lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 8 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 17. August, , Dnes oslavuje Milica
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Keď krv neprúdi do mozgu

  Spracoval(a) : Markéta Ostrížková
Dátum : 11.7.2007
späť
Späť

Poslať
 

Vo východoslovenskej metropole sa minulý týždeň po prvýkrát uskutočnil zákrok na zúžených krčných tepnách pomocou najmodernejšej liečebnej metódy, odborne nazývanej karotický stenting.

Na 1. klinike rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód FN L. Pasteura Košice sa košickému tímu pod vedením MUDr. Ivice Drahovskej v spolupráci s českými kolegami podarilo urobiť najmodernejší liečebný zákrok na zúžených krčných tepnách. Karotický stenting predstavuje miniinvazívnu operačnú metódu, pri ktorej sa do krčných (karotických) tepien zavádza kovová výstuž, tzv. stent. Cieľom zákroku je rozšíriť priechod zúženej krčnej tepny a  obnoviť  tak zásobovanie mozgu krvou.

Zúženie krčných tepien na podklade aterosklerózy úzko súvisí s mozgovou mŕtvicou. Je totiž v 30% prípadov príčinou vzniku cievnej mozgovej príhody, ktorá patrí spoločne s chorobami srdca medzi najčastejšie príčiny úmrtia a invalidity vôbec. Celkový počet mozgových príhod na Slovensku je približne 20 tisíc ročne, z toho 16 tisíc je vplyvom nedokrvenia mozgu.

„Sme radi, že sme mohli uskutočniť tento moderný endovaskulárny zákrok práve na našom oddelení v našej nemocnici,“ uviedol MUDr. Štefan Forgáč, ordinár pre intervenčnú rádiológiu „Zákrok dopadol výborne a malo by sa s ním pokračovať následne aj u ďalších pacientov  so zúžením  karotických alebo vertebrálnych artérií. *

Nová metóda karotický stenting (zavedenie stentu do krčnej tepny) pomáha jednoducho a šetrne predísť následkom nedokrvenia mozgu. Stent je špeciálna kovová trubička z veľmi jemného pletiva. Zavádza sa do zúženej tepny za kontroly kontrastných látok a malých dávok rontgenového žiarenia, čo operatérovi umožňuje počas výkonu neustále sledovať stent a jeho správne umiestnenie. Stent sa v mieste zúženia sám rozšíri, a tým obnoví priesvit tepny a zásobovanie mozgu krvou. Metóda implantácie stentu je oproti štandardnému chirurgickému riešeniu oveľa šetrnejšia, robí sa v lokálnej anestéze, hospitalizácia a rekonvalescencia je kratšia. O vhodnosti metódy implantácie stentu rozhoduje invazívny rádiológ, eventuálne neurorádiológ.
.
Prvú úspešnú realizáciu karotického stentingu na východnom Slovensku podporila spoločnosť Johnson & Johnson, ktorá zorganizovala vyškolenie a následný proctorship MUDr. Vařejku pre MUDr. Forgáča, ktorý samotný karotický stent implantoval.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!