lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 2 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 28. Marec, , Dnes oslavuje Sona
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Vedci obabikajavili spôsob ako vytvoriť pomocou kmeňových buniek umelú kožu!

  Spracoval(a) : Gabika
Dátum : 13.3.2014
späť
Späť

Poslať
 

Regeneratívna medicína sa zameriava na možnosti nahradenia alebo regenerácie poškodeného tkaniva a orgánov využitím kmeňových buniek. Intenzívny výskum a množstvo klinických štúdií  vo svete neustále prinášajú nové zistenia, ktoré dávajú nádej pacientom s rôznymi diagnózami. Ďalší významný objav sa podaril vedcom v Španielsku, ktorí vytvorili pomocou kmeňových buniek z pupočníka umelú kožu. Prinášajú tak novú nádej pacientom s popáleninami.

 

Španielskym vedcom z Výskumnej skupiny tkaninového inžinierstva z Ústavu histológie na Univerzite v Granade sa podarilo po prvýkrát prísť na spôsob ako vytvoriť z kmeňových buniek získaných z pupočníka umelú kožu. Tento významný vedecký objav z Univerzity v Granade umožní použitie umelej kože pre veľké množstvo pacientov s popáleninami. Dôvodom je možnosť pripraviť a uskladniť umelú kožu v tkanivových bankách, kde bude v prípade potreby okamžite k dispozícii.

Súčasným problémom mnohých pacientov s popáleninami je, že musia čakať na vypestovanie umelej kože niekoľko týždňov, pričom sa na jej tvorbu využíva vlastná zdravá koža pacienta. Popáleniny pritom patria ku najčastejším traumatickým poraneniam, spolu s automobilovými nehodami, pádmi a násilím. „Vytvorenie nového typu kože pomocou kmeňových buniek, ktoré môžu byť uskladnené v tkanivovej banke, znamená ich okamžité použitie hneď ako poranenie vznikne, čo urýchli celú aplikáciu až o niekoľko týždňov,“ vysvetľuje Antonio Campos, profesor histológie na Univerzite v Granade a jeden z autorov štúdie. Ďalej uvádza, že podľa štúdie sú „perinatálne kmeňové bunky, medzi ktoré patria aj ľudské kmeňové bunky z Whartonovho gélu tkaniva pupočníka, výbornými kandidátmi pre tkaninové inžinierstvo, vďaka ich rýchlemu rozmnožovaniu a schopnosti diferencovať sa.“ Podľa vyjadrenia RNDr. Miroslava Kubeša, CSc. z banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center „uchovanie tkaniva pupočníka po pôrode dieťaťa dáva šancu byť pripravený aj na takúto alternatívu prípadnej liečby. A to dokonca  vlastnými kmeňovými bunkami.“

Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131122084407.htm


Diskusia k článku:

čo to tí vedci vlastne vykonali?
Neregistrovaný - jan, 15.3.2014 13:02, jan.pelech(`na`)gmail.com
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!