lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 12 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 25. Júl, , Dnes oslavuje Jakub
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Pozor! Kliešťa môžete chytiť aj v chladnom marci, niekedy aj skorej!

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 14.4.2014
späť
Späť

Poslať
 

Mierna zima bez snehu a výrazných mrazov nahráva rozmnožovaniu kliešťov. Nie je výnimkou, že už počas prvej prechádzky alebo behu za teplých slnečných lúčov si môžete priniesť neželaného parazita.

Kliešte sú totižto vplyvom klimatických zmien čoraz viac drzejšie. Reagujú na teplotu podnebia, či vzdušnú vlhkosť a prebúdzajú sa už koncom februára. Na aktivitu im stačí už aj 4 až 5 °C. Tiež vďaka teplejšej a vlhkejšej klíme rozširujú svoje územie do čoraz severnejších polôh. Stretneme sa s nimi takmer na celom území Slovenska. A už nečíhajú len na lúkach a v lesoch, kliešťa si pokojne môžete priniesť aj z vlastnej záhrady alebo z mestského parku.

Pri bláznivom počasí posledných rokov tak odborníci z parazitologických pracovísk, lekári a veterinári evidujú prípady, kedy počas februára prišli pacienti s odchytenými kliešťami ako na ľuďoch, tak na psoch a mačkách.

Môžeme povedať, že zvieratá sú v tomto období ohrozené viac ako ľudia, ktorých v zime a na začiatku jari chráni teplé oblečenie a vysoké topánky. Majitelia domácich zvierat v túto dobu nemyslia na repelentnú ochranu a ani ľudia sa po návrate z prírody neprehliadajú. Navyše vám domáci miláčikovia môžu na svojich kožúškoch nanosiť kliešte domov, kde sa ukryjú v pelechu a pod. Parazit sa potom môže zahryznúť aj do vás, priamo na vašej pohovke. Kliešte sa najradšej usalašia na teplých, dobre prekrvených miestach s tenkou kožou, ako v oblasti podpazušia, predkolennej jamky, oblasť slabín, brucha, na zápästí či za ušami.

Ak ste našli krvilačného parazita na vašom tele, nepanikárte! Rýchlo a spoľahlivo ho vyberiete s prípravkom Ixoderm. Stačí nakvapkať pár kvapiek prípravku na kliešťa, tak aby bol rovnomerne pokrytý, počkať 2 až 5 minút, prípravok odstrániť a následne priloženou pinzetou bezpečne kliešťa vykývať von. Účinky prípravku najskôr kliešťa znehybnia bez vyvolania akejkoľvek obrannej reakcie (ako zvýšené slinenie alebo vyvrátenie obsahu žalúdka do ranky), súčasne dezinfikujú a šetrne a účinne kliešťa zabijú. Zároveň sa spevní jeho telo a uvoľní okolie ranky, kde je prichytený, aby ste ho mohli celého bezpečne vytiahnuť. Miesto prichytenia by ste mali ešte pár dní pozorovať, či sa neobjaví začervenanie alebo iná neprirodzená reakcia.

 

 

www.ixoderm.sk

 

.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!