lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 35 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 07. Máj, , Dnes oslavuje Monika/Róbert
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Nielen mesiac úcty, ale starnutie ako fenomén. Ako s tým žiť?

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 19.10.2016
späť
Späť

Poslať
 

K 30. septembru 2016 evidovala Sociálna poisťovňa vyše 1 045 000 poberateľov starobných dôchodkov*. Dá sa však na základe týchto čísel tvrdiť, že pätinu obyvateľov Slovenska tvoria seniori?

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov vyhlásilo október za Mesiac úcty k starším v roku 1990. Európska populácia, Slovensko nevynímajúc, starne. Preto je potrebné podporovať seniorov v aktivitách a neposielať ich na okraj spoločnosti. Staroba čaká na každého, nech už má akúkoľvek podobu. 

Niet pochýb, že telo sa vekom mení, avšak slabosť a chorľavosť nie sú nevyhnutné. „Kľúčom k úspešnému starnutiu je prevziať zodpovednosť za svoje telo a ubezpečiť sa, že ostáva v dostatočne dobrom stave na to, aby odolalo mnohým zdravotným ťažkostiam súvisiacim so starnutím,“ hovorí MUDr. Pavel Malovič.

Kvalitu života seniorov výrazne ovplyvňujú aj medziľudské vzťahy. Samota a pocit nepotrebnosti je kritický v každom období života.  V starobe sa sieť sociálnych kontaktov redukuje, ich nedostatok vedie k depresívnym náladám, mrzutosti a zatrpknutosti. Kameňom úrazu je aj zhoršujúca sa fyzická kondícia. Starší človek sa často nechce hýbať, pretože pohyb mu spôsobuje bolesť. Menej pohybu ovplyvňuje pohybový systém a človek sa cíti ešte horšie. A tak sa bludný kruh uzatvára.

 „Pre seniorov má veľký význam fyzická sebestačnosť – základné činnosti spojené s hygienou, či prechádzky medzi ľuďmi. Práve odkázanosť a závislosť na druhých spôsobujú psychické traumy starnúcim ľuďom,“ vysvetľuje telovýchovný lekár MUDr. Pavel Malovič. 

Najlepším bojovníkom je teda pohyb a stále kontakty s ľuďmi. Pri zníženej pohybovej aktivite organizmus stráca silu, redukuje sa počet svalových vlákien, ubúda objem svalstva a objavujú sa ďalšie regresné zmeny v celom pohybovom systéme, vrátane kostí a kĺbov. Veľmi vhodné je zaradiť do životného štýlu seniorov ranné cvičenie, ktoré pripraví telo, ale aj myseľ, pre ďalšiu činnosť do dňa. Ideálnou pohybovou aktivitou je chôdza. Pomalá a krátkodobá nemá význam pre zlepšenie fyzickej kondície. Kondičný efekt má iba rýchlejšia chôdza, aspoň 3 – 4 km za hodinu, vzpriamene a s hlbokým dýchaním. Pešia turistika voľnejším tempom i na krátke vzdialenosti má okrem fyzického aj psychohygienický význam. Dobrá je turistika na bežkách alebo „severská chôdza“ s palicami – nordic walking.

 

S pribúdajúcimi rokmi treba byť pri výbere pohybových aktivít opatrní a prihliadať na už existujúce zdravotné obmedzenia. Organizmus staršieho človeka je zraniteľnejší a krehký, stúpa aj potreba príjmu minerálov a vitamínov. Na hormonálny a nervový systém priaznivo vplýva magnézium. Umožňuje uvoľnenie a sťahovanie svalstva, čim podporuje prevenciu kŕčov (spolu s vitamínmi B1, B2 a B6). Udržiava v dobrom stave obehový systém a zvykne sa označovať aj ako antidepresívny a protistresový srdcový minerál. V kombinácii s vápnikom pôsobí ako prirodzený upokojujúci a regeneračný prostriedok.

 

*Zdroj: Sociálna poisťovňa
  


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!