lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 26 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 22. Jún, , Dnes oslavuje Paulína
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Keď sa operuje laparoskopicky

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 2.7.2008
späť
Späť

Poslať
 

Keď sa povie laparoskopia, väčšina z nás vie, že ide o lekársky zákrok, pri ktorom operatér zavedie do brušnej dutiny optický prístroj s videokamerou so svetelným zdrojom, pomocou ktorého môže detailne sledovať operovanú oblasť. Malými otvormi v brušnej stene so špeciálnymi chirurgickými nástrojmi robí liečebný zásah priamo v brušnej stene.

Ale keď sa niekoho opýtate, či vie aké sú výhody a odlišnosti medzi laparoskopiou a klasickým chirurgickým výkonom, pravdepodobne vám nedá presnú odpoveď.

Aké sú teda konkrétne rozdiely medzi oboma metódami?

Pri klasickej operácii chirurg urobí na bruchu dlhší súvislý rez a pretína naprieč
niekoľko svalových vrstiev. Súčasne pri tom preruší cievne aj nervové zásobenie
brušnej steny. Pri laparoskopii sa na bruchu spraví 3–5 malých kožných rezov dlhých asi
0,5–1cm. Svaly sa teda nepretínajú, ale iba „tupo“ roztiahnu. Vzniknutými otvormi sa zavedú operačné nástroje. Pacient tak nestráca toľko krvi a nenarušuje sa inervácia svalov.

Pri klasickej operácii musí byť rana roztiahnutá pomocou špeciálnych kovových nástrojov, aby lekár dobre videl na operačné pole. Pooperačná bolesť je tu väčšia, pretože telo sa musí vyrovnať aj s „nutným“ pomliaždením okolitých mäkkých tkanív. Pri laparoskopii „oči chirurga“ nahrádza miniatúrna videokamera, ktorá detailne sníma operovaný priestor. Vďaka malým operovaným otvorom, ktoré nie je nutné otvárať, sa výrazne znižuje riziko tkanivového pomliaždenia. Práca čriev sa obnovuje podstatne rýchlejšie ako pri klasickom výkone.

Pri klasických otvorených operáciách zostáva pacientovi na bruchu ďalšia jazva, dochádza k častejším pooperačným zrastom alebo tvorbe prietrže v jazve. Na druhej strane je laparoskopia vždy technicky náročnejšia. Preto je pri nej nutné počítať s dlhšou dobou na uzatvorenie ciev a s obtiažnejším šitím rán (avšak výrazne menšieho rozsahu).

Zaujímavé je aj porovnanie dĺžky hospitalizácie, napr. pri prietrži operovanej laparoskopicky je v priemere o 15% kratší čas hospitalizácie než pri klasickej metóde. V prípade laparoskopickej operácie žlčníka sa priemerný čas hospitalizácie skracuje až o 40% oproti klasickému zákroku. Pracovná neschopnosť po laparoskopickom výkone trvá cca 1 –2 týždne, po klasickom dosahuje 3–4 týždne, niekedy aj viac.

Laparoskopia sa stala v posledných rokoch bežnou diagnostickou aj liečebnou metódou v mnohých chirurgických odboroch. A dôvodom sú nesporné výhody a prínosy tohto operačného zákroku, a to nielen pre pacientov.

 

 

pripravené v spolupráci s Johnson & Johnson


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!