lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 3 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 54 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Sobota, 27. November, , Dnes oslavuje Milan
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Už túto sobotu 16. apríla premiéra rozprávkového muzikálu Čarodejník z krajiny OZ v Divadle Nová scéna

  Spracoval(a) : Silvia
Dátum : 15.4.2011
späť
Späť

Poslať
 

Divadlo Nová scéna  uvádza  v premiére svetoznámu rozprávku – muzikál „Čarodejník z krajiny OZ“.

Réžie  tohto náročného divadelného naštudovania sa ujal mladý talentovaný režisér Michal Náhlík, ktorý zároveň pôsobí ako umelecký šéf Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Námetom a voľnou inšpiráciou pôvodného rozprávkového muzikálu sa stala stodesať rokov stará knižka Lymana Franka Bauma pod názvom Čarodejník z krajiny Oz. Príbeh dvanásťročnej Dorotky, ktorú tornádo odnieslo ďaleko od domova a ktorá hľadá  čarodejníka z krajiny Oz, ktorý jediný jej môže pomôcť vrátiť sa domov, sa stal námetom nespočetného množstva divadelných a rozhlasových adaptácií a námetom niekoľkých veľmi úspešných filmov. Skutočnosť, že takmer vo všetkých úspešných divadelných a filmových stvárneniach hrá dominantnú úlohu hudba, inšpirovala i tvorcov našej  divadelnej verzie Čarodejníka z krajiny Oz, autora adaptácie a zároveň režiséra Michala Náhlíka a autora hudby Juraja Haška.

„Dá sa povedať, že našu divadelnú verziu s filmovou spája iba meno autora predlohy a hlavná téma. Zvyšok je autorským vkladom, ktorým sme sa chceli priblížiť k súčasnému divákovi. Filmový svet má možnosti (nielen finančné), o ktorých sa nám v divadle môže iba snívať. Divadlo však má svoju jedinečnú mágiu, ktorú vám film nikdy nenahradí. A preto využívame všetky dostupné divadelné techniky, ktorými chceme nášho diváka očariť.“ hovorí režisér.

 

 

Mnohí z nás si pamätajú úžasnú Judy Garland  ako Dorotku vo  filmovej verzii amerického muzikálu, ktorá sa  vďaka tejto roli vyšvihla na  svetové muzikálové výslnie. Na slovenských doskách sa  v úlohe Dorotky predstaví herečka Novej scény Katarína Ivanková:

„Dorotka je  dieťa  uchvátené štýlom EMO, takže trucovitá, depresívna, negatívna na všetko, odmietajúca celý svet. Je príkladom mnohých súčasných detí, ktoré zaujíma len svet facebooku a počítačových hier. K tejto ťažkej úlohe pristupujem s veľkým rešpektom a verím, že sa mi takúto povahu podarí stvárniť dôveryhodne. Je to náročné i preto, že detského diváka je ťažké presvedčiť. Veď možno aj v hľadisku bude sedieť počas predstavenia mnoho podobných detí.“

 

Poteší a zaujme i ďalšie herecké obsadenie. Andrea Kiráľová  hrá v tomto muzikáli dokonca až 9 rozprávkových postáv:  „Hrám hlavnú postavu Bábiky, ktorá sa počas predstavenia ukrýva za ďalšími ôsmymi rozprávkovými postavami a zámerom je, aby sa v každej bytosti prezradila táto Bábika aspoň malým detailom. Mám rozdielne nielen kostýmy, ale musím tiež meniť hlas, rytmus, tempo a pohyby. Hrať deväť postáv je teda najmä o fyzickej náročnosti a mňa táto výzva veľmi teší, avšak počas skúšania som si uvedomila, že si ich nestihnem všetky ani poriadne užiť!“

 

Predstavia sa i známi Přemek Boublík, Róbert Halák a ďalší. Vo vedľajších úlohách dostanú priestor  študenti herectva z Konzervatória v Bratislave.

 

Muzikál  nie je len  hudobnou pastvou pre uši, ale zároveň  vizuálne stvárnenie bude mať nádhernú rozprávkovú scénu, ktorú  vytvorila Anita SzÖkeová a úžasné kostýmy rozprávkových postáv a zvieratiek, ktoré vytvorila  Lenka Kadlečíková.

Celé predstavenie čarodejníka bude postavené na nádhernej vizuálnej výprave, krásnej farebnej scéne, množstve  nádherných efektných kostýmov, skvelej hudbe a zároveň na kvalitných hereckých výkonoch. Všetky tieto elementy musia byť v súzvuku a musia vytvoriť pastvu pre oči, uši i dušu. Verím, že sa nám to spoločne podarí.“ hovorí o príprave predstavenia režisér.

 

Rôzno-žánrová hudba dáva priestor viacerým hercom na zaujímavé prezentácie:  napríklad  taký kocúr v čižmách a antilopy budú rapovať. Herečka Aďa Kiráľová  si zajazdí na inlinových korčuliach a jeden z hercov sa kvôli predstaveniu musel  dokonca naučiť hovoriť  celé vety odzadu.

Muzikál bude nabitý technickými efektami – otočnou scénou aj  zdvíhacou plošinou, ktoré si zahrajú v dynamicky sa meniacej scéne – krajina mľaskáčov, pole, v ktorom rastú trpaslíci,  jazero s trampolínami, les plný obrovských muchotrávok, cintorín hračiek,  to je len pár zaujímavostí a lákadiel  vizualizácie  muzikálu .

 

Treba však aj upozorniť, že tí ktorí čakajú staré hity od Judy Garland z amerického filmového muzikálu, budú prekvapení  a veríme, že pozitívne. „V našom muzikáli je totiž  úplne nová hudba, moderná, inšpirovaná najmodernejšími  súčasnými trendmi. Veríme preto, že  úspech budeme mať nielen u detských divákov, ale aj u  rodičov. “ vyjadrila sa Silvia Paprancová, PR manažérka Divadla Nová scéna.

 

A aké bude vyvrcholenie a ponaučenie ? Keď som začal pripravovať túto rozprávku, uvedomil som si, že mnoho dospelých sa v sebe snaží za každú cenu potlačiť všetko to, čo im zostalo z detstva – fantáziu, zmysel pre humor, vášeň pre dobrodružstvo, hravosť... A detí, ktorých jedinou hračkou je notebook, je tiež stále viac a viac...

 A tak len chceme povedať, či už malým, alebo veľkým... HRAJTE SA!!!“ odkazuje Michal Náhlík.

 

 

Predstavením Čarodejník z krajiny Oz nadväzuje DNS na svoju dlhodobú snahu splácať podlžnosti voči detskému divákovi. Svojou  umeleckou kvalitou, výbornou hudbou a výpravnosťou však určite zaujme aj dospelého diváka.

 

 

Premiéra sa uskutoční  16.apríla 2011 o 16:00h.

Srdečne Vás pozývame do Divadla Nová scéna.

 

 

réžia: Michal Náhlík

 

hrajú: Katarína Ivanková , Katarína Čillíková, Andrea Kiráľová, Róbert Halák,

Lukáš Pavlásek, Přemysl Boublík, Erik Peťovský, Dávid Hartl, Adam Jančina,

Vladimír Plevčík, Šimon Kapunec, Simona Miháliková, Pavlína Palmovská

 

divadelná adaptácia: Michal Náhlík

dramaturgia: Róbert Mankovecký

texty piesní : Róbert Mankovecký

hudba : Juraj Haško

hudobné a vokálne naštudovanie: Ľubomír Dolný

scénická výprava: Anita SzÖkeová

kostýmová výprava: Lenka Kadlečíková

choreografia: Renáta Bubniaková

inšpicientka : Aurélia Gurková

šepkárka: Darina Sečanská


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!