lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 7 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 27. Máj, , Dnes oslavuje Iveta
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Viete akú máte hladinu cholesterolu v krvi?

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 15.11.2006
späť
Späť

Poslať
 

Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Mimoriadne významným rizikovým faktorom ovplyvňujúcim na ich vznik je práve zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Vzhladom na závažnosť tejto skutočnosti sa od 18. do 25. septembra 2006 realizoval internetový prieskum, ktorý bol zameraný na tému cholesterol. Prieskum prebiehal na webových stránkach www.sme.sk za podpory značky Flora od spoločnosti Unilever.

Výsledky z prieskumu
Účastníkov prieskumu bolo až 1593. Z toho 30,9% mužov a 69,1% žien. Vekové zloženie bolo prevažne 18 – 50 rokov, ženy boli o niečo staršie. Podľa vzdelania bola najviac zastúpená skupina osôb s vysokoškolským vzdelaním (47,2%; častejšie muži), nasleduje skupina s úplným stredoškolským vzdelaním  (31,9%; častejšie ženy), najmenej boli zastúpené osoby so základným vzdelaním (0,6%).

Zúčastnení najčastejšie pochádzali z Bratislavského kraja (29,2%), nasleduje Košický kraj (12%), Žilinský (11,3%) a Prešovský (11,2%); najmenej účastníkov pochádzalo z Banskobystrického kraja (7,1%). Podľa zamestnania najväčší podiel tvorili administratívni pracovníci (23,2%; častejšie ženy), nasledujú študenti/žiaci (11,7%) a odborní pracovníci (10,2%); najmenej často išlo o remeselníkov (0,2%).

Na všetky otázky odpovedali respondeti väčšinou správne. Z odpovedí boli na výber 3 možnosti, z ktorých len jedna bola správna.

Zastúpenie správnych odpovedí na otázky prieskumu: 

Otázka

Znenie otázky

Správna odpoveď

4

S akým ochorením sa spája zvýšená hladina cholesterolu v krvi?

99,3%

5

Kdo je viac ohrození zvýšenou hladinou cholestrolu?

57,1%

6

Je cholesterol problém iba starých ľudí?

99,2%

9

Ako sa zisťuje hladina cholesterolu?

99,9 %

10

Ako bojovať proti zvýšenej hladine cholesterolu?

99,6 %

Správne odpovede súvisia so stupňom vzdelania – najnižší priemerný počet správnych odpovedí mali osoby so základným vzdelaním + stredoškolským vzdelaním bez maturity, najvyšší počet správnych odpovedí mali osoby s VŠ vzdelaním a študenti stredných a vysokých škôl.

V odpovedi na otázku č. 8 – Viete akú máte hladinu cholesterolu?, ženy častejšie poznajú svoju hladinu cholesterolu alebo si ju priebežne sledujú; naopak muži častejšie svoju hladinu cholesterolu ignorujú. Podľa vzdelania si najčastejšie sledujú cholesterol osoby s úplným stredoškolským vzdelaním; študenti najmenej často (vek), ale najčastejšie by sa ju radi dozvedeli.

Odpovede na poslednú otázku - Čo robíte v boji so zvýšenou hladinou cholesterolu?:
3,5% odpovedalo, že majú cholesterol v norme, 0,3% nevie, aký má cholesterol, 0,1% ignoruje svoj cholesterol, 0,2% nevie a 5,8% nerobí nič alebo zatiaľ nič.

U tých, ktorí niečo robia, dominuje racionálne stravovanie/diéta (42,1%), šport, cvičenie, pohyb (22,2%), zvýšený príjem zeleniny (13,6%), ovocia (8,4%), znížený príjem tukov, mastných jedál a pod. (13,4%), resp. konzumácia rastlinných olejov/tukov (4,8%). Ďalšie odpovede (niektoré aj kuriózne) majú veľmi nízke zastúpenie – od 0,1% - 3,1%.

V porovnaní s ČR odpovedali respondenti zo SR častejšie správne (na 7 z 10 otázok). V odpovediach na otázku č. 8 - Viete akú máte hladinu cholesterolu?, respondenti zo SR častejšie uviedli, že si cholesterol pravidelne sledujú a naopak, respondenti z ČR viac ako dvojnásobne častejšie uviedli, že ich hladina cholesterolu nezaujíma. www.florastranky.sk

 


Diskusia k článku:

Existuje aj vrodený cholesterol.Mám 44 rokov, som vydatá, mám 2 dcéry. Staršia dcéra s manželom majú cholesterol v poriadku, ale ja s mladšou dcérou máme vysoký cholesterol.Môj je momentálne 7,66-meraný v lete. Musím uviesť, že mladšej dcére zistil "ľudový liečiteľ", pozrel jej do oka a povedal, že má málo železa a vysoký cholesterol. Mala iba tri roky. Keď som žiadala, aby pri vyšetrení, keď mala ísť na vybratie mandlí, zistili aj cholesterol, čudovali sa a povedali, že malým deťom sa nekontroluje. Po kontrole boli zhrození, mala 8,00 HDL a ochranný bol nízsky. Od 7 rokov chodila na modernú gymn., ale ani to nepomohlo, aj keď sme ho znížili na 6,00, ale stále kolíše.
Neregistrovaný - Anna , 44r., 21.11.2006 14:36
Ja som dva roky po mozgovej poražke a odvtedy som nebola na žiadnej kontole čo sa tyka tejto choroby. Mam postihnutu pravu stranu tak že už teraz ako tak chodim a ruku mam tiež slabo pohybnu. Beriem len prašky ktore mi manžel ide k lekarke objednať.chcela by som isť na celkove vyšetrenie aby som vedela či môj zdravotny stav je lepší alebo horší.
Neregistrovaný - ola, 10.1.2007 13:41
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!