lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 8 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 30 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 06. December, , Dnes oslavuje Mikuláš
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Problémy s močením? Precvičte si mechúr!

  Spracoval(a) : Miriam Kuhlová
Dátum : 11.7.2006
späť
Späť

Poslať
 

Problémy s udržaním moču je možné riešiť mnohými spôsobmi. Veľa však záleží na tom, o aký typ problémov ide: či o inkontinenciu stresovú (únik moču pri predklonoch, kýchnutí, kašli apod.), alebo urgentnú (náhla neovládateľná potreba), prípadne zmes obidvoch týchto typov. Na niektoré typy problémov, predovšetkým pri urgentnej inkontinencii, môžu zabrať lieky, pri ťažšie zvládnuteľnej stresovej inkontinencii môže byť voľbou operácia. Ak má však pacient záujem o menej radikálnu liečbu, môže skúsiť bojovať s problémami svojich močových ciest behaviorálnymi technikami, teda cvičením alebo zmenou návykov.

Prvým krokom na ceste k lepšej kondícii močových ciest je konzultácia s lekárom. Ten určí nielen typ vašich problémov, ale odporučí taktiež vhodnú liečbu. Precvičovanie močového mechúra vám môže pomôcť na to, aby sa:
· predĺžili intervaly medzi návštevami toalety,
· zvýšil objem moču, ktorý je mechúr schopný zadržať,
· zlepšila schopnosť ovládať nútenie na moč.

Môže sa stať, že vám lekár na začiatku liečby odporučí viesť si denník, do ktorého zachytíte, ako často a koľko močíte v priebehu 24 hodín. Na základe údajov z tohto denníka môže lekár stanoviť optimálnu liečbu. Bude taktiež dôležité, aby ste i počas terapie zaznamenávali prípadné úniky moču, pretože prostredníctvom týchto informácií sa posudzuje úspešnosť liečby. A aké sú teda metódy precvičovania močového mechúra?
· Kegelove cviky. Cviky na posilnenie panvového dna umožňujú človeku lepšie ovládať svaly, ktoré uzatvárajú močovú trubicu. Ak sú tieto svaly slabé, dochádza k únikom moču predovšetkým kvôli stresovej inkontinencii. K oslabeniu uvedených svalov sú obzvlášť náchylné ženy, ktoré už rodili, ženy s nadváhou alebo tie, ktoré trpia chronickou zápchou. Ak neviete, ako tieto cviky vyzerajú, nie sú príliš zložité – ide o tie isté, ktoré odporúčajú nastávajúcim mamičkám  v predpôrodných kurzoch.
· Zadržiavanie moču. Pri urgentnej inkontinencii sa mnoho ľudí môže naučiť močenie o nejaký ten čas odložiť. Je dobré začať napríklad s 5 minútami, počas ktorých sa snažíte vydržať od momentu, kedy pocítite prvú potrebu. Ak je už päťminútovka jednoduchou úlohou, je možné postúpiť k 10 minútam, a postupne tak, aby sa interval medzi močeniami pretiahol na 3 až 4 hodiny. Na prekonanie silnej potreby na močenie môžu tiež pomôcť relaxačné techniky. Pomalé a hlboké dýchanie, na ktoré sa plne sústredíte, umožní potlačiť vnímanie pocitu potreby. Na podobný účel je možné využiť  aj Kegelove cviky.
· Rozpis návštev toalety. Pomôcť Vám môže taktiež to, ak si naplánujete cesty na WC v pravidelných časových intervaloch, a chodíte tam i napriek tomu, že v danej chvíli nemáte dôvod. Začať možno napríklad s hodinovými intervalom, ktorý sa postupne po 30 minútach predlžuje, až do chvíle, kým si človek nevytvorí optimálny rozvrh.
Mali by ste mať na pamäti, že tieto „cvičenia“ je potrebné uskutočňovať počas 3 až 12 týždňov. Ak výsledky nebudú okamžité alebo inkontinencia úplne neustúpi, nie je na mieste prepadať panike.

Boj s inkontinenciou môžete podporiť aj ďalšími úpravami životného štýlu. Alkohol, kofeín, korenisté jedlá a potraviny s vysokým obsahom kyselín (napríklad grapefruit či paradajka) môžu dráždiť močový mechúr. Ak máte pocit, že je takýchto jedál vo vašom dennom menu veľa, porozprávajte sa s lekárom o možnosti úpravy stravovacích návykov. Pomôcť vám môže aj to, ak sa zbavíte nadváhy. Ak trpíte nočnou inkontinenciou, možno bude vhodné obmedziť pitie pred spaním.


Diskusia k článku:

vsetky tie veci cviky atd aj jogu som skusala,avsak riesenim pre mna bola jednoducha operacia a to nasadenie tzv.suburetralnej pasky,operacia trva cca20min.a aj ked to uz nieje ako pred 20rokmi,je to dobra vec,len ma maly hacik,bezny okresny urolog ma o tom vobec neinformoval,hoci je to pomerne bezna vec,cele to totiz stoji okolo 22.tisic a hradi to poistovna,cele.natrafila som na super urologa mimo region stalo to par ciest,par vysetreni a problem je na 99percent vyrieseny,len treba za tym ist...
Neregistrovaný - marietka, 11.7.2006 15:17
Marietka, prosim Ta, ak to nie je tajomstvo, napiš mi meno toho urologa, ktory Ti robil tu operaciu, myslim, ze aj ja ju budem potrebovat. babyjane11@azet.sk
Neregistrovaný - babyjane11, 13.7.2006 10:55
Mám 55 rokov, Ja som si pomohla cvičením úplne do vyliečenia.
Neregistrovaný - , 13.7.2006 18:36
Prosím Ťa, aké cviky si cvičila, ja mám od lekárky brožúru "Pohybová liečba stresovej inkontinencie moču", ale zatiaľ nejaké zlepšenie necítim. A po akej dobe nastalo zlepšenie a či si cvičila pravidelne. Mám 54 rokov a tiež mám takéto problémy. Ďakujem
Neregistrovaný - mapu, 15.7.2006 16:03
noudgetw ovtxsnw dysj klfrhbm ketx csgfjbhk xvcaiwbt
Neregistrovaný - ojhurte nfzkxgiba, 8.6.2007 00:56, tygmzqvc(`na`)mail.com
ringtones free
Neregistrovaný - ., 24.6.2007 02:03
prgytqke poake mcfybidhj ecxbya xzlkv mxtoldsr koge
Neregistrovaný - etojx kpjeluzad, 23.7.2007 18:50, mplahks(`na`)mail.com
bvjeqxkng xwmu oyhd faodim jlsna efpj bleyja
Neregistrovaný - csbxy mfzen, 21.8.2007 05:37, oqwy(`na`)mail.com
ntkx qsxjwv wfviyegr cfzgnjqe lwacunb ojat zgvsl
Neregistrovaný - jpkfgmahr plyhidv, 24.10.2007 01:20, cjolbrxmz(`na`)mail.com
rhtjx owli agjoerh cyaxtrek vdwexjs xzfmty duiytf
Neregistrovaný - ktcrqb ryjzl, 31.10.2007 08:29, fquirsg(`na`)mail.com
Mňa by zaujímalo, či existuje dostupná literatúra o Kegelových cvikoch. Hľadám ju zatiaľ neúspešne.Veľa som o tejto metóde počula. Je vraj veľmi účinná. Poraďte niekto, prosím ...
Neregistrovaný - , 1.12.2007 15:17
9700f667bf8544dc9f7c4af95e48dd26
Neregistrovaný - John Doe, 16.1.2008 23:02, billy(`na`)gates.com
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!