lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 36 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 32 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 13. Apríl, , Dnes oslavuje Aleš
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
10 RÁD, AKO UDRŽAŤ DOVOLENKOVÉ VÝDAVKY NA UZDE

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 18.7.2011
späť
Späť

Poslať
 

Leto a prázdniny sú pred dverami.  Predstava dovolenky u väčšiny Slovákov je more, pláž, kvalitné ubytovanie a dobrá strava. I napriek tomu, že ponuky cestovných kancelárií lákajú dovolenkárov od začiatku roka, mnohí si nechávajú výber dovolenky na leto.  Výber dovolenky a dovolenka samotná by však nemali byť pre peňaženky a rodinné rozpočty zničujúce.  Ako si dovoliť dovolenku a nezruinovať pritom rodinný rozpočet?  „Tajomstvo finančne nezaťažujúcej dovolenky je v správnom plánovaní. Stanovte si rozpočet a držte sa ho“, radí Peter SOKOL, Executive Manager spoločnosti PARTNERS GROUP SK a ponúka 10 rád, ako sa finančne pripraviť na dovolenku.

 

1.       Nezadlžujte sa kvôli dovolenke

·      Ak máte obmedzený rozpočet, držte sa vždy v jeho rámci. Radšej si odpustite exkluzívnu destináciu a choďte na hory do kempu.

·      Ak nemáte peniaze vôbec, rozhodne sa nezadlžujte. Urobte si voľno doma alebo na záhrade a začnite šetriť na budúcoročné more. Dobrému spánku prospeje, ak si budete na cestovanie dopredu šetriť, a nie ju dodatočne splácať.

 

2.       Položte si otázku, kam vás pustí rodinný  ropočet

·      Stanovte si rozpočet a dodržujte ho. Odporúčam, aby to bola suma o čosi nižšia než vaše dovolenkové úspory. Budete tak mať rezervu pre nepredvídané situácie. Tohto rozpočtu sa pevne držte.

·      Myslite tiež pri výbere dovolenky na minimálne 3 mesačnú finančnú rezervu, ktorú budete mať k dispozícii po dovolenke.

 

3.       Naplánujte si svoje dovolenkové výdavky

·         Dôkladne zvážte všetky výdavky, ktoré sú s plánovanou cestou spojené. Nielen cestovné, ubytovanie a strava, ale odporúčam stanoviť si aj denné „vreckové“ na posedenie v kaviarni či na zmrzline alebo nákup suvenírov. V dovolenkovom „ošiali“ sa vám totiž ľahko môže stať, že podľahnete čaru miestneho butiku a pomíňate omnoho viac, než ste pôvodne chceli.

·         Pokiaľ využijete služby cestovnej kancelárie, dovolenkový rozpočet sa vám vytvára jednoduchšie. Napriek tomu si dajte pozor na skutočnú cenu dovolenky so všetkými poplatkami. Aj keď v ponuke obvykle máte zahrnuté cestu, ubytovanie, sprievodcu a vybranú úroveň penzie, myslite na to, že na obedy, večere, nápoje, suveníry, výlety a zábavu miniete vždy viac, ako ste si doma predstavovali. Pozitívne dovolenkové emócie dávajú priechod aj nezodpovednejšiemu míňaniu.

·         Pri ceste „na vlastnú pasť“ je plánovanie rozpočtu o niečo náročnejšie, keďže doprava a ubytovanie sú vopred neznáme položky. V takomto prípade platí, že treba myslieť na väčšiu rezervu.

 

4.       Buďte disciplinovaní

·           Buďte disciplinovaní v dodržiavaní svojho plánu výdavkov. Nechcete predsa prísť po dovolenke domov a horko zaplakať nad stavom svojho účtu. Nikdy nechoďte „na doraz“. 

 

5.       Majte rezervu na krízové situácie

·           Vždy si nechajte rezervu. Aj v posledný deň dovolenky vás môže zaskočiť neočakávaná udalosť a neočakávané výdavky. Je vždy príjemnejšie zvyšné peniaze po dovolenke odložiť alebo ísť na dobrú večeru než posledný deň dovolenky zistiť, že nemáte za čo zaplatiť napríklad za akútnu návštevu lekára.

·           Odporúčame rezervu nenosiť v hotovosti, ale mať debetnú platobnú kartu alebo kreditnú kartu, na ktorej disponujete so „život“ zachraňujúcou rezervou v najnevyhnutnejších prípadoch.

·           Pre prípad krízových situácií môže byť užitočné pribaliť si fotokópie vašich dokladov – občianskeho preukazu, pasu, ktoré použijete ak náhodou prídete o originály.

 

6.       Poistite sa

·         Pred odchodom na dovolenku tiež nezabudnite na potrebnú ochranu vo forme vhodného cestovného poistenia. Malo by kryť liečebné náklady v zahraničí, môžete si však vybrať zo širokej ponuky pripoistení, napríklad asistenčnú službu, batožinu, zodpovednosť za škodu či úrazové pripoistenie. Drobné nehody môžu totiž dovolenku riadne znepríjemniť, ale aj predražiť. Dbajte preto na to, aby ste boli dostatočne chránení aj pred situáciami tohto druhu.

·         Cestovné poistenie pre prípad zranenia vám ušetrí veľký balík peňazí, najmä mimo krajín EÚ. Zdravotné poistenie platené na Slovensku by vám v zariadeniach verejného zdravotníctva členských krajín malo stačiť na poskytnutie základnej zdravotnej starostlivosti. Nezabudnite si vo svojej zdravotnej poisťovni vybaviť Európsku zdravotnú kartu. Mnohé dovolenkové destinácie sú však mimo EÚ a náklady na lekára si  bez poistenia hradíte v plnej výške.

·         Okrem vás by mala byť proti úpadku poistená aj cestovná kancelária, s ktorou cestujete.

 

7.       Nakupujte darčeky s rozumom

·         Zvážte svoje dovolenkové suveníry a darčeky blízkej rodine či priateľom. V letoviskách sú predražené a veľa krát nekvalitné. Nezabúdajte, že aj maličkosť doma určite poteší.

·         Dávajte si pozor na špekulantov. Turisti sú vďačné obete domácich predavačov. Nejeden turista sa domov vrátli  s atrapou sošky alebo „zaručene pravým“ značkovým oblečením, hodinkami či bižutériou.

 

 

8.       Dbajte na bezpečnosť svojich peňazí

·         Nie výnimočne prichádzame o finančnú hotovosť, ceniny či batožinu pretože sme ich nechali bez dozoru. Peňaženka pod uterákom nie je dostatočne bezpečná. Hotelový sejf je vhodný na bezpečnú úschovu vyššej hotovosti či cenností, a poplatok za jeho využitie obvykle nie je vysoký. Platobná karta namiesto veľkej hotovosti je vo väčšine Slovákmi navštevovaných krajín lepším riešením na bežné nákupy.

·         Napriek tomu je vždy užitočné mať na drobné a stredné výdavky k dispozícii menšiu hotovosť.

 

9.       Nebojte sa využiť platobnú či kreditnú kartu

·         Platobná karta je praktickým a aj spoľahlivým riešením vo väčšine krajín, ktoré zvykneme navštevovať. Pokiaľ máte karty dvoch kartových spoločností, znížite tak riziko predsa možných technických či iných problémov pri platení. Platobnou kartou v zahraničí bez problémov plaťte, je to výhodnejšie ako výber hotovosti z bankomatu. Poplatky za platbu platobnou kartou sú zvyčajne na úrovni niekoľko desiatok centov, vyberanie hotovosti z bankomatu vás vyjde trochu drahšie – závisí od krajiny, v ktorej sa nachádzate a od služby alebo balíka služieb, ktoré v banke využívate. Môže ísť o sumu od približne 1 eura za výber z bankomatu v EÚ až po sumu 5 eur či viac v nečlenských krajinách. Výnimkou nie je ani poplatok ako percento z vyberanej sumy (napr. 2 % z vyberanej sumy) v niektorých krajinách, opäť v závislosti od banky. Platby kreditnou kartou sú štandardne bez poplatku, výbery kreditkou z bankomatu sú opäť drahšie. Bankomaty sú v zahraničí bežne označené ako „ATM“.

·         Výhoda (a možné pokušenie zároveň) je aj v tom, že v prípade nepredvídaných a krízových udalostí môžete využiť povolené prečerpanie účtu, nechať si na bankový účet vložiť peniaze niekým na Slovensku alebo využiť úverový rámec kreditnej karty.

 

10.   Šetrite na dovolenku rok dopredu

·      Príprava na dovolenku totiž začína hneď po skončení leta, nie týždeň pred plánovaným výletom. Keď si systematicky odkladáte každý mesiac, lebo viete, že o rok príde ďalšia dovolenka, vyjde vás to minimálne o 20 % lacnejšie ako keď si na ňu budete musieť požičať. Zároveň si vytvoríte pozitívny návyk v odkladaní si peňazí a budete mať zo seba dobrý pocit.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!