Nový rok – ten správny čas na výmenu zubnej kefky!
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 2.1.2007 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Nový rok si väčšina z nás spojuje so silvestrovskými oslavami a novoročnými predsavzatiami. Jedno predsavzatie ponúkame: pokiaľ si už nespomínate, kedy ste si kupovali zubnú kefku, urobte niečo pre zdravie svojich zubov a zabezpečte si novú! Predsavzatie sa nemusí týkať len novej kefky na Nový rok. Vymeňte ho pri každej zmene ročného obdobia. Dôvod je prostý, odstávajúce a ostré vlákna dráždia ďasná. Kvalitná kefka je neoddeliteľnou súčasťou správnej ústnej hygieny a jeho pravidelná výmena je pre krásny a zdravý chrup potrebná.

Nový rok si väčšina z nás spojuje so silvestrovskými oslavami a  novoročnými predsavzatiami. Jedno predsavzatie ponúkame: pokiaľ si už nespomínate, kedy ste si kupovali zubnú kefku, urobte niečo pre zdravie svojich zubov a zabezpečte si novú! Predsavzatie sa nemusí týkať len novej kefky na Nový rok.  Vymeňte ho pri každej zmene ročného obdobia. Dôvod je prostý, odstávajúce a ostré vlákna dráždia ďasná. Kvalitná kefka je neoddeliteľnou súčasťou správnej ústnej hygieny a jeho pravidelná výmena je pre krásny a zdravý chrup potrebná.

Správna starostlivosť o zuby nespočíva len v dôkladnom a pravidelnom čistení chrupu. Ďalším predpokladom je často opakovaná pozornosť venovaná pravidelnej výmene zubných kefiek. Mali by sme ju vymeniť minimálne pri každej zmene ročného obdobia. Zubná kefka je po troch mesiacoch opotrebovaná a prestáva plniť svoju funkciu. Vlákna sú polámané a okraje ostré, štepia sa a výsledkom je „strapatá“ kefka, ktorá nám skôr ublíži, ako pomôže. Opotrebovanie závisí aj na ďalších elementoch, ako je technika čistenia, tlak vyvíjaný na vlákna, dĺžka čistenia a taktiež frekvencia ústnej hygieny.

Nie menej dôležitým dôvodom, prečo pravidelne meniť kefku, je veľké množstvo baktérií, ktoré sa v nej po trojmesačnom používaní vyskytujú. Výsledky testovania, ktoré uskutočnil Štátny zdravotný ústav pre značku Signal, dokázali o 15 percent vyšší obsah baktérií v kefkách používaných tri mesiace, ako v kefkách, ktoré sa používali o mesiac menej.

V neposlednom rade by sme mali pamätať na to, že je vhodné kefku vymeniť taktiež po každej prekonanom ochorení. Predovšetkým na jeseň a v zime sa zvyšuje počet infekčných ochorení, ako sú chrípka, angína a virózy. Na kefke sa zachytávajú choroboplodné látky, ktoré ochorenie sprevádzajú, a kefka sa môže ľahko stať zdrojom opakovanej infekcie. Stomatológovia odporúčajú  kefku vymeniť aj po každom prekonanom infekčnom ochorení.

Značka Signal ponúka široké portfólio zubných kefiek, ktoré zahŕňa celú škálu variánt od detskej rady Signal Kids, cez kefku Signal White System pre belšie zuby, až po designovo zaujímavo riešená Signal AIR Precission. Signal Professional je kefka, ktorá má malú hlavu a špeciálne skrížené vlákna uľahčujúce čistenie aj na ťažko dostupných miestach.
Nezabudnite, že so zdravými zubami súvisí aj správna starostlivosť a kvalitné dentálne pomôcky – kefka, zubná pasta, dentálna niť,  medzizubná kefka, ústna voda.

Mechanické poškodenie – ilustračné fotografie na porovnanie

Tipy, ako si zapamätať termín, kedy sme si naposledy menili zubnú kefku
- Sledujte zmeny ročných období (21. marec, 21. jún, 23. september a 21. december).
- Pokiaľ dávate prednosť častejšej výmene, vyberte si prvý deň v každom párnom mesiaci.
- Po vybalení novej kefky si do diáru zapíšte upomienku na obdobie za 2 - 3 mesiace.
- Pomôckou vám môže byť na zrkadle v kúpeľni nálepku v tvare štvorlístka, do ktorého si zapíšete dátum poslednej výmeny.
- Viac informácií nájdete na www.signal.sk

 ©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.