lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 29 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 27. Júl, , Dnes oslavuje Božena
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
DIGITÁLNE TEPLOMERY AKO BEZPEČNÁ NÁHRADA ORTUŤOVÝCH

  Spracoval(a) : Zuzana
Dátum : 1.4.2010
späť
Späť

Poslať
 

Už rok platí smernica Európskeho parlamentu, ktorá zakazuje predaj neelektrických meracích zariadení obsahujúcich ortuť na trhu EU. Zákaz, ktorý je súčasťou kampane ochraňujúcej ľudské zdravie aj životné prostredie, sa vzťahuje len na predaj nových prístrojov a týka sa aj v domácnosti bežne používaných sklených ortuťových teplomerov.

Sklené ortuťové teplomery sú ľahko rozbitné a vysoko toxická ortuť, ktorá sa tým uvoľní, predstavuje vážne zdravotné riziko. Jej výpary môžu spôsobiť otravu, v krajnom prípade dokonca smrť. Zvlášť nebezpečná môže byť manipulácia deťmi, kde pri prehryznutí hrozí riziko porezania sa sklom, či prehltnutia samotnej ortuti.

Faktom zostáva, že ortuťový teplomer má na Slovensku stále silnú tradíciu a aj napriek možným vysokým rizikám zostáva súčasťou lekárničiek veľkej časti slovenských domácností.

 

ČAS NA ZMENU - TRADÍCIA A OVERENÁ KVALITA BEZ RIZIKA

Najlepšou náhradou ortuťových teplomerov sú teplomery digitálne. Svojich ortuťových predchodcov prevyšujú nielen v bezpečnosti, rýchlosti a presnosti merania, ale ich vysoká kvalita je overená aj niekoľkoročnou tradíciou vybudovanou na našom trhu. Značka Thermoval spoločnosti Hartmann – Rico je najpredávanejšou značkou digitálnych teplomerov na Slovensku, s tržným podielom 42,2% a ponúka širokú škálu vysoko spoľahlivých produktov za veľmi priaznivé ceny.  

 

VÝHODY DIGITÁLNYCH TEPLOMEROV OPROTI ORTUŤOVÝM

  1. BEZPEČNOSŤ – digitálne teplomery neobsahujú žiadnu nebezpečnú ortuť, nehrozí riziko otravy, prehltnutia skla, či porezania sa. Sú odolné voči pádu aj vode, manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá a po niekoľkých minútach sa automaticky vypínajú.

 

  1. RÝCHLOSŤ – oproti ortuťovým teplomerom sa doba merania skracuje z niekoľkých minút na pár sekúnd. Doba merania závisí od typu digitálneho teplomera a vybraného spôsobu merania, rádovo sa však pohybuje od 6 do 90 sekúnd.

 

  1. ĽAHKO ČITATEĽNÉ VÝSLEDKY – všetky teplomery spoločnosti Hartmann-Rico disponujú veľkým čitateľným displejom, čo nie je typické pre každý digitálny teplomer na slovenskom trhu. Riziko nepresne odčítaných údajov je tak úplne eliminované a zároveň ponúkajú možnosť uchovania poslednej nameranej hodnoty v pamäti.

 

  1. PRESNOSŤ - Digitálne teplomery predstavujú najjednoduchšiu a najpresnejšiu možnosť merania telesnej teploty, je však nevyhnutné dodržiavať pri meraní správny postup.

 

AKO SI SPRÁVNE MERAŤ TEPLOTU DIGITÁLNYM TEPLOMEROM

Pre dosiahnutie čo najväčšej presnosti merania digitálnym teplomerom, je potrebné prečítať si návod na použitie a poznať zásady správneho merania, ktoré sa v porovnaní s meraním ortuťovými teplomermi jemne líšia.

MERANIE V ÚSTNEJ DUTINE (ORÁLNE) v prípade digitálnych teplomerov je tento spôsob merania teploty najpresnejší, najpohodlnejší a spoločnosťou HARTMANN najviac odporúčaný. Špička teplomera sa umiestni napravo alebo naľavo od uzdičky jazyka, kde musí zostať počas celého merania. Špičkou sa nesmie hýbať a musí byť v neustálom kontakte so sliznicou, pretože pri zlom umiestnení v ústnej dutine môže dôjsť k odchýlke merania až o 1 stupeň Celzia. Počas merania v žiadnom prípade nefajčíme, nežujeme žuvačku, nevdychujeme studený vzduch a nepijeme žiadne nápoje.

 

Tip spoločnosti HARTMANN: bezpečné a spoľahlivé meranie teploty zabezpečí napríklad digitálny teplomer Thermoval classic. Nehrozí riziko prehltnutia skla či ortuti a dĺžka merania v ústach sa pohybuje okolo  60 sekúnd.

 

MERANIE V KONEČNÍKU (REKTÁLNE)meracia špička sa zavedie do análneho otvoru, maximálne do hĺbky 1,5 cm. Pri tomto spôsobe dochádza k najmenšiemu rozptylu nameraných hodnôt a preto je táto metóda vhodná na presné sledovanie celého priebehu horúčky a na meranie bazálnej teploty. Rovnako predstavuje jednoduchý, veľmi presný a rýchly spôsob merania teploty, najmä u detí.

 

Tip spoločnosti HARTMANN: vďaka pružnej špičke teplomeru Thermoval repid flex je zabezpečené pohodlné a šetrné meranie v konečníku. Dĺžka merania pri tomto spôsobe je 6-15 sekúnd.

 

MERANIE V PODPAZUŠÍ (AXILÁRNE) meracia špička sa umiestni do najhlbšej a najteplejšej časti podpazušnej jamky a rameno sa pevne pritlačí, čím sa zabezpečí fixácia teplomeru. Pred samotným meraním je tiež potrebné vyvarovať sa prehriatiu teplým oblečením, alebo naopak, vychladnutiu podpazušnej jamky.

Hoci väčšina dospelej populácie uprednostňuje práve meranie teploty v podpazuší, tento spôsob je pri použití digitálneho teplomeru pomerne nepresný a odporúča sa iba na orientačné meranie! Pri predĺžení merania nad 2 minúty je možné získať presné výsledky.

Tip spoločnosti HARTMANN: Vzhľadom na tenšiu stavbu detskej kože je tento spôsob merania vhodný viac pre ne. Keďže meranie u malých detí býva spravidla zložitejšie, HR odporúča použiť niektorý  z „rýchlych“ teplomerov z radu Thermoval rapid. Doba merania je 10 – 40 sekúnd.

Teplomery Thermoval sú tzv. maximálne teplomery tzn., že ukazovateľ teploty môže po zaznení signálu ďalej nepatrne rásť v prípade, že teplomer naďalej zostane na mieste merania.

Pre dosiahnutie čo najpresnejšieho výsledku merania odporúčame predĺžiť čas merania aj po zaznení zvukového signálu. Meranie je ukončené, ak počas 16 sekúnd nedôjde k nárastu teploty o 0,1 stupeň Celzia (pri teplomeroch Thermoval classic), alebo ak sa počas 4 sekúnd teplota nezvýši o 0,03 stupne Celzia (v prípade rady Thermoval rapid) .

Výsledky merania ovplyvňuje aj vonkajšia teplota, vyšší vek, stres, pohybová aktivita, či hladina hormónov.

 

 

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!