lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 8 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 17. August, , Dnes oslavuje Milica
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Krátky poobedňajší spánok znižuje riziko infarktu

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 2.3.2007
späť
Späť

Poslať
 

Dobrá správa pre leňochov - najnovší vedecký výskum ukázal, že krátky popoludňajší spánok v práci môže znížiť riziko fatálnych srdcových problémov, najmä u mužov. V najväčšej štúdii, aká bola doteraz na túto tému v histórií vykonaná, výskumníci monitorovali 23 681 zdravých Grékov v priemere šesť rokov. Tí, ktorí si aspoň 3x do týždňa zhruba na polhodinu zdriemli po obede mali o 37 percent menšiu šancu zomrieť na infarkt než tí, ktorí nespali. V sledovanej skupine boli najmä päťdesiatnici, pričom zistený trend sa viac prejavil u pracujúcich mužov. Štúdia sa objavila v lekárskom časopise Archives of Internal Medicine.

Výskumníci tvrdia, že spánok môže pomôcť srdcu znížiť stres, na ktorého vzniku sa väčšinou podieľa práca. Dr. Dimitrios Trichopoulos, autor štúdie a výskumník Hardvardskej univerzity uviedol, že rovnaký trend pravdepodobne prebieha i u žien, avšak táto hypotéza nie je potvrdená, pretože počas výskumu ich nezomrel dostatočný počet. Srdcové problémy boli príčinou smrti 48 žien zo sledovanej vzorky, v porovnaní s 85 zosnulými mužmi.

Poobedňajšia siesta je súčasťou mnohých kultúr, najmä tých v teplejších podnebiach. Relatívne malý výskyt srdcových problémov v oblasti Stredomoria sa všeobecne pripisuje tamojším stravovacím návykom, zahŕňajúcim mnoho ovocia, zeleniny, fazúľ a olivového oleja. Výskum sa snažil zistiť, či sa na tomto stave nepodieľa aj poobedňajší odpočinok. "Moja rada je - pokiaľ si môžete zdriemnuť, urobte tak. Keď máte v kancelárií nejakú pohovku a máte čas dožičiť si chvíľku odpočinku - neváhajte," povedal Dr. Trichopoulos.

Ako presne prispieva stres k vzniku srdcových chorôb, nie je známe. Niektorí vedci sa domnievajú, že môže priamo pôsobiť na srdce, prostredníctvom nezdravých účinkov stresových hormónov, alebo nepriamo - tým, že ľudia v strese menej cvičia, prejedajú sa alebo fajčia.

"Siesta však nie je súčasťou americkej kultúry a poobedňajší spánok sa v našom pracovnom svete spája s lenivosťou," povedal Bill Anthony, psychológ Bostonskej univerzity a spoluautor knihy "Umenie zdriemnuť si v práci". Niektoré spoločnosti povoľujú svojim zamestnancom krátky poobedňajší oddych, pričom zistili, že produktivita ich práce neklesla - naopak, stúpla. Firma Yarde Metals, zaoberajúca sa distribúciou kovov, zriadila svojim zamestnancom oddychovú miestnosť, vybavenú dvoma koženými pohovkami, pohodlnými vankúšmi a budíkom. Mark Ekenbarger, 56-ročný technik s vysokým tlakom, si sem poobede chodí pravidelne odpočinúť a odbúrať denný stres. "Naozaj mi to dopĺňa energiu do zvyšku pracovného dňa. Bolo by dobré, keby zamestnávatelia na celom svete prijali filozofiu, že popoludňajší krátky spánok je dobrá vec. Úplne to zmenilo môj život," dodal.

SITA


Diskusia k článku:

Sväta pravda niet nad popoludnajšej siesty:)) naučila som sa to v Spanielsku a Taliansku.
Neregistrovaný - , 2.3.2007 11:04
Pekny clanok na precitanie a pobavenie. Chcem vidiet ktory manazer by trpel u zamestnancov poobednajsiu siestu....
Neregistrovaný - , 6.3.2007 06:12
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!