Udržte si mladé a pekné telo
Autor(ka) : Martina Jeníková
Dátum a čas : 13.5.2002 00:00
Kategória : Štýl
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Ako rýchlo alebo pomaly budete starnúť, je dané približne zo šesťdesiatich percent genetickými dispozíciami. Ak predčasne nezomriete v dôsledku nejakej nehody, určujú práve tieto genetické dispozície, či sa dožijete vyššieho alebo nižšieho veku. Málokto túži po dlhovekosti spojenej s telesnou bezmocnosťou a schátralosťou, preto je nevyhnutné venovať dostatok pozornosti nielen udržiavaniu duševných, ale aj fyzických síl. Svoje telo udržíte dlhšie mladé a pevné, ak budete dodržiavať nasledovné zásady.

Ako rýchlo alebo pomaly budete starnúť, je dané približne zo šesťdesiatich percent genetickými dispozíciami. Ak predčasne nezomriete v dôsledku nejakej nehody, určujú práve tieto genetické dispozície, či sa dožijete vyššieho alebo nižšieho veku. Málokto túži po dlhovekosti spojenej s telesnou bezmocnosťou a schátralosťou, preto je nevyhnutné venovať dostatok pozornosti nielen udržiavaniu duševných, ale aj fyzických síl. Svoje telo udržíte dlhšie mladé a pevné, ak budete dodržiavať nasledovné  zásady.


1 Menej jesť! Vedci pri laboratórnych testoch jednoznačne dokázali, že ak zjeme iba 60% z normálneho množstva stravy, predĺžime si život. Napokon –  aj skúsenosti storočných potvrdzujú, že nadváha je faktorom, ktorým si skracujeme život aj mladosť. 
2 Jesť zo všetkého po troška! Človek je od prírody všežravec a nijaká odchýlka od tohto pravidla mu neprospieva.  Čo by ste si však naozaj mohli odoprieť, sú údeniny a všetky ,,umelé“ dobroty. Živočíšnych tukov,  červeného mäsa a vajec jedzte čo najmenej, ale nevynechávajte ich celkom. Medzi sacharidmi si vyberajte a nepreháňajteto s ich konzumáciou. Každodenne si doprajte kvasený mliečny výrobok, celozrné pečivo, rastlinný olej, kúsok ryby a čo najviac zeleniny a ovocia.
3 Jedálny lístok si zostavte tak, aby obsahoval všetky vitamíny, minerály a ďalšie dôležité látky v odporúčaných množstvách. Nezabúdajte ani na vlákninu a probiotiká (priaznivé baktérie, bez ktorých sa nezaobíde žiaden storočný človek).
4 Bombardujte svoj organizmus antioxidantmi, osvedčenými bojovníkmi proti voľným radikálom.  Tie totiž podporujú starnutie aj vznik  všetkých civilizačných chorôb.
5 Netýrajte svoj organizmus nadmierou alkoholu, ani ho nefrustrujte úplnou abstinenciou.  Je dokázané, že najdlhšie žijú mierni konzumenti alkoholu, pričom sa odporúča najmä víno a pivo.
6 Život a mladosť si predĺžite aj konzumáciou dostatočného množstva kvalitnej, čistej vody.
7 Samozrejme, pre zachovanie dlhšej mladosti je dôležité nefajčiť, obmedziť pobyt v zafajčených priestoroch a pre život si vyberať prostredie s čo najmenej znečisteným ovzduším.
8 Predchádzajte infekčným chorobám, prechladnutiu a každú chorobu dôkladne vyliečte a vyležte.
9 Otužujte sa, ale zároveň sa vyhýbajte teplotným extrémom a vyvarujte sa aj pobytu na slnku bez dostatočnej ochrany.
10 Udržiavajte sa v dobrej nálade, s pokojným svedomím, poriadkom v duši, s chuťou do života a aktívnym mozgom.


 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.