lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 18 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 17 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 17. Január, , Dnes oslavuje Nataša
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Pozor na alergie dneška

  Spracoval(a) : Mária Juritková
Dátum : 22.3.2007
späť
Späť

Poslať
 

Aj keď o alergiách sa toho už veľmi veľa popísalo a každoročne sa o nej hovorí, dnešná medicína stále nepozná spôsob, ako ju celkom vyliečiť. Podstatný pre každého alergika je však najmä fakt, že môže zmierniť jej príznaky.

V poslednom období sa v súvislosti s alergiou začalo hovoriť najmä o tzv. „alergiách dneška“. O čo ide? Dnes sú alergie iné ako kedysi, a teda je potrebné zohľadniť to pri ich liečbe. Alergie sa už nespájajú len so špecifickým miestom či ročným obdobím. Znečistenie životného prostredia, neustále nové produkty, ale i meniace sa hygienické podmienky a v neposlednom rade  stres - to všetko prispieva k vzostupu alergií v celej Európe. Kedysi sme si mysleli, že ak sa budeme vyhýbať zakvitnutým lánom polí alebo dlhému pobytu vonku, vyhneme sa aj alergiám. Zostať zatvorení vnútri však už dávno neznamená, že sa vyhneme látkam, ktoré alergiu spôsobujú. A to je, samozrejme, veľmi významný poznatok najmä pre dnešnú spoločnosť, pretože väčšina z nás trávi svoj čas v uzavretých priestoroch, kanceláriách. Aj tam sa nájdu alergény, dokonca veľmi agresívne. Pritom nejde len o to, že začínate byť alergickí na šéfa či otravného kolegu.... V pracovnom prostredí i doma môžeme byť alergickí na hmyz, roztoče, potraviny, plesne i domáce zvieratá. Z toho je jasne vidieť, že alergie na nás nečíhajú len na vidieku, ale aj v meste. Tam je ovzdušie viac znečistené, dráždi dýchacie cesty, a dokonca mení alergény ako je napríklad peľ, na oveľa agresívnejšie.

Nový agresívny alergén
Alergie začali spúšťať už aj nové alegény – v Európe napríklad rapídne narastá alergia na ambróziu. Táto burina sa rýchlo rozširuje aj v osídlených oblastiach a je zvlášť nebezpečná preto, lebo jediná rastlina dokáže vyprodukovať za sezónu milióny peľových zŕn. Existujú dva druhy ambrózie, ktoré spôsobujú alergikom problémy – ambrózia malá (bežná) a ambrózia obrovská. Tieto druhy boli rozšírené v severnej Amerike, ale v posledných rokoch sa rozšírili do Európy i Ázie. Pravdepodobne to spôsobilo migrovanie vtákov, pre ktorých je vhodným krmivom. Hovorí sa však aj o vplyve globálneho otepľovania, pretože to pôsobí na rastliny, ktoré produkujú viac peľu. Predpokladá sa, že jednu z najvyšších koncentrácií ambrózie na svete má Maďarsko.

Ako bojovať?
Jedinú úľavu, ktorú môžu trpiaci alergici pocítiť počas peľovej sezóny je v období, kedy vlhkosť vystúpi nad 70%. Vtedy majú peľové zrnká tendenciu sa zhlukovať a stávajú sa príliš ťažké na prenos vzduchom.
Ako už sme povedali, alergiu nemožno celkom vyliečiť, ale je možné obmedziť príznaky. Jedným z prvých krokov je odstránenie alergénu, ktorý nám spôsobuje problémy, ale aj to je dosť ťažké. Existuje také veľké množstvo látok, ktoré môžu zapríčiniť alebo spustiť alergiu, že je často nemožné identifikovať ju a pomerne komplikované vylúčiť tie, ktoré vám škodia. Navyše, počas života sa môžu vytvoriť nové alergie. Mnohým pomáha kúpa zariadení, ktoré zabraňujú ťažkostiam, ako napríklad posteľná bielizeň, zachytávače peľu a pod. Samozrejme, pre alergikov je dôležitá liečba odporúčaná lekárom. Antihistaminiká (histamín je látka, ktorá má na svedomí alergické prejavy), imunoterapia a nosové kortikosteroidy môžu pomáhať naozaj účinne.

Odborníci – alergológovia upozorňujú predovšetkým na fakt, že alergie je potrebné liečiť celoročne. Moderná liečba antihistaminikami prináša úľavu pre alergikov najmä preto, že znamená zmenu kvality ich života. Hlavnou výhodou liekov novej generácie s účinnou látkou levocetirizín, je fakt, že majú omnoho menšie vedľajšie účinky, pacienti si na ne nevytvárajú návyk a môžu ich užívať po celý rok s úspešnými výsledkami.
Boj s alergiou síce zatiaľ nemožno celkom vyhrať, je však dôležité, že môžeme výrazne znížiť prejavy alergie a zabezpečiť si tak plnohodnotný život aj s ňou.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!