lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 10 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 51 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 27. Október, , Dnes oslavuje Sabína
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Otužovanie ako celoživotný program.

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 14.5.2002
späť
Späť

Poslať
 

Otužovanie nie je jednorázová akcia, boom, ale celoživotný program, ktorý sa musí dodržiavať, hoci aj s občasnými prestávkami, aby sa jeho účinky na organizmus neminuli. Je to zdravý životný štýl, ktorého výhody pochopí len ten, kto to skúsil.  


Čo sa vlastne deje?
V mieste pôsobenia chladu na povrchu tela okrem iného vzniká reakcia, ktorá vyvoláva zúženie ciev aj vo vzdialených orgánoch od miesta účinku chladu. Výrazne sa to prejavuje najmä na cievach nosovej sliznice. Keď nie je organizmus otužilý, cievy nosovej sliznice reagujú veľmi citlivo na ochladenie ktorejkoľvek časti telesného povrchu. Keď ochladzujeme rovnako dlho napr. ruky, časť hrudníka alebo  nohy vodou teplou plus 5 stupňov a súčasne meriame teplotu nosovej sliznice, zistíme, že jej cievy reagujú najvýraznejšie pri ochladení nôh, menej výrazne pri ochladení hrudníka a veľmi slabo pri ochladení rúk. Vyplýva to zo skutočnosti, že noha býva obyčajne najmenej zvyknutá na účinok chladu, zatiaľ čo otužilosť ruky je pomerne vysoká.
 Reakcia, ktorá vzniká v cievach nosnej sliznice a sliznice horných dýchacích ciest pri ochladení časti povrchu tela citlivej na chlad, vyvoláva disharmóniu jej normálnej obrannej funkcie a narušuje jej vlastnosť bariéry pre prenikajúce vírusy. To je potom príčinou vzniku akútnych zápalov horných dýchacích ciest, pretože baktérie a najmä vírusy môžu preniknúť do organizmu v takej miere, že vyvolajú chorobu.
Otužovať sa treba najmä proti účinkom chladného vzduchu alebo chladnej vody. Chladným vzduchom sa otužujeme veľmi jednoducho tak, že sa pohybujeme v ľahšom odeve aj za chladnejšieho počasia. Keď chceme, aby sa organizmus v styku s chladným vzduchom otužoval, nesmieme brániť jeho prenikaniu k pokožke prílišnou vrstvou šatstva. Obliekať sa treba podľa momentálnych podmienok – podľa teploty vzduchu, sily vetra a najmä podľa toho, čo práve robíme. Je rozdiel, či sme na pešej túre, na bicykli, pri ohníčku alebo hráme volejbal. Tento rozdiel si neuvedomujú mnohé matky, ktoré svoje deti na hry, bicyklovanie, korčuľovanie, lyžovanie a pod. oblečú rovnako ako seba, keď postávaním strážia šantiace deti. Potom sa čudujú, že deti často chorľavejú.  Dieťa sa hneď pri prvých pohyboch zahreje, spotí, a pri nasledujúcom sedení alebo státí ľahko prechladne. Detskí lekári tvrdia, že väčšina matiek u nás svoje deti oblieka príliš teplo a vôbec ich neotužuje. Vyrastá tak mľandravá generácia, neschopná dobre reagovať na meniace sa životné podmienky.

 

 


 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!