Akné
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 21.2.2007 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Akné je ochorenie, ktoré postihuje v rozličnom stupni závažnosti väčšinu mladých ľudí. Začína v období prudkého zvýšenia tvorby hormónov v období puberty a zvyčajne pretrváva do 20.-30. roku života. Patrí medzi najbežnejšie kožné ochorenia a postihuje až 85% mladých ľudí. Ťažšie formy akné však možu zanechať trvalé stopy v podobe jaziev.

Akné je ochorenie, ktoré postihuje v rozličnom stupni závažnosti väčšinu mladých ľudí. Začína v období prudkého zvýšenia tvorby hormónov v období puberty a zvyčajne pretrváva do 20.-30. roku života. Patrí medzi najbežnejšie kožné ochorenia a postihuje až 85% mladých ľudí. Ťažšie formy akné však možu zanechať trvalé stopy v podobe jaziev.

Príčiny vzniku akné
Na vzniku ochorenia sa podieľajú viaceré činitele – zvýšená tvorba mazu, hormonálne vplyvy (androgény stimulujú bunky mazových žliaz), zmnoženie baktérií, porucha rohovatenia, zápal, dedičnosť a iné. Zvýšené rohovatenie buniek kože v oblasti vlasového folikulu zapríčiňuje vznik komedónu, ktorý upcháva vývod folikulu. Komedóny (uhry) sa skladajú zo zrohovatených buniek kože a mazu, obsahujú aj baktérie (Propionibacterium acnes),prípadne kvasinky. Bakteriálne osídlenie v oblasti komedónu podporuje zároveň rozvoj zápalovej reakcie kože.

Klinický obraz akné
Akné sa vyskytuje na tých miestach, kde je najviac mazových žliaz. To znamená na tvári, chrbte a hrudníku. Základným prejavom akné sú uhry a zapálené alebo hnisavé vyrážky. Asi u 15 až 30 percent prípadov sa objavuje ťažká forma akné, kedy sa tvoria bolestivé červené uzly.

Podľa stupňa závažnosti prejavov sa rozlišuje niekoľko foriem akné. Najjednoduchšou formou je acne comedonica, ktorá sa objavuje v puberte v oblasti nosa, čela a na lícach, zvyčajne na mastnej pokožke. Čerstvé komedóny majú charakter drobných hrbolčekov belavej farby (uzavretý komedón), starším dodáva obsah melanínu vo väčšom uzávere ústia folikulu čiernu farbu (otvorený komedón). Po vytlačení obsahu sa komedóny v priebehu niekoľkých týždňov obnovia.

V klinickom obraze acne papulopustulosa prevláda zápalovo zmenené okolie komedónov v podobe hrbolčekov, niekedy aj hnisavých alebo zápalových uzlíkov. Táto forma môže vyústiť do tvorby tuhých, na pohmat bolestivých, hnedasto-červených uzlov (acne indurata), ktoré neskôr mäknú, pričom vznikajú hnisavé ložiská (acne abscedens). Tieto formy akné sa zvyčajne hoja jazvami.

Najťažšou formou je acne conglobata, kedy sa na koži tvoria otvorené aj uzavreté komedóny, zapálené hrbolčeky, niekedy hnisavé, bolestivé zdurené uzly a jazvy na mastnej koži.

Acne fulminans sa vyskytuje u mladých mužov s papulopustulóznym akné, pričom v klinickom obraze prevláda náhly vznik hnisavých ložísk s tvorbou vredov a horúčky s bolesťami kĺbov. Predpokladá sa, že na vzniku sa podieľa porucha imunitného systému.

Liečba
Akné sa často lieči prípravkami aplikovanými na pokožku, ale vo vážnejších prípadoch je nevyhnutná celková liečba. Nesprávne liečené akné sa môže zhojiť tak, že na koži zostanú trvalé jazvy. Preto je nesmierne dôležitý včasný a správny výber lieku. Vhodnou liečbou je možné akné vyliečiť natrvalo.

Mýty o akné
- Strava vôbec neovplyvňuje vznik ani priebeh akné.
- Otázny je vplyv slnka. Nesporný je maskovací efekt, lebo prejavy akné na opálenej pokožke nie sú tak viditeľné. Prudké slnko a používanie nesprávnej kozmetiky však môže akné zhoršiť.
- Sexuálna aktivita neovplyvňuje priebeh ochorenia.


 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.