lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 15 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 22 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 28. November, , Dnes oslavuje Henrieta
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Svietiace umenie – poslúži, poteší zrak a navodí tú správnu atmosféru

  Spracoval(a) : Ing. arch. Miroslav Kollár, PhD.
Dátum : 2.10.2012
späť
Späť

Poslať
 

Dobré svetlo vplýva na človeka, jeho náladu, pocity, atmosféru. Lenže ako získať skutočne dobré svetlo? Najvhodnejšie je siahnuť po výnimočnom svietidle. Prezradíme vám, v čom by mala spočívať jeho výnimočnosť a akými spôsobmi si môžete navodiť tú správnu atmosféru.

 

Úžitkový dizajn – účel, technika a estetika

Pri výbere svietidla sa v prvom rade musíme zamyslieť, za akým účelom ho kupujeme, na čo bude slúžiť, ako ho chceme využívať. Ak potrebujeme osvetliť priestor, aby v ňom bolo dosť svetla, rozhodnime sa pre funkčné svietidlá. Vybrať si môžeme zo základných zdrojov svetla v miestnosti, orientačných, ktoré sa používajú na osvetlenie chodníkov a zabezpečujú bezpečný pohyb po nočnom exteriéri, či zo svetiel na čítanie. Tie posledné dbajú na to, aby sa ani pri dlhých zimných večeroch nad knihou naše oči rýchlo neunavili.

O atmosféru v byte sa postarajú zase náladové svietidlá. Zdôrazňujúce dokážu dojať k slzám, privodiť pocit šťastia, uspávať, eroticky zmyslovať, či koncentrovať. Svetelné objekty sú dekoratívne predmety, pri ktorých vynikne osobitosť priestoru a vytvárajú prívetivú atmosféru. Nepriame osvetlenie skryté napríklad v podhľade zas nasvecuje miestnosť príjemným mäkkým svetlom.

Okrem účelu by sme pri výbere svietidiel mali zvažovať aj pragmatické požiadavky, napríklad bezpečnostné, či ekologické hľadisko. Najdiskutabilnejším parametrom je však estetický atribút. Keďže pôsobí na naše pocity, prejavy, podvedomie, jednoducho na našu zmyslovosť, stáva sa veľmi osobným. A tak ako každý z nás hodnotí krásu inak, každý siahne po inom svietidle.

 

Keď svetlo pretvára priestor

V prvom rade treba zvážiť mierkový a proporčný vzťah miestnosti. Pomocou veľkosti svietidla, jeho farby, materiálu, či dokonca intenzity svietivosti vieme ovplyvniť vplyv dimenzie priestoru. Vieme „oklamať“ oko pozorovateľa a taktiež vieme zasiahnuť do času, ktorý priestor prezentuje. Omladiť alebo zostarnúť. Zmenšiť alebo zväčšiť. Zjemniť alebo zdrsniť. Spraviť ho viac mužským alebo ženským. Všetko je možné.

 

Architekt radí

Ako si poradiť s priestorom, ktorý je viac vyšší ako širší? Napríklad použitím jedného centrálneho dominantného a jednoduchého svietidla. Svojou veľkosťou bude priestor ovládať, ale nebude na seba “zbytočne” upozorňovať. Ak osvetľujeme surový, prípadne starý, či v detailoch nie úplne dokonale dotiahnutý priestor a chceme, aby priestor vynikol, umiestnime doň svietidlo s minimalistickým dizajnom, s čistými a jednoduchými líniami.

 

Pri priestore, v ktorom sa rytmicky opakujú isté prvky a chcem ho zbaviť nudy, volím pútavý dizajn svietidla. V „prečačkanej“ miestnosti s množstvom  rôznorodých prvkov zas upokojíme oko pozorovateľa jednoduchými formami a tvarmi. Niekedy sa stáva, že je priestor príliš “vyladený” (čo pramení zo strachu niečo nepokaziť), máme nutkanie ho niečím obzvláštniť. Farbou, tvarom, štruktúrou alebo niečím osobným.

 

 

Atmosféra svetla

Pri interiérovom svetle sa stretávame s rôznymi odtieňmi – od studeného bieleho svetla až po silne teplé žlté svetlo. Svetlo v škále teplých farieb navodzuje romantiku - pocit domova, bezpečia, tepla a rodinného krbu. Milujú ho deti a ženy. Najmä ony. Sú sugestívnejší ako muži a viac podliehajú citom a dojmom. Je to svetlo z „jaskyne“. Muži sa viac času pohybovali pri dennom svetle ako lovci. Preto viac preferujú biele svetlo. Ale už keď sú doma s rodinou, potrebujú cítiť teplo domova, svetlo z jaskyne.

 

Okrem atmosféry nám môže biele svetlo pomôcť aj pri optickom zväčšení priestoru, či pri lepšej koncentrácií. Nové technológie nám dnes ponúkajú možnosť pracovať aj so skutočne širokou farebnou škálou, a tak navodzovať ešte zaujímavejšie scény.

 

Cestujeme v čase

Umenie v úžitkových predmetoch spríjemňuje používanie bežných predmetov a rozvíja fantáziu. Každý dizajnový výrobok je umelecké dielo. Nie je v protiklade s materiálnou a úžitkovou hodnotou predmetu a už vôbec ich nevylučuje.  Medzi osobitosti dizajnu patrí aj cestovanie v čase a priestore.

Vieme priznať priestoru jeho čas vzniku a pri tom byť súčasní. Vieme si spomenúť na babičku bez toho, aby sme boli historicky gýčoví. Vieme lietať v časopriestore – v tom je jeho krása.

 

Trendy

Už takmer dve desaťročia prevláda v dizajne minimalistický štýl. Svietidlá sa vyznačujú dokonalosťou konštrukčných detailov, čistotou samotných častí i celku. Na druhej strane, čoraz častejšie sa objavujú aj svietidlá s hravou šperkovanosťou. Túžba tvoriť a odlišovať sa, byť výpovedný a jedinečný sa u svietidiel prejavuje stále.

Aj v tejto oblasti je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim trendy technologická úroveň poznania a inovácie v technológiách. Napríklad LED žiarovky posúvajú dizajn svietidiel do úplne iných dimenzií. Nemenej dôležitá je v trendoch aj stále viac požadovaná dostupnosť. Dostupnosť pre každého. Človek nemusí mať všetko, ale umenie si zaslúži. Koniec umelcov? Nie, len pri sériovej výrobe treba myslieť na koncového užívateľa.

Bez svetla, či svietidla nebude priestor nikdy úplný. A svietidlo bez priestoru je iba bezprizorná vec. Finálny estetický výraz teda tkvie vo vzťahu medzi celkom a jeho časťami. Každá osoba, každý priestor, každý jeho jav sa dá dizajnom svietidla zvýrazniť. Výber svietidla podľa farby, štruktúry, tvaru, materiálu a pod. je vec správnej voľby. A nikdy neuzavretý dej.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!