lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 15 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 22 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 28. November, , Dnes oslavuje Henrieta
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Realitná bublina už vyfučala, trh nehnuteľností čaká pomalý rast

  Spracoval(a) : Peter
Dátum : 13.11.2012
späť
Späť

Poslať
 

Franchisingová sieť EUROPA realitná kancelária expanduje na Slovensko

Svoju prvú pobočku na Slovensku slávnostne otvorila vo štvrtok 8. novembra 2012 česká realitná franchisingová sieť EUROPA realitná kancelária. Vlastníkom pobočky Bratislava I. je spoločnosť CORRECT - realitná kancelária, s. r. o., ktorej konateľom je Gabriel Šille. EUROPA realitná kancelária doteraz pôsobila v ČR, kde má 26 pobočiek. Na Slovensku chce v najbližších rokoch predajom franchisingových licencií vybudovať rozsiahlu sieť realitných kancelárií predovšetkým v okresných mestách. Informoval o tom Michal Macek, konateľ EVROPA realitní kancelář, s. r. o., Praha.

 

,,Franchisingová sieť realitných kancelárií EUROPA vstupuje na slovenský trh, pretože ho považuje za perspektívny a očakáva v ďalších rokoch jeho rast. V súčasnosti je slovenský realitný trh trhom kupujúceho, pretože po spľasnutí realitnej bubliny je na trhu prebytok nepredajných nehnuteľností a relatívne malý záujem kupujúcich. Táto situácia sa však už začína dostávať do rovnováhy, pretože pokles cien je taký, že zreálňuje ceny ponúkaných nehnuteľností. Spolu s historicky najnižšími úrokmi hypotekárnych úverov sa tak otvára priestor pre poskytovanie služieb realitných kancelárií s profesionálnym zázemím a osvedčeným know-how“, konštatoval M. Macek.

 

Dodal, že franchisingová sieť EUROPA realitná kancelária má dostatok skúseností z Českej republiky, kde má cca 200 maklérov a kde je realitný trh viac rozvinutý a asi 2,5 –krát väčší ako na Slovensku. Cieľom siete je, aby sa stala na slovenskom trhu jednou z popredných predajcov. Záujemcom o kúpu franchisingovej licencie poskytuje podporu a spoločnú prezentáciu na webe, internete, v TV spotoch a vo vlastnom realitnom magazíne Evropa. Podpora zahŕňa aj PR kampane a reklamy.

 

,,Snažíme sa o to, aby tieto licencie získali ľudia, ktorí majú skúsenosti v oblasti realít, pretože sa osvedčuje, že ak to sú skúsení predajcovia, od toho sa odvíja potom aj ich ekonomická situácia. Úplným začiatočníkom trvá dlho, kým sa zorientujú na trhu a medzitým konkurencia efektívne predáva. Preto je najlepšie, ak si licenciu zakúpia ľudia so skúsenosťami v realitách a s dostatočným prehľadom. Počas krízy ubudlo samostatných predajcov, pretože trh zamrzol a nebol schopný uživiť taký počet predajcov, ako predtým. Dnes sa situácia začína meniť. Predajcom sa oplatí mať za chrbtom veľkú realitnú sieť s osvedčeným know-how a PR a reklamne podporeným menom, čím sa zvyšuje ich dôveryhodnosť a zefektívňuje predaj“, vysvetlil M. Macek.

 

K vývoju cien na slovenskom realitnom trhu uviedol: ,,Do roku 2006 realitný trh rástol v SR primeraným tempom, pomerne zdravo, pretože medziročné nárasty boli jednociferné a čiastočne kopírovali infláciu a rast reálnych miezd. Potom nastal boom, ktorý nebol podložený skutočným nárastom hodnoty, ale situáciou na trhu, kedy sa kupovalo takmer všetko. V tých časoch tu bol trh predávajúceho. Medziročné nárasty boli dvojciferné, banky poskytovali pôžičky až do výšky 100, či dokonca 110 % z hodnoty nehnuteľností, ľudia sa zadlžovali, považovali kúpu bytu za investičnú príležitosť, pretože boli ubezpečovaní, že ceny nehnuteľností pôjdu už len hore. Samozrejme, že takýto rast nebol udržateľný a vznikla realitná bublina. S príchodom hospodárskej krízy sa dostavila aj kríza realitného trhu, ceny začali klesať a realitná bublina vyfučala. V súčasnosti možno povedať, že sa ceny nehnuteľností zreálnili a približujú sa úrovni cien z roku 2006, pravda, iba po zarátaní inflácie. Tie nehnuteľnosti, kde predávajúci nie sú z rôznych príčin – napríklad, že sami kupovali draho, ochotní spustiť na túto úroveň, sú nepredajné. Naopak, tí predávajúci, ktorí si nechajú poradiť a nasadia reálnu cenu, majú veľkú šancu, že svoju nehnuteľnosť aj predajú.“

 

EUROPA realitná kancelária sa nesnaží o to, aby mala vo svojom portfóliu čo najväčší počet predávaných nehnuteľností, ktoré sú nepredajné a iba zapĺňajú www stránky na serveroch jednotlivých realitných kancelárií, ale naopak, aby boli tieto reality v rozumných časových horizontoch predajné.

 

,,Spokojný by mal byť aj predávajúci aj kupujúci. To znamená, že sa snažíme presvedčiť predávajúceho, aby nasadil reálnu cenu, teda  takú, aby bola nehnuteľnosť ešte predateľná, samozrejme, s čo najvyšším výnosom pre neho. Ako sme už spomínali, reálne predajné ceny nehnuteľností sú niekde na úrovni roku 2006. Samozrejme, že sú rozdielne ceny v jednotlivých regiónoch, kde možno povedať, že ceny nehnuteľností kopírujú ekonomickú silu regiónu a pracovné príležitosti v ňom. Tradične najslabší je juh Slovenska a východ - Prešovský kraj, s výnimkou Tatier a najsilnejší je Bratislavský kraj. Tento vývoj pravdepodobne bude pokračovať, čiže neočakávame, že by sa tie jednotlivé regionálne rozdiely vyrovnávali. Jediný prínos v zvyšovaní hodnoty nehnuteľností v terajších zaostalých regiónoch očakávame v prípade, že sa tam dobuduje diaľnica a prídu investori“, naznačil M. Macek.

 

Všeobecný rast cien nehnuteľností tak skoro neočakáva. Podľa neho sa najprv musí naštartovať rast HDP v krajinách EU a až s určitým oneskorením  začne pozvoľný rast cien nehnuteľností. ,,Očakávame, že by sa tak mohlo stať v priebehu 2-3 rokoch a reálna hodnota nehnuteľností by mala začať zhruba rásť po uplynutí tohto obdobia. Dovtedy bude vývoj na trhu diferencovaný a rast by mal iba ak kopírovať úroveň inflácie. Na Slovensku je predpoklad, že stále bude záujem o kúpu nehnuteľností, predovšetkým v Bratislave a okolí. Samozrejme už nebude tak masívny dopyt po veľkometrážnych bytoch, skôr očakávame dopyt po tzv. štartovacích bytoch, to znamená jedno, dvojizbových a za prijateľnú cenu. Tomu sa už prispôsobili niektorí developeri, ktorí buď prekreslili pripravované výstavby, alebo pri plánovaní začínajú dbať na to, aby bolo čo najviac takýchto žiadaných bytov. Je to logické. Nie že by si ľudia nechceli dopriať trojizbové byty, alebo väčšie, ale jednoducho ich schopnosť splácať hypotekárne splátky siaha iba do takej výšky, za ktorú sa dajú kúpiť práve jedno a dvojizbové byty, prípadne trojizbové v staršej výstavbe“, uzavrel M. Macek.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!