lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 8 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 12 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 20. September, , Dnes oslavuje Luboslav/Luboslava
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Výskumný tím BASF objavil spôsob ochrany pred UVA žiarením

  Spracoval(a) : Zuzana
Dátum : 13.7.2012
späť
Späť

Poslať
 

-          UVA žiarenie (tzv. čierne svetlo) spôsobuje kožné poruchy a ochorenia

-          BASF prichádza s novým typom UV filtra (Uvinul® A Plus), ďalej využiteľného pri výrobe opaľovacích krémov, ktorý je schopný zabraňovať škodlivému vplyvu UVA lúčov

 

Každý rok sa pred letom objavujú články, aký opaľovací krém si kúpiť, aby bola pokožka správne chránená a aby nedošlo k jej spáleniu. Málo sa ale vie, že klasické opaľovacie krémy nás chránia len proti vplyvu strednovlnového tzv. UVB žiarenia – to sa dlhý čas považovalo za jediné škodlivé žiarenie. Tzv. čierne svetlo (dlhovlnové UVA žiarenie) sa nevnímalo ako nebezpečné, no posledné vedecké výskumy dokázali, že pokožku výrazne poškodzujú. Vyšlo najavo, že čierne svetlo spôsobuje predčasné starnutie pokožky (prehĺbenie vrások, strata elasticity pokožky, pigmentové škvrny) a čo je ešte dôležitejšie, znižuje jej obranyschopnosť a môže byť prvotnou príčinou závažných kožných ochorení. Čierne svetlo je nebezpečné taktiež preto, že jeho účinky na koži sa hneď viditeľne neprejavia, naša pokožka nám nedá žiadny varovný signál – oproti tomu u UVB žiareniu vieme, že by sme mali s opaľovaním skončiť, keď nám červenie pokožka. Význam ochrany pred UVA žiarením spočíva taktiež v tom, že viac ako 90% typov UV žiarenia, ktoré dopadne na Zem, je práve tzv. čierne svetlo.

 

S UVA žiarením sa stretávame tiež výrazne častejšie než so strednovlnovým UVB – pri zatiahnutej oblohe, v pološere, alebo keď stojíme za oknom. Objavuje sa preto otázka, ako chrániť pokožku pred každodenným vplyvom UVA lúčov. Nové typy UV filtrov by mohli byť využívané i v bežnej dennej starostlivosti o pokožku. Pozornosť by sme mali venovať predovšetkým spoľahlivej ochrane pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím pokožky,“ vysvetľuje Dr. Heike Flößerová – Müllerová, expertka spoločnosti BASF pre oblasť ochrany pred slnečným žiarením.

 

Lúče UVA spôsobujú chronické poškodenia v spojivovom tkanive. Umožňujú totiž vznik voľných radikálov, vysoko reaktívne a agresívne látky, ktoré napadajú všetko vo svojom okolí. Dochádza ku genetickému poškodeniu a k poškodeniu bunkovej membrány – k poruchám v jemne vybalansovanej rovnováhe membránových funkcií. Taktiež inak prirodzené delenie spojivového tkaniva, skladajúceho sa z elastínu a kolagénu, je lúčmi UVA až príliš nadmerne stimulované. Koža stráca elasticitu a vlhkosť, zároveň sa tvoria, alebo prehlbujú vrásky.    

 

Po výskumom potvrdenej škodlivosti UVA lúčov prišla BASF s principiálnym a ďalej využiteľným riešením, patentom – filtrom, ktoré je schopné absorbovať UVA žiarenie a premeniť ho na neškodné teplo. Tento typ filtra  nesie označenie Uvinul® A Plus. Prof. Dr. Leonhard Zastrow, vedúci výskumu pre kozmetickú značku Lancaster v Monaku hovorí: „Filter  Uvinul® A Plus pri testovaní preukázal schopnosť účinne zachytávať čierne svetlo a tým významne znižovať tvorbu voľných radikálov v pokožke. Tento filter môže byť ľahko kombinovaný s bežnými kozmetickými prostriedkami. Pre nás, výrobcu kozmetických prípravkov, je táto výhoda kľúčová.“

 

Komplexná ochrana proti UVA žiareniu nespočíva len v použití chemického UV filtra, zmieňovaného Uvinulu. Aby bola ochrana pred slnkom úplná, je nutné pripojiť filter fyzikálny. Fyzikálny filter odráža UV lúče podobne ako malé zrkadlo – odráža pritom tak dlhovlnové UVA, ako aj strednovlnové UVB. „Mini zrkadlom“ sú v tomto prípade nepatrné častice oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého. Ich veľkosť je približne päť tisícin milimetra, čiže na pokožke nie sú viditeľné. Museli by sme vedľa seba poskladať 400 týchto častíc, aby sme dostali hrúbku ľudského vlasu. Napriek svojej zanedbateľnej veľkosti tieto častice nepreniknú do pokožky, čo preukázali interné testy BASF, ako aj nezávislé štúdie realizované v rámci projektu EU „Nanoderm“.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!