Ako šplhať
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 31.5.2002 00:00
Kategória : Štýl
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Bossovia personálneho manažmentu radia, že pre postup v kariére máte niekoľko možností, jednou z nich je, stať sa nepostrádateľní. Tak sa vraj najrýchlejšie stúpa po rebríčku kariéry.

Bossovia personálneho manažmentu radia, že pre postup v kariére máte niekoľko možností, jednou z nich je, stať sa nepostrádateľní. Tak sa vraj najrýchlejšie stúpa  po rebríčku kariéry.

Na posledných priečkach pri oceňovaní a zvyšovaní platu ostávajú tí, ktorí veria, že si okolie a najmä šéfovia všimnú ich kvality, požiadajú ich o pomoc a ocenia ich zručnosť a usilovnosť. Omyl. Presadiť sa musíte sami. Postup vo vašej kariére zaujíma každého asi ako vlaňajší sneh. Od vás závisí, kam to dotiahnete. Dôležitá nie je mravenčia usilovnosť, ale imidž. Nebojte sa použiť aj ženské zbrane. Ak chcete stúpať veľmi vysoko, musíte mať čosi aj z mužského princípu. Sem patrí autoritatívne vystupovanie, správne zvolené oblečenie, celková úprava zovňajšku, spôsob reči a gestikulácie a samozrejme schopnosť komunikácie. Ak vás ľudia nespoznajú, ak sa nedozvedia o vašich nápadoch, nepomôže vám nič na ceste za kariérou. Snažte sa o svojej práci hovoriť, napíšte o nej článok, hľadajte spojencov, ktorí budú chváliť vaše riešenia, váš šarm. Až keď sa o vás začne hovoriť medzi kolegami, všimnú si vás aj vaši nadriadení. Dobré je vytvoriť, ak ešte nieje, alebo vstúpiť do vytvorenej profesnej organizácie, alebo odborov. Získate si tým vážnosť.(Samozrejme nie u všetkých kolegov, ale u šéfa určite.) Niekedy pomôže aj to, že sa rozhodnete dať výpoveď, alebo požiadate o neplatené voľno, poprípade sa rozhodnete pre študijný pobyt v zahraničí. Často až za vašej neprítomnosti šéfovia zistia, že im chýbate. Tento ťah je však veľmi rizikový. Môže sa totiž stať, že zistia opak.

Dobré je, začať sa stýkať so šéfom aj mimo zamestnania. Najlepšie na zblíženie slúžia narodeniny. Nenápadne pozvite šéfa k vám domov. Povedzte mu, že váš manžel by chcel spoznať tak zaujímavého a vzdelaného človeka akým je váš šéf a preto si dovoľuje požiadať ho, aby sa zúčastnil malej narodeninovej party u vás. Zväčša to zaberie. Pri dobrom jedle a poháriku sa dá prehodiť aj pár slov o práci. Nesnažte sa však riešiť na oslave otázky vášho pracovného postupu. Stratili by ste dôveru. Radšej navrhnite šéfovi, že mu nezištne pomôžete pri riešení nejakého problému. Naznačte však, že je to špeciálny darček, lebo vaša filozofia znie: Za dobrú prácu, dobrú plácu. To však neznamená, že nemôžete prejaviť lojalitu k firme, keď bude mať problémy a bude bez peňazí. Zabudnite na slovko nedá sa. Vždy hľadajte riešenia. Zabudnite na to, že už sa skončil pracovný čas a na vás čaká rodina. Ak chcete postupovať hore, musíte byť v pravý čas, na pravom mieste. Pozitívne myslenie je tiež veľmi dôležité na ceste za kariérou. Ľudia vám skôr odpustia chybné riešenie ako zlú náladu a pesimizmus.


 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.