Tabletka po...
Autor(ka) : Paulína Nedavašková
Dátum a čas : 22.5.2007 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Zmyslom núdzovej antikoncepcie je okamžitá dostupnosť v núdzi a v krízových situáciách. Podmienkou je voľný predaj, ktorý je na Slovensku už dva roky. V súčasnosti prichádza nová antikoncepčná tabletka.

Zmyslom núdzovej antikoncepcie je okamžitá dostupnosť v núdzi a v krízových situáciách. Podmienkou je voľný predaj, ktorý je na Slovensku už dva roky. V súčasnosti prichádza nová antikoncepčná tabletka.

Od začiatku 80-tych rokoch sa vo svete rozšírila núdzová antikoncepcia a v súčasnosti je jej najrozšírenejšou formou levonorgestrel. Nie je určená na pravidelné užívanie, avšak jej dostupnosť prispieva k zníženiu neželaných tehotenstiev a interrupcií. Nový preparát Escapelle uviedla na trh v apríli 2007 farmaceutická spoločnosť Gedeon Richter.

V súlade s požiadavkou Európskeho parlamentu z roku 2002 sa Slovensko zaradilo medzi krajiny s voľným predajom núdzovej antikoncepcie. „Levonorgestrel je registrovaný ako núdzová antikoncepcia v 137 krajinách,“ hovorí MUDr. Michal Kliment, CSc., prezident Spoločnosti pre plánované rodičovstvo. Levonorgestrel je v kombinovanej antikoncepcii celosvetovo najpoužívanejší syntetický hormón gestagén. Ovplyvňuje ovuláciu. Núdzová antikoncepcia sa voľne predáva v 37 krajinách a dva roky už aj u nás. Podľa štatistík rastie uplatnenie tabletky na Slovensku, pričom sú badateľné sezónne vrcholy začiatkom leta. Voľný predaj  levonorgestrelu je dôležitý preto, že s oddialením užitia klesá jeho účinnosť.

Núdzová antikoncepcia je jedinou antikoncepčnou metódou, ktorá sa používa po nechránenom pohlavnom styku. Často ju používajú ženy so zriedkavým pohlavným stykom, pri prasknutí či zvlečení kondómu, po zlyhaní prirodzených metód, ako je prerušovaný pohlavný styk a periodická abstinencia, po chybách v užívaní hormonálnej antikoncepcie alebo po vypudení intrauterinného telieska. Významnou indikáciou núdzovej antikoncepcie je znásilnenie ženy.  Lekári odporúčajú toto riešenie aj u žien, ktoré žijú zriedkavým pohlavným stykom.*

Escapelle patrí medzi vysoko spoľahlivé prípravky, užíva sa jednorazovo, len v jednej dávke najneskôr do 72 hodín po nechránenom styku, kedy jeho priemerná účinnosť dosahuje 84 percent. Pri užití do 24 hodín môže núdzová antikoncepcia s obsahom levonorgestrelu zabrániť až 95 percentám predpokladaných otehotnení.

Rozšírenie hormonálnej antikoncepcie, kam patrí aj núdzová antikoncepcia, významne ovplyvnilo možnosti plánovaného rodičovstva na Slovensku. Počet interrupcií v rokoch 1996 až 2005 klesol z 25 173 na 14 427.** Začiatkom 90-tych rokov pripadalo na tisíc žien vo fertilnom veku 41 umelo prerušených tehotenstiev. V roku 2006 sa počet interrupcií znížil na 11 860.   Podľa International Consortium for Emergency  Contraception: „ženy majú právo vedieť o možnosti využiť núdzovú antikoncepciu a vedieť o tom, kde môžu vyhľadať zdravotnícke služby v čo najkratšom čase.“

*MUDr. Michal Kliment, CSc., MUDr. Vladimír Cupaník, CSc,: Núdzová antikoncepcia
**Štatistický úrad 2006

Medicínske informácie: MUDr. Katarína Horňáková, Gedeon Richter Lt. +421 903 657 203, k_hornak@richterg.sk

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.