lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 8 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 17. August, , Dnes oslavuje Milica
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Unilever uviedol nutričnú iniciatívu „Viem, čo jem“

  Spracoval(a) : Paulína Nedavašková
Dátum : 12.2.2007
späť
Späť

Poslať
 

Logo uľahčí výber nutrične vyvážených potravín

Spoločnosť Unilever, významný svetový výrobca potravín  a kozmetiky, oznámila uvedenie medzinárodnej iniciatívy „Viem, čo jem“ na český a slovenský trh. V rámci tejto iniciatívy budú potraviny, ktoré zodpovedajú medzinárodným výživovým štandardom označované logom programu na prednej strane  obalu. Táto iniciatíva je odpoveďou na požiadavky troch štvrtín európskych spotrebiteľov, pre ktorých je terajšie nutričné označovanie výrobkov nezrozumiteľné. Spolu bude v ČR a SR označených takmer 60 % výrobkov spoločnosti Unilever, ktoré spĺňajú hlavné nutričné kritériá. Iniciatíva je otvorená aj pre ostatných výrobcov potravín.

Kritériom pre umiestnenie loga „Viem, čo jem“ bude znížený obsah cukru, soli a nezdravých tukov – nasýtených a transmastných kyselín. Tieto parametre vychádzajú z výživových odporúčaní vydaných dvadsiatimi rôznymi národnými úradmi a medzinárodnými organizáciami, vrátane odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

„Cieľom iniciatívy je podporiť informovanú voľbu spotrebiteľa. Podľa výsledkov celosvetových prieskumov, viditeľné informovanie spotrebiteľov o nutričných hodnotách potravín môže byť  jednou z ciest k znižovaniu výskytu civilizačných chorôb ako je cukrovka, obezita alebo kardiovaskulárne ochorenie,“ hovorí doc. Ing. Jiří Brát, odborník na nutričnú kvalitu potravinových výrobkov Unileveru. Podľa štúdie CIAA (Európska asociácia výrobcov potravín a nápojov) je súčasné nutričné označovanie často nezrozumiteľné pre celé tri štvrtiny spotrebiteľov v Európe.

Prvé výrobky Unileveru, ktoré sú uvádzané do predaja v nových obaloch s vyznačeným logom „Viem, čo jem“, sú nízkotučné majonézy a tatárske omáčky HELLMANN’S, čaje Lipton a zeleninové polievky Knorr. Čoskoro sa v nových obaloch objavia aj rastlinné tuky Flora, Rama a Perla, ktoré tiež prešli nutričným vyhodnotením podľa medzinárodne platných výživových kritérií. Do konca roku 2008 sa logo „Viem, čo jem“ objaví na obaloch u takmer 60 % výrobkov všetkých potravinových značiek Unileveru v Českej republike. Nové logo možno už vidieť napríklad vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Poľsku na výrobkoch Unileveru, ale i na výrobkoch ďalších medzinárodných a miestnych výrobcov.

Unilever začal v ČR a na Slovensku rokovanie s ďalšími výrobcami potravín o zapojení sa do tejto iniciatívy. Cieľom je čo najviac a najrýchlejšie rozšíriť ponuku výrobkov s logom na trhu a spotrebiteľom umožniť pri nákupe na prvý pohľad  ľahšie rozoznať výrobky, ktoré zodpovedajú medzinárodným odporúčaniam zdravej výživy. 

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!