lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 17 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 11 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 28. September, , Dnes oslavuje Václav
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
SKVELÉ TIPY NA NEZABUDNUTEĽNÉ JARNÉ PRÁZDNINY

  Spracoval(a) : Danica
Dátum : 15.2.2011
späť
Späť

Poslať
 

Rajecká dolina láka malých i veľkých.

Jarné prázdniny klopú na dvere a vy ste sa ešte stále nerozhodli, ako ich spolu s vašimi ratolesťami tento rok strávite? Pripravte pre svojich najbližších ozajstné dobrodružstvo a podľahnite čaru Rajeckej doliny. Svoje pomenovanie kedysi získala po riečke Rajec a stále si  uchováva panenský ráz nepoškvrnenej prírody, známej nielen čistou pramenitou vodou a liečivými prameňmi, ale aj nádhernými scenériami s panorámou vrcholu Kľak a krásnymi zákutiami prírody vhodnými pre oddych a relax celej rodiny.  Rajecká dolina ponúka aj nespočetné množstvo atrakcií, športového vyžitia, relaxu a predovšetkým plno nevšedných zážitkov. Spoznajte krásy slovenskej prírody na vlastnej koži!

 

Ak aj vy patríte k vášnivým lyžiarom, rozhodne by ste si nemali nechať ujsť príležitosť užiť si snehu do sýta. Na výber máte z množstva zjazdoviek v Čičmanoch, vo Fačkovskom sedle, Rajeckej Lesnej, Kuneráde či Lietavskej Svinnej. Trate sú pravidelne udržiavané, v prípade potreby umelo zasnežované a vhodné pre pokročilých i začiatočníkov. V strediskách sú tiež k dispozícii trate pre bežkárov, užívajúcich si nádhernú scenériu mohutných skalných masívov striedajúcich sa s hlbokými lesmi. Či už si napokon zvolíte lyže alebo bežky, nezabudnite si spolu so svojimi blízkymi vychutnať čerstvý horský vzduch a nepoškvrnenú prírodu, vďaka ktorým môžete opäť načerpať veľa fyzických i psychických síl.

                                                                                           

A keď sa vám po celodennom lyžovaní zažiada trochu sa zahriať a zrelaxovať, mali by ste rozhodne vedieť, že sa nachádzate na ideálnom mieste. Teplé minerálne pramene a preslávené liečebné kúpele lákajú do Rajeckej doliny rok čo rok tisíce domácich i zahraničných turistov. Na severovýchodnom okraji Skaliek sa nachádza tektonický zlom, z ktorého z hĺbky približne 1500m vyvierajú teplé minerálne pramene. Tie dali podnet pre vznik obľúbených kúpeľov Rajecké Teplice. Pramene s liečivým účinkom boli dokonca známe už v stredoveku, čo dokazujú staré mapy zo 14. storočia, kde je toto miesto zobrazené pod názvom Thermae. Teplota vody má konštantnú teplotu 38°C, vďaka ktorej si môžete dokonale vychutnať jej blahodarné účinky na ľudský organizmus.

Kúpele Rajecké Teplice

 

Rajecká dolina je známa nielen liečivými prameňmi , ale aj kvalitným zdrojom pitnej vody. Pramenitá voda z Rajeckej doliny svojou optimálnou mineralizáciou, vyváženým pomerom horčíka a vápnika a nízkym obsahom sodíka odjakživa dbala o zdravie jej obyvateľov.

 

Vedeli ste, že...?

  • skalný masív majestátneho vrcholu Kľak, ktorý inšpiroval etiketu ako aj samotný tvar fľaše slovenskej pramenitej vody, so svojou výškou 1351m a množstvom chránených rastlín patrí medzi najzaujímavejšie turistické ciele na Slovensku?
  • Lietavský hrad, nachádzajúci sa v ústí Rajeckej doliny, bol známym sídlom Matúša Čáka a rodiny Thurzovcov?
  • najväčší vyrezávaný betlehem v Európe, zhotovený z dreva, sa nachádza priamo v Rajeckej Lesnej?
  • v najvyššie položenej obci v Rajeckej doline, v Čičmanoch, môžete dodnes stretnúť jej obyvateľov v krojoch,  venujúcich sa tradičným slovenským remeslám?
  • na území dnešných Rajeckých Teplíc kedysi stáli sídliská z počiatku doby rímskej a veľkomoravskej?
  • najstaršia písomná pamiatka o Rajci pochádza z 12.storočia?

 

Ďalšie užitočné informácie:

Rajecká dolina patrí medzi najkrajšie slovenské rázovité oblasti. Zo severu ju stráži Lietavský hrad, typický reliéf Kľaku a Strážova a z juhu veselo vítajú návštevníkov pomaľované drevenice v Ćičmanoch. Je pokračovaním Žilinskej kotliny a od Žiliny ju delí len pár kilometrov. Rajecká dolina predstavuje pre mnohých zázračnú krajinu, miesto oddychu a stretávania sa s nedotknutou prírodou. Zdroje dreva, hýb, bylín, množstvo vzácnych rastlín a živočíchov predstavujú len malý zlomok toho, čo v sebe tento kúsok zeme skrýva. Navyše, vynikajúca dostupnosť zo všetkých kútov Európy, predurčuje dolinu na objavovanie ešte nepoznaných tajomstiev a zákutí

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!