Čo nám v práci ničí zdravie
Autor(ka) : Miriam Kuhlová
Dátum a čas : 13.9.2007 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Pre veľa ľudí sú počítače zdrojom obživy, ale zároveň aj zábavy po práci. Pred monitorom trávi čoraz viac ľudí väčšinu dňa. Tento spôsob života sa spája aj so zdravotnými rizikami.

Pre veľa ľudí sú počítače zdrojom obživy, ale zároveň aj zábavy po práci. Pred monitorom trávi čoraz viac ľudí väčšinu dňa. Tento spôsob života sa spája aj so zdravotnými rizikami.

Medzi najznámejšie problémy spojené s dlhodobým používaním počítačov je syndróm RSI (repetitive strain injury)- zdravotné problémy spojené s dlhodobým napätím. Zradnosť toho syndrómu spočíva v tom, že pohyby nemusia byť silovo náročné, ale majú nedostatok relaxačných momentov. Dlhodobé napätie spôsobuje  nevyvážené zaťaženie určitých svalových skupín a preto je statické napätie namáhavejšie, ako aktívna práca svalov pri bežnom aktívnom pohybe.

Dodržiavať určité pravidlá pri práci s počítačom považuje väčšina ľudí za dosť náročné, pretože pri koncentrácii na pracovné povinnosti na ne jednoducho zabúdajú a zdravotné problémy pociťujú až keď už im napätie spôsobuje bolesť, či nepríjemné pálenie svalov. Poloha tela pri práci s počítačom by sa mala riadiť pravidlom pravých uhlov. Nohy by mali byť ohnuté v kolenách do pravého uhlu, trup a stehenná časť by mali byť tiež v pravouhlom postavení, rovnako ako ramená s predlaktím.

Táto poloha tela sa dá len ťažko dodržať celých osem hodín pracovnej doby, ale pomôcť môže aj podložka, ktorá sa vloží medzi operadlo a chrbát. Tým sa napomáha vzpriamenému sedu. Dôležité je, aby sa nohy opierali pevne o zem, inak dochádza k veľkému tlaku na stehná, ktorý sa neskôr môže prejaviť kŕčovými žilami.

Najväčšou úľavou pre svaly pri sedavom zamestnaní sú pravidelné prestávky a zmena polohy, čo treba využívať čo najčastejšie- napríklad volanie z mobilného telefónu môžete využiť ako príležitosť na prechádzanie sa po kancelárii.

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.