Pohoda a zdravie z prírody
Autor(ka) : Lenka Koprivňanská
Dátum a čas : 13.2.2007 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Plní sily a chuti do života, krásni zvnútra aj zvonka, odolní voči stresu, baktériám a vírom, kto by si to všetko neprial. Kde však nájsť recept na fyzickú a psychickú pohodu? Slováci už po stáročia poznajú a využívajú dary prírody, ktoré dnešný moderný svet znovu objavuje. Materina dúška a medovka patria k bylinkám, ktoré nám svojimi vlastnosťami prinášajú pohodu, zdravie aj krásu.

Medovka a materina dúška s chuťou a účinkami čistej prírody

 

Plní sily a chuti do života, krásni zvnútra aj zvonka, odolní voči stresu, baktériám a vírom,  kto by si to všetko neprial. Kde však nájsť recept na fyzickú a psychickú pohodu? Slováci už po stáročia poznajú a využívajú dary prírody, ktoré dnešný moderný svet znovu objavuje. Materina dúška a medovka patria k bylinkám, ktoré nám svojimi vlastnosťami prinášajú pohodu, zdravie aj krásu.

 

Znovuzrodenie a objavenie darov našej prírody je dnes témou číslo jeden. Bylinky nám prinášajú poklady prírody priamo na náš tanier a svojím zložením prispievajú k našej fyzickej aj psychickej pohode. Presne tak je to aj pri medovke a materinej dúške, ktoré poznáme nielen z komôr našich starých mám, ale aj z rôznych tipov pre moderný a zdravý život. Vieme však presne, kde všade nás tieto bylinky pohladia a pomôžu nám?

 

Medovka lekárska alias „Posilní telo, povzbudí myseľ“

Latinsky: Melissa officinalis

Ľudovo: Melisa, rojovník, včelník, meduň, matočina, dúbravník, citrónová zelina, lemonka, marulka, madlinka, matka
Čeľaď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Obsahuje: éterický olej (hlavne citral, citronelal), triesloviny, horčiny, živicu

 

§         Extrakt z rastliny ukľudňuje centrálnu nervovú sústavu.

§         Odporúča sa pri úzkosti, strese, vyčerpanosti a ľahkých depresiách.

§         Môže navodiť pocit únavy až potrebu spánku, preto je vhodná pri nespavosti spôsobenej stresom.

§         Pôsobí proti baktériám a vírom, preto má priaznivý účinok pri chorobách z nachladenia
a chrípkových stavoch.

§         Pôsobí proti kŕčom, zvracaniu, bolestiam hlavy, zubov a tráviaceho ústrojenstva, zmierňuje nadúvanie.

§         Priaznivo ovplyvňuje búšenie srdca, srdcovú arytmiu a vysoký krvný tlak.

§         Podporuje trávenie a chuť do jedla.

§         Lokálne pomôže pri oparoch a uhryznutiach hmyzu.

§         Priaznivo pôsobí tiež pri nádorových ochoreniach.

§         Dlhodobé používanie znižuje hladinu krvného cholesterolu.

§         Odvar z medovky je vynikajúci ako relaxačný kúpeľ.

§         Kuchárske použitie: vhodná do polievok, omáčok a na prípravu príloh k hlavným jedlám, do šalátov, rybích a hubových jedál.

 

Materina dúška alias „čerstvý dych“
Latinsky: Thymus Serpyllum
Ľudovo: materidúška, živilka, dúška chodes, materinka, materovka, žadovník, kukučka

Čeľaď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Obsahuje: éterický olej so zložkami cymol, tyhol, karvakol atď., triesloviny, horčiny, saponíny, živicu, kyselinu ursolovú, silicu žltú a karbanil

Pochádza z oblasti Stredomoria

           

§         Thymol obsiahnutý v extrakte zo sušenej materinej dúšky má veľmi silné antibakteriálne účinky.

§         Pri vnútornom užití pôsobí priaznivo pri chorobách dýchacích ciest - uľahčuje odkašliavanie a tlmí dráždenie ku kašľu.

§         Odporúča sa pri chrípke a iných ochoreniach, pri ktorých je dobré sa vypotiť.

§         Pomáha pri žalúdočných a črevných ťažkostiach aj proti nadúvaniu.

§         Používa sa k dezinfekcii močových ciest.

§         Pomáha pri chudokrvnosti, bolestivej menštruácii a kŕčoch v bruchu.

§         Uvoľňuje zvýšené svalové napätie.

§         Trieslovina obsiahnutá v extrakte pôsobí priaznivo pri mnohých hnačkových ochoreniach.

§         Pôsobí proti krvácaniu z ďasien.

§         Silicové zložky odstraňujú nepríjemný zápach z úst.

§         Zvonka slúži ako kloktadlo a do kúpeľa pre deti a nervovo vyčerpané osoby.

§         Pôsobí proti plesňovým ochoreniam kože.

§         Pomáha pri nervozite a skľúčenosti.

§         Kuchárske použitie: vhodná do hrachovej, fazuľovej a kapustovej polievky, na prípravu hydinového a hovädzieho mäsa, do klobásových výrobkov

 

Moderný človek sa teda pri udržiavaní kondície, psychickej a fyzickej pohody, môže spoľahnúť na niektoré rady našich starých mám. Potvrdzujú to aj fytoterapeuti, ktorí používajú povzbudzujúce a liečivé účinky bylín vo svojej každodennej práci.

 

Poklady prírody v pramenitej vode Rajec

Rajec Bylinka s extraktom z Materinej dúšky a Medovky

 

Panenská príroda Malej Fatry, kde sa rodí pramenitá voda Rajec, je domovom veľkého počtu tradičných byliniek, akou je i Materina dúška a Medovka. Prírodná pramenitá voda Rajec prináša ako prvá slovenským spotrebiteľom, ktorí sa aktívne starajú o svoje zdravie, čisté bylinné extrakty z týchto bylín. S pramenitou vodu Rajec Bylinka objavia chuť a vôňu čistej prírody a pozitívne zdravotné účinky byliniek Materina dúška a Medovka.

 

Aj v  modernom svete sa často krát vraciame k sile ukrytej v rastlinkách a bylinných výťažkoch. Mestský človek sa však k tomuto prírodnému bohatstvu dostáva veľmi ťažko. A povedzme si pravdu, vo svojom hektickom živote ani nemá čas bylinky spoznávať a hľadať miesta, kde rastú. Pramenitá voda Rajec dnes prináša poklady prírody - čisté bylinné extrakty z Materinej dúšky a Medovky - priamo na náš stôl. Hladká a prirodzená chuť pramenitej vody Rajec, za ktorú vďačí optimálnemu zloženiu minerálov, neskresľuje chuť a vôňu byliniek Materina dúška a Medovka. Naopak, umožňuje jej vyniknúť a spolu vytvárajú pravú bylinkovú harmóniu. A prečo Medovka a Materina dúška a nie iné, napríklad exotické rastliny? Tieto bylinky sú nositeľmi kvality a zdravia u nás na Slovensku a v Čechách, rovnako ako pramenitá voda Rajec.

 

Každý liter pramenitej vody Rajec Bylinka obsahuje 100 mg čistého bylinného extraktu z Materinej dúšky alebo Medovky. Bylinné extrakty obsahujú látky z účinnej časti rastlinky – z listov a vňate - a pri čerpaní pramenitej vody Rajec priamo z prírodného prameňa sa s ňou spoja. Množstvo extraktu je stanovené tak, aby mal Rajec Bylinka pozitívny vplyv na naše zdravie, rovnako ako napríklad čaj z týchto byliniek. Celý proces výroby prebieha veľmi šetrne, takže v pramenitej vode Rajec Bylinka sú zachované účinné látky obsiahnuté v bylinkách a behom výrobného procesu sa tieto látky nestratia a nerozložia.

 

Konzumácia 0,5 litra pramenitej vody Rajec Bylinka denne už môže mať zdravotné účinky – Rajec Bylinka s výťažkom z Medovky môže pomôcť pri strese a vyčerpanosti a Rajec Bylinka s výťažkom z Materinej dúšky pôsobí priaznivo napríklad pri problémoch s dýchacími cestami alebo tráviacich ťažkostiach. Naviac, pramenitá voda Rajec je vďaka optimálnej mineralizácii vhodná ako základ pravidelného pitného režimu, kedy odborníci odporúčajú konzumovať vody s obsahom minerálov 150 – 400 mg / l. Denne by sme mali prijať minimálne 2 – 4 decilitre tekutín na 10 kg našej hmotnosti. Piť by sme mali pravidelne a vedome, i keď nepociťujeme smäd.   

 

Pramenitú vodu Rajec Bylinka s extraktmi z Materinej dúšky a Medovky nájdeme v našich obchodoch od februára 2007 vo formáte 1,5 l a 0,75 l v nesýtenej forme.

 

Nízkomineralizovanú pramenitú vodu Rajec plní spoločnosť Kofola v Rajeckej Lesnej od mája 2004. Od roku 2007 Rajec prináša aj chuť, vôňu a účinky Materinej dúšky a Medovky v pramenitej vode Rajec Bylinka.

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.