lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 44 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 24 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 08. December, , Dnes oslavuje Marína
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Ženy, ktoré hýbu svetom

  Spracoval(a) : Mária Novická
Dátum : 30.11.2000
späť
Späť

Poslať
 
Železné ladies

Nefretiti

Žila v starom Egypte v 14. storočí pred našim letopočtom. Jej krásu a vznešenosť však obdivujeme dodnes.
Práve s menom tejto kráľovnej sa spája urodzenosť a krása egyptských žien. Bola manželkou faraóna Achnatona, ktorý z nej neskôr urobil spoluvládkyňu Egypta.
Pod menom Smentkare-Neferneferuaten vládla Egyptu aj potom, ako sa jej muž znova oženil so svojou najstaršou dcérou, pretože mu Nefretiti neporodila syna.

Kleopatra

Tajomnou, silnou, vzdelanou a nešťastnou ženou bola najznámejšia egyptská kráľovná. K moci sa dostala, keď nechala zabiť svojho brata a súčastne manžela Ptolemaia. Pre záchranu upadajúceho Egyptu sa neváhala obetovať.
Zviedla Ceasara a po jeho smrti aj Marka Antonia.
Keď videla, že prehrala a hrozilo jej zajatie, priložila si na prsia jedovatého hada, aby ukončil jej život.
Hrdosť jej nedovolila žiť ako zajatkyňa. Radšej zomrela ako kráľovná.

Alžbeta I.

Hovorila piatimi jazykmi, milovala kone, hudbu, tanec a poéziu. Celý život držala Anglicko aj Európu v šachu, lebo sa nerozhodla za koho sa vydá.
Nakoniec sa však nevydala a ostala „panenskou kráľovnou“. Jej vláda trvala 45 rokov a dostala Anglicko z biedy a náboženských bojov.
Alžbeta bola veľmi autoritatívna a neváhala pristúpiť ani k najtvrdšiemu trestu, a to k poprave.
Popravovala dokonca aj svojich „neposlušných“ milencov.

Beatrix

Medzi silné ženy nesporne patrí holandská kráľovná Beatrix. Na trón nastúpila po tom, ako jej matka Juliana v roku 1979 odstúpila. Je veľmi energická a autoritatívna, čo zaťažuje najmä jej manžela, nemeckého princa Claus. Ten celé roky trpel svojím druhoradým postavením a je možné, že aj preto nakoniec duševne ochorel. Ani jej synovia nemajú ustlaté na vavrínoch. Matka drží ich osud pevne v rukách.

Katarína II. Veľká

Keď sa v roku 1745 vydala nemecká kráľovná Sophia za následníka ruského trónu veľkovojvodu Petra a prijala meno Katarína, nikto v Rusku nečakal, že sa z nej stane najmocnejší panovník tej doby.
Keď zvrhla svojho manžela Petra a zmocnila sa trónu, stala sa Katarínou II. Veľkou. Napriek tomu, že odmietala myšlienky osvietenstva, pomohla k modernizácii Ruska a k jeho hospodárskemu a vojenskému rozvoju.

Mária Terézia

Na trón sa dostala ako 23 ročná, po smrti svojho otca. Jej manžel František hral pri nej len druhé husle. Pri stole sedel ďaleko od manželky a dokonca na jej korunovácii ju pozoroval z vedľajších uličiek.
Titul cisára dostal až o päť rokov neskôr. Do politiky však zasahoval len málo. Počas svojej vlády sa Mária stretávala s mnohými rozpormi a neustále musela upevňovať jednotnosť krajiny.
Keď nevedela niečo dosiahnuť inak, neváhala použiť ani svoje ženské vnady alebo malého Jozefa II. Často jej to vychádzalo a ľudia sa nad ňou zväčša zľutovali. Uskutočnila množstvo reforiem a bola veľmi obľúbená.
Počas svojho života porodila 16 detí. 11 dcér a 5 synov.

Viktória

Stala sa kráľovnou už ako osemnásť ročná. Vtedy ju určite ani vo sne nenapadlo, že ju historici nazvú najslávnejšou britskou panovníčkou všetkých dôb, a že Británii bude vládnuť neuveriteľných 64 rokov.
Podľa nej je nazvaná celá viktoriánska éra.
Aj keď nemala priamu výkonnú moc, za jej vlády došlo v Británii k veľkým zmenám. Vznikali nové mestá, stavali sa kanále a vodovody a budovala sa verejná doprava. S manželom Albertom mala 9 detí.
Všetky vydala a oženila do Európy za princezné a princov. Týmto spôsobom udržovala rozsiahlu špionážnu sieť.
Preto si vyslúžila prezývku Babička Európy.

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!