lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 4 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 8 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 20. Január, , Dnes oslavuje Dalibor
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Viete, ako bojovať s pomočovaním u detí?

  Spracoval(a) : Zuzana Konečná
Dátum : 13.7.2005
späť
Späť

Poslať
 

Ak má dieťa menej ako 2 roky, je bežné, že sa v noci pocikáva. Medzi druhým a šiestym rokom by si ale malo moč udržať, preto ak sa napríklad šesťročné dieťa raz za týždeň v noci pomočí, je na mieste hľadať odbornú pomoc. Až do veku 5 rokov môže byť príčinou pomočovania dieťaťa to, že je jeho vývoj jednoducho pomalší. Taktiež sa môže stávať, že sa dieťa pociká, keď je unavené a zaspí veľmi tvrdo. Niektoré deti, ktoré inak problémy nemajú, sa môžu pocikať, keď sú choré alebo preťažené. Riziko taktiež rastie, ak dieťa pred spánkom vypije väčšie množstvo tekutín. Často sa taktiež stáva, že pomočovanie je príznakom úzkosti alebo neistoty – tak tomu býva väčšinou vtedy, ak sa pomočovanie vráti po viac ako pol roku, keď dieťa problémy nemalo. Problémy sa typicky objavujú u detí, ktoré sú vystavené novej situácii, napríklad po narodení súrodenca alebo po zahájení školskej dochádzky.

Čo môže pri problémoch pomôcť? Nikdy by ste nemali svoje dieťa obviňovať; ak sa bude hanbiť alebo bude mať pocity viny, problémy sa iba zhoršia.
· Dohliadnite na to, aby dieťa nepilo tesne pred spaním.
· Predtým, než si idete sami ľahnúť, zoberte dieťa na záchod.
· Myslite na to, aby ste dieťa pochválili zakaždým, keď postieľka zostane suchá – aj obyčajná podpora často pomáha.
Ak sa dieťa bude i naďalej pomočovať, zoberte ho k pediatrovi. V prípade, že to bude  považovať za vhodné, odkáže vás na špecialistu. Ak má dieťa problémy, ktoré sa objavili po dlhšej dobe bez  pomočovania, môže lekár  odporučiť aj i psychologické poradenstvo.Využiť môžete taktiež špeciálne pomôcky, ktoré pomáhajú pri tréningu s močením. V USA sú napríklad úplne bežné podložky pod prestieradlo, ktoré zaznamenávajú prípadnú vlhkosť. V okamihu pomočenia zazvoní elektrický zvonček, ktorý dieťa zobudí a ono by následne malo ísť  na záchod. Postupom času by sa malo naučiť zobudiť v prípade potreby samo. I pri tejto liečbe je extrémne dôležité dieťa za každú úspešnú noc pochváliť.

Každé tretie dieťa, ktoré sa pomočuje v noci, má problémy udržať moč i počas dňa. Tento problém je obzvlášť závažný, ak už dieťa chodí do školy, pretože si ho deti môžu kvôli zápachu doberať a môže mať problémy so získavaním kamarátov. Dôvodov pomočovania cez deň môže byť mnoho. Dieťa sa napríklad tak vžije do hry alebo do práce, že na potrebu zabudne. V škole sa deti často hanbia požiadať učiteľa, aby ich uvoľnil  z hodiny, alebo nemajú radi školské toalety,  a tak sa ich návšteve vyhýbajú. U dievčat je pomerne častá sprievodná infekcia močových ciest, ktorá vyžaduje liečbu. A v neposlednom rade môže k pomočovaniu prispievať i úzkostná povaha dieťaťa či porucha správania.

Ak chcete problémy s pomočovaním v škole riešiť, v prvom rade je potrebné vyriešiť praktický aspekt veci, napríklad požiadať učiteľa, aby vášmu dieťaťu návštevu toalety pripomínal. Ak takéto pripomienky nestačia, je možné dieťaťu nastaviť budíček - napríklad na každú hodinu. Pomôcť môže aj motivačný prístup, veľa detí má rado „červené body,“ malá pochvala na konci každého dňa bez nehody môže znamenať dobrú pomoc. Opäť však platí: ak základné taktiky nebudú úspešné, mali by ste sa poradiť s lekárom


Diskusia k článku:

ahoj som filip a pomocujem sa
Neregistrovaný - , 27.3.2007 09:04
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!