Naučte sa zdravo spať
Autor(ka) : Natália Krížová
Dátum a čas : 21.5.2002 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Poznáte ten pocit, keď sa unavená prevaľujete po posteli, všetky svaly sú napnuté od túžby zaspať, ale uvoľňujúci spánok neprichádza. Spočítali ste už barančeky, spomenuli ste si na babičkine rozprávky, vynásobili ste už všetky čísla, ktoré poznáte...nemusím vám vravieť, že už po prvej neprespanej noci sa cítite omnoho horšie. Stúpa vám krvný tlak a napätie, reagujete podráždene a intenzívnejšie pociťujete každú bolesť. Je zaujímavé, že ženy trpia poruchami spánku dvakrát častejšie ako muži. Často sa nespavosť stáva ich najvážnejším zdravotným problémom. Čo s tým ?

Poznáte ten pocit, keď sa unavená prevaľujete po posteli, všetky svaly sú napnuté od túžby zaspať, ale uvoľňujúci spánok neprichádza. Spočítali ste už barančeky, spomenuli ste si na babičkine rozprávky, vynásobili ste už všetky čísla, ktoré poznáte...nemusím vám vravieť, že už po prvej neprespanej noci sa cítite omnoho horšie. Stúpa vám krvný tlak  a napätie, reagujete podráždene a intenzívnejšie pociťujete každú bolesť. Je zaujímavé, že ženy trpia poruchami spánku dvakrát častejšie ako muži. Často sa nespavosť stáva ich najvážnejším zdravotným problémom. Čo s tým ?

 


Večerná škola zaspávania
Stačí, ak budete dodržiavať presný rituál, ktorý vám pomôže postupne sa odtrhnúť od celodenných problémov a utíšiť sa pred spánkom.
● Večer, nezávisle od počasia, sa vyberte na 15-20 minútovú prechádzku.
● Chodievajte spať a vstávajte celý týždeň / rok / v tom istom čase.
● Vymyslite si rituál prípravy na spánok a ten dodržujte. Pripravte si miestnosť na spánok. Poupratujte všetky stopy dennej aktivity, zažnite sviečky, alebo si zapáľte nočnú lampičku, preoblečte sa do župana, vezmite si knihu, časopis...
● Spálňu dôkladne vyvetrajte. Optimálna teplota v miestnosti, v ktorej spávame, predstavuje 18-19 stupňov Celzia.
● Večer vypite pohár teplého mlieka s lyžičkou lipového medu. V mlieku je vápnik, ktorý uľahčuje zaspávanie a tryptofán, ktorý sa podieľa na vzniku hormónov spánku.
● K poduške si položte vreckovku pokropenú niekoľkými kvapkami éterického olejčeka (bergamotového,  mandarínkového, levanduľového), sama musíte zistiť, ktorá vôňa vás upokojuje. Rovnaký účinok majú aj voňavé sviečky, alebo aromalampy. Je dostať aj vankúšiky plnené bylinkami.
 
Kedy sú tabletky nevyhnutné?

Spánok neprichádza sám a neprivoláme ho násilím. Ak nemôžete zaspať, vstaňte z postele a začnite niečo čítať alebo písať. Tabletky na spanie sú vhodné v prípade:
- ak trpíte kvôli rozchodu, rozvodu alebo kvôli inému veľmi stresujúcemu zážitku, s ktorým sa potrebujete vyrovnať.
- ak sa vaša nespavosť rozvíjala týždne, mesiace, ba až roky.
Vhodné tabletky vám predpíše lekár v závislosti od vášho stavu. Nikdy neexperimentujte v tejto oblasti. To, čo pomohlo vašej priateľke, môže vám ublížiť. Je veľmi ľahké stať sa závislým na liekoch.

Kedy vám hrozia poruchy spánku?
Ak:
1 Zaspávate dlhšie ako 45 minút?
2 Prespíte v noci spolu menej ako 5 hodín?
3 Budíte sa v noci častejšie ako trikrát?
Dve odpovede ÁNO znamenajú, že máte problémy so zdravým spánkom. Skôr ako navštívite lekára, skúste začať so zdravou životosprávou a zmeňte pohľad na svet. Zaoberajte sa len tým, čo môžete zmeniť. To na čo nemáte silu, neriešte.

 ©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.