lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 19 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 29. November, , Dnes oslavuje Vratko
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
ATOPICKÝ EKZÉM PATRÍ MEDZI NAJČASTEJŠIE OCHORENIA KOŽE

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 4.3.2010
späť
Späť

Poslať
 

Atopický ekzém, v medicínskej terminológii nazývaný atopická dermatitída, je jedným z najčastejších ochorení kože a zároveň druhým najnepríjemnejším ochorením vôbec. Má zdĺhavý, chronický priebeh s výrazným negatívnym vplyvom na kvalitu života pacienta v  spoločenskej, profesionálnej aj súkromnej oblasti. Dobrou správou pre pacientov je, že s modernou liečbou je možné mať ho pod kontrolou.

Atopický ekzém patrí medzi najčastejšie ochorenia u detí, postihuje takmer každé štvrté dieťa. Často nastupuje veľmi skoro – už v prvom roku života. Hoci sa hovorí, že deti z tohto ochorenia vyrastú, do dospelosti prechádza v približne 30 – 40 % prípadoch. Kým u detí sa prejavuje na celom tele, v dospelom veku sú prejavy ochorenia obmedzené najmä na miesta kožných záhybov (lakťové jamky, oblasť pod kolenami, krk...) a okolia očí.

 

Neželané dedičstvo

Ochorenie nie je nákazlivé, prenáša sa na základe genetických predpokladov. Ak sa vyskytuje u jedného rodiča, riziko prenosu na dieťa je 60 %, v prípade výskytu u oboch rodičov sa pravdepodobnosť dedičnosti zvyšuje na 80 %. Zvýšené riziko výskytu ochorenia je aj v prípade, ak atopickým ekzémom trpí niekto z blízkych príbuzných.

 

Okrem zdedeného predpokladu nefunkčnej kožnej bariéry, ktorá si neplní svoju ochrannú funkciu, na vznik a vývoj ochorenia vplývajú stav imunity pacienta, prostredie a najmä alergény, ktoré sa v jeho okolí vyskytujú. Sú to práve alergény, ktoré sú najčastejším spúšťačom mechanizmu ochorenia.

 

Keď celé telo svrbí

Jedným z nepríjemných príznakov ochorenia je neutíchajúce svrbenie podráždenej pokožky, ktoré sa zintenzívňuje najmä v noci. Pacient tak trpí poruchami spánku, je vyčerpaný a chronicky unavený. Škriabanie ekzém výrazne zhoršuje, pretože poškodzuje kožu, do ktorej sa ľahko šíri infekcia.  Existuje niekoľko možností, ako si so svrbením poradiť:

·               Noste voľné bavlnené oblečenie.

·               Pokúste sa udržať stálu teplotu tela, rýchle zmeny teplôt môžu spôsobiť alebo zintenzívniť svrbenie.

·               Nepoužívajte oblečenie a posteľnému bielizeň z dráždivých syntetických materiálov, vlny a z iných látok z hrubej tkaniny, pretože môžu dráždiť pokožku. Vyberajte si bavlnené oblečenie a posteľnú bielizeň, ktoré sú jemné pri dotyku s kožou.

·               Udržujte si zvlhčenú pokožku častým používaním emoliencií (krémov na premasťovanie pokožky).

·               Kúpanie v horúcej vode môže vyvolať svrbenie, preto je vhodnejšie sprchovanie vo  vlažnej vode (35 °C).

·               Ak je svrbenie neznesiteľné, potľapkávaním alebo stisnutím kože namiesto poškriabania zabránite poškodeniu Vašej pokožky nechtami.

·               Krátke nechty tiež pomáhajú znižovať riziko poškodenia kože. Pokiaľ sa škriabete počas spánku, môžete poškodeniu pokožky zabrániť nosením bavlnených rukavíc.

 

 

 

Manažment a liečba atopického ekzému

Pre atopický ekzém (AE) je charakteristické striedanie období zlepšenia s obdobiami zhoršenia. Pod kožou neustále prebieha zápal, ktorý sa v rôznych časových intervaloch prejavuje aj navonok. Pacient s atopickým ekzémom by preto nemal vychádzať z predpokladu, že pokiaľ príznaky ochorenia zmizli, je vyliečený. Na základe posledných výskumov sa ľuďom s atopickým ekzémom odporúča dlhodobá lokálna starostlivosť a dodržiavanie tzv. atopického režimu, zameraného na prevenciu spúšťacích mechanizmov.

Základnou podmienkou manažmentu AE je lokálna starostlivosť o kožu a vyhýbanie sa zhoršujúcim faktorom. Základným  cieľom liečby je  odstrániť  suchosť kože, zmierniť  svrbenie a tým zabrániť vzniku zápalu. Dá sa to dosiahnuť pravidelným používaním emoliencií.   Emolienciá sú prípravky špeciálne vyvinuté na zvlhčovanie suchej pokožky. V čase akútneho vzplanutia sa krátkodobo používajú lokálne kortikosteroidy, ktoré zmenšia zápal, začervenanie a svrbenie pokožky. Lokálne kortikosteroidy je možné používať len krátkodobo, keďže ich dlhodobé používanie je spojené s nežiadúcimi vedľajšími účinkami.

Ak nedôjde k úplnému odstráneniu prejavov AE v liečbe sa pokračuje iným prípravkom – lokálnym imunomodulátorom. Predstavuje modernú nesteroidnú alternatívu v liečbe atopického ekzému. Liečba sa začína aplikáciou lokálneho imunomodulátora 2-krát denne (ráno a večer) v tenkej vrstve na postihnuté miesta na koži, až do úplného vymiznutia prejavov ekzému. Potom sa u pacientov so stredne ťažkým a ťažkým atopickým ekzémom, pokračuje v dlhodobej udržiavacej liečbe, kedy sa lokálny imunomodulátor aplikuje 2 x týždenne (najlepšie večer). Medzi aplikáciami je 2-3 dni pauza (napr. pondelok – štvrtok, pondelok – piatok). Liečba 2-krát denne sa má znovu začať pri prvých príznakoch svrbenia. Zabráni sa tak vzplanutiu ekzému. Po zlepšení sa pacient vráti k režimu 2-krát týždenne.

Na takúto dlhodobú liečbu sú určene len tzv. topické imunomodulátory, konkrétne masť s obsahom takrolimu, ktorý ako jediný lokálny protizápalový liek bol schválený Európskou liekovou agentúrou (EMA) na dlhodobú udržiavaciu liečbu AE dvakrát do týždňa. Klinické štúdie potvrdili účinnosť a bezpečnosť masti s obsahom takrolimu v dlhodobej udržiavacej liečbe AE.

 

V rámci dodržiavania atopického režimu by sa mal atopik vyhýbať podnetom, ktoré môžu zintenzívniť podkožný zápal a sú príčinou opätovných vzplanutí. Medzi najčastejšie faktory vplývajúce na zhoršovanie zdravotného stavu sa radia:

·         detergenty, napr. mydlá a umývacie a čistiace prostriedky (nosenie bavlnených rukavíc pod gumovými alebo plastovými rukavicami môže ochrániť ruky pri upratovaní),

·         rozpúšťadlá, napr. benzín a niektoré domáce čistiace prostriedky,

·         oleje a chemikálie používané pri práci,

·         nikel, ktorý sa nachádza v mnohých kovových predmetoch, napr. šperkoch, gombíkoch na texaskových nohaviciach a inom oblečení,

·         látky pridávané do kože a gumy (často sa nachádzajú v topánkach a oblečení),

·         konzervačné látky, farbivá, parfumy vo väčšine telových krémov a krémov na tvár a v kozmetike,

·         zvieratá (koža, chlpy a sliny),

·         peľ a plesne, čiastočky prachu,

·         potenie (dôležité je predchádzať spoteniu),

·         nevhodné hračky pre deti (plyšové hračky, mechanické hračky s drsným povrchom a ostrými hranami),

·         psychické a emočné napätie, stres,

·         sezonalita – najmä zimné obdobie, kedy je koža suchšia a potrebuje väčšiu starostlivosť. V tomto období dochádza k oslabeniu organizmu častými infekciami dýchacích ciest (chrípka, nádcha, zápal dýchacích ciest, angína, ktoré znižujú imunitu atopika a majú za následok zhoršenie podkožného zápalu a vzplanutie ekzému.

 

Komplikácie atopického ekzému

Pravidelná a dlhodobá liečba je dôležitá aj z hľadiska vývoja ochorenia do budúcnosti. V prípade jeho zanedbávania, môže dôjsť k mnohým komplikáciám, ako sú zápal očných spojiviek a iné očné komplikácie, poruchy spánku v dôsledku svrbenia, ktoré ovplyvňujú správanie detí a rast  či vznik bakteriálnych a vírusových  infekcií, ktoré si pacient škrabaním do kože zanesie. U detí, u ktorých došlo k nástupu atopického ekzému v útlom veku hrozí neskôr vznik alergickej nádchy či astmy. Preto by sa toto ochorenie nemalo podceňovať.

 

 

 

Výhodami udržiavacej liečby atopického ekzému sú nielen jej účinnosť v dlhodobej kontrole AE a pohodlná aplikácia 2-krát týždenne ale aj predchádzanie komplikáciam AE. Dnes môžu pacienti s atopickým ekzémom mať ochorenie pod kontrolou a žiť rovnako kvalitný život ako zdraví ľudia.

 

 

 

 

Viac informácií o atopickom ekzéme a jeho liečbe je tiež dostupných na internetovej stránke www.atopickyekzem.sk alebo www.atopickadermatitida.sk.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!