lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 24 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 25 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 26. Október, , Dnes oslavuje Demeter
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Otužovaním proti chorobám

  Spracoval(a) : Jana Osuska
Dátum : 10.5.2002
späť
Späť

Poslať
 

Aj vy ste zistili, že nepravidelný čas odchodu do perín, priveľa cigariet , či alkoholu a stres sa podpísali pod to, že ráno máte neprekonateľné zábrany vyhrabať sa z postele a naštartovať. Riešením je, okrem nápravy spomínaných nerestí, pravidelné a správne otužovanie. Nielen, že je prevenciou pred prechladnutím a vírusovými ochoreniami, ale znamená aj príjemný vstup do dňa, a prináša vhodné preladenie organizmu na pracovný stupeň. Akceleruje nás z neutrálu na plnú výkonnosť za pár minút.


Otužovanie predpokladá iba trochu dôslednosti, silu vôle, ochotu prekonať  lenivosti a chuť uvedomiť si význam otužovania ako celoživotného programu. Otužovanie má význam nielen pre našu dobrú postavu a pevné nervy , ale aj pre našu pohodu a tým aj cieľavedomosť a následne šťastný život.
Otužovanie chladnou vodou patrí medzi najobvyklejšie formy otužovania. Či už umývaním si rôznych častí tela pod studenou tečúcou vodou, či pomocou sprchy, vedra, alebo ponorením sa do ľadovej vody. Existujú však aj ďalšie spôsoby. Napríklad  striedavé pôsobenie tepla a chladu na povrch tela, ktoré pomáha rozprúdiť krv a tak sa dá odporúčať najmä bledým, chudým slečnám a dámam s večne studenými rukami a nohami. Prekrvenie funguje tak, že teplo vyvoláva rozšírenie vlásočníc v koži a  naopak chlad ich zužuje. Striedavé pôsobenie tepla a chladu núti vlásočnice rýchle sa rozširovať a zužovať. Tento „tréning“ vlásočníc má význam pri rýchlosti reagovania na zmeny teploty okolia. Jednoduchou formou takéhoto otužovania je striedanie horúcej a studenej sprchy, druhou šľapanie v ľadovej a horúcej vode, čo predpokladá mať dve väčšie nádoby. Najdôkladnejšou, ale pre niekoho neobľúbenou formou ,je sauna. V saune sa organizmus v horúcom /suchom alebo mokrom/ vzduchu najprv prehreje, všetky kožné cievy sa široko otvoria, človek sa silne spotí a potom náhle vojde do bazéna s ľadovou vodu, pod studenú sprchu alebo do snehu, čo vyvoláva okamžité zúženie povrchových kožných vlásočníc. Pritom vzniká príjemný pocit osvieženia v celom tele. Pravidelné saunovanie, alebo iné využívanie striedania horúceho a ľadového kúpeľa pomáha dlhodobo zlepšiť krvný obeh, pomáha udržiavať váhu, pomáha proti migréne a úplne zbavuje organizmus afinity na choroby z prechladnutia.
Pri každom druhu otužovania treba venovať zvláštnu pozornosť nohám, ktoré sú u väčšiny ľudí na účinok chladu najcitlivejšie, pretože sú najmenej otužilé. Denné umývanie studenou vodou, trenie až k miernemu sčervenaniu a občasné chodenie naboso môže ich otužilosť významne zvýšiť. Veľmi vhodným spôsobom sa možno otužovať pri cvičení a športovaní vo voľnej prírode, vo vode, na snehu, pri mori. Tu sa priaznivý účinok otužovania ešte zosilňuje.
Čo je otužilosť?
Otužilosť znamená  vytvorenie a upevnenie podmienených a nepodmienených reflexov na zmeny vonkajšieho prostredia. Otužilým nazývame človeka, ktorý ľahko znáša rozličné poveternostné vplyvy, ktorý nepodlieha predčasne únave, nebolí ho stále hlava, vie si udržať nezmenenú pracovnú schopnosť i za nepriaznivých podmienok, rýchle a v rámci svojich možností dobre reaguje, nepodlieha hystérii a eliminuje vplyvy počasia a nálad vo svojom živote.

             Pokračovanie: Ako to funguje pri otužovaní

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!