lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 26 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 5 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 05. December, , Dnes oslavuje Oto
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Spíte menej ako 6 hodín, chodíte bosí a pijete málo? Pozor! Môžete si tým skrátiť život. Ako získať dobrú imunitu?

  Spracoval(a) : Janka
Dátum : 13.2.2017
späť
Späť

Poslať
 

Kvalitný imunitný systém vás ochráni pre vplyvmi životného štýlu, ale aj prostredia. Ak ho správne „naštartujete“, choroby vás môžu obchádzať alebo sa ich zbavíte omnoho rýchlejšie.

 

1.               Nestresujte!

Vzájomný vplyv nášho imunitného a centrálneho nervového systému sa pokúša už niekoľko rokov objasniť vedecký odbor s názvom psychoneuroimunológia, ktorý vychádza z predpokladu, že stres, hnev a zlá nálada či ostatné negatívne pocity ovplyvňujú aj našu obranyschopnosť. Táto súvislosť bola potvrdená! Naopak, joga vraj vplýva na rovnováhu tela a duše pozitívne.

 

2.               Spite!

Počas spánku zbiera telo, podľa odborníkov, aj energiu pre vlastnú obranyschopnosť. Britskí a francúzski vedci potvrdili, že spánok menej ako 6 hodín denne vám dokonca môže skrátiť život. Preto si doprajte každý deň 6-8 hodín snívania v pravidelnom čase.

 

3.               Pite!

Tekutiny udržujú sliznice vlhké, vďaka čomu sa na nich vírusy a baktérie vôbec nemôžu usadiť. Ideálne je, ak vypijete 2-3 litre tekutín denne. Naopak, alkohol lekári považujú za jed imunity.

 

4.               Vetrajte!

Byt, kanceláriu a všetky interiérové priestory treba pravidelne vetrať rýchlo a prudko. Ak nemáte chuť na obed, neseďte v kancelárii a radšej si doprajte pravidelnú prechádzku na čerstvom vzduchu. Spávajte pri otvorenom okne, vlhkosť vzduchu v spálni by totiž mala dosiahnuť 50-60%. Aj pre pokožku je chlad pri spaní vhodnejší ako teplo.

 

5.               Jedzte zdravo i v zime!

Vyvážená strava poskytuje organizmu dostatok výživných látok, vitamínov a minerálov. Hneď ako vznikne akútny nedostatok niektorej zložky, prestávajú byť rôzne funkcie v rovnováhe a telo nemôže fungovať na 100%. V studených mesiacoch lekári pre podporu imunity odporúčajú najmä konzumáciu kapusty, kelu, brokolice, kalerábu či karfiolu. Obsahujú totiž vitamín C, ktorý chráni pred vírusmi, vápnik fosfor i magnézium, ktoré udržujú zdravé kosti, čo má význam ako prevencia osteoporózy vtedy, keď je slnečné žiarenie redukované. „Zimná“ zelenina má, navyše, veľmi malú energetickú hodnotu. Vďaka vláknine a obsahu vody sa trávenie postará aj o dlhotrvajúcu nasýtenosť pri minimálnom množstve energie.  Ďalej konzumujte ryby, ktoré sú ideálnym zdrojom D vitamínu pre optimálny príjem vápnika z čriev do krvného riečišťa.

 

7.           Podporte imunitu!

Významným podporovateľom imunity je beta glucan, nachádzajúci sa napríklad v hlive ustricovitej. „Ako je známe z množstva výskumov, štúdií aj praktického používania, beta glucan je schopný optimalizovať imunitný systém,“ vysvetľuje Adrián Doboly zo spoločnosti Natures. Beta glucan sa osvedčil u ľudí s častým výskytom infekčných ochorení, s alergiami a oslabenou imunitou.

 

6.               Zabudnite na teplú sprchu!

Ak chcete mať naozaj kvalitnú imunitu, ukončite rannú sprchu chladnou vodou, ktorá podporí krvný obeh a osvieži pokožku. Krvné hodnoty otužilcov vo Fínsku preukázali, že studená sprcha i plávanie v studenej vode imunitu skutočne posilňuje.

 

7.               Smejte sa!

Aj vylučovanie hormónov šťastia – endorfínov – podporuje obranyschopnosť. Americkí vedci zistili, že ľudia, ktorí sú stále podráždení a nahnevaní bývajú až o 46 % častejšie chorí ako veselí. Okrem imunity prispieva smiech aj k poklesu tlaku, podpore činnosti srdca a poklesu produkcie stresových hormónov. Mimochodom, vedeli ste, že iba 5 minút smiechu denne nahradí 40 minút odpočinku?

 

8.               Športujte!

Na Stanfordovej univerzite dvadsať rokov pozorovali 538 bežcov a 423 nešportovcov. Športovci zostávali zdravší a aj dlhšie žili.

 

9.               Noste papuče!

Lekári potvrdili, že práve studené chodidlá často spôsobujú prepuknutie prechladnutia. Schladenie nôh totiž spôsobuje zabrzdenie bielych krviniek, ktoré tak nemôžu bojovať s nákazou.

 

10.            Poťte sa!

Sauna nielen posilní obranyschopnosť, ale aj odbúra stres, zlepšuje prekrvenie, látkovú výmenu, reguláciu krvného tlaku, podporuje regeneráciu svalstva a ciev a skrášľuje pokožku. Keď sa pôjdete prehriať, dobre sa v saune nadýchnite. Horúci vzduch podporuje vznik nových imunitných buniek. Takéto dráždenie slizníc pomáha špeciálne pri obrane vírusom spôsobujúcim prechladnutie. Keď sú sliznice dobre prekrvené, nemôžu sa totiž pôvodcovia ochorení na nich len tak ľahko uchytiť.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!