnú ženu, rodičku, šestonedieľku a jej novorodenca. Ide o šesť pracovísk  - v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove. Do týchto centier sú odosielané tehotné ženy s komplikáciami do 32. týždňa, ale patria sem aj ženy vo vyššom gestačnom týždni so závažnými tehotenskými komplikáciami (napr. s vysokým krvným tlakom, cukrovkou a pod.). Je potrebné nielen priebežne doplňovať prístrojovú techniku týchto perinatologických centier, ale aj motivovať nádejných špecialistov k náročnej práci na vysoko špecializovaných jednotkách intenzívnej starostlivosti o novorodencov. 

Právo predčasne narodených bábätiek na zdravý štart do života na adekvátne vybavenom špecializovanom pracovisku, kde dokážu poskytnúť multidisciplinárnu starostlivosť  tehotnej aj novorodencovi na najvyššej úrovni, žiada aj celoeurópska iniciatíva odborníkov a rodičov nedonosených a chorých novorodencov združených v organizácii  European Foundation for the Care of Newborn Infants – EFCNI (Európska nadácia pre starostlivosť o novorodencov). Jej cieľom je :

  • zabezpečiť najlepšiu starostlivosť novorodencom a predčasne narodeným deťom v Európe,
  • umožniť medicínsku,  psychologickú a pedagogickú podporu rodičom,
  • podporovať výskum a implementáciu opatrení zameraných na prevenciu predčasného pôrodu,
  • zlepšiť  zdravotný stav novorodencov a nedonosených detí z dlhodobého hľadiska.

Keď sa dieťa narodí predčasne, nie sú jeho rodičia na túto situáciu vôbec pripravení. Podľa dotazníka z 13 európskych krajín je informovanosť o rizikách predčasných pôrodov u žien nízka. Ak sa v rodine narodí dieťa predčasne, rodičia pociťujú veľký strach, úzkosť,  vyčerpanosť a bezmocnosť. Zdravotné komplikácie, akými sú nedostatočne vyvinuté pľúca, nízka pôrodná hmotnosť, vírusové a respiračné infekcie sú častým dôsledkom predčasných pôrodov.

Organizácia spojených národov v spolupráci (OSN) v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) zverejnila v máji 2012 správu „Born Too Soon: The Global Action Report on Preterm Birth“ (Narodení príliš skoro: Globálna správa upozorňujúca na predčasné pôrody). Vyplýva  z nej, že na svete sa každoročne predčasne narodí 15 mil. detí , z toho v Európe 500 000.

Občianske združenie malíček vzniklo v apríli 2011 z iniciatívy rodičov predčasne narodených detí. Nadväzuje na činnosť občianskeho združenia pri Novorodeneckej klinike M. Rusnáka „Nedonosené dieťa“ a klubu „Predčasniatok“ v prešovskom materskom centre Emerka. Spolupracuje so špičkovými neonatológmi, psychológmi, detskými neurológmi, pediatrami a špecialistami z ďalších lekárskych profesií. Spoločným cieľom je spokojnosť rodín a zvýšenie kvality života detí. Rodičom dávame pocit istoty.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!