lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 13 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 11. Máj, , Dnes oslavuje Blažena
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
6 otázok onkológovi

  Spracoval(a) : Martina Jeníková
Dátum : 1.2.2002
späť
Späť

Poslať
 

Rakovina postihuje čoraz viac ľudí. Tejto choroby sa síce veľmi bojíme, ale v skutočnosti nerobíme veľa pre to, aby sme sa pred ňou ochránili. Sotva 30 percent chorých navštívi lekára včas. Jednoducho, prevencia sa nám ešte nedostala do krvi.


1 Aké sú prvé príznaky nádorového ochorenia?


Závisí to od toho, kde sa nádor objavil. Bolesť je len zriedka prvým príznakom. Objavuje sa až vtedy, keď je rakovina v pokročilom štádiu. Predchádzajúcimi signálmi sú poruchy činnosti orgánov, v ktorých sa nádor rozvíja. Napr. o rakovine pľúc môže svedčiť dlhotrvajúci kašeľ a problémy s dýchaním. Častým príznakom rakoviny hrubého čreva sú striedavé zápchy a hnačky ako aj krv v stolici. Krvácanie z pošvy môže byť signálom nádoru rodidiel,  najmä u žien po menopauze. Ťažkosti s močením môžu byť predzvesťou  rakoviny  prostaty. Zhubné nádory prsníkov, i keď ich cítime hmatom, často nesprevádzajú žiadne iné príznaky. Tomu, že kdesi v organizme sa rozvíja rakovina, môžu nasvedčovať aj horúčkovité stavy, oslabenie, nočné potenie a nechuť do jedla.
2 Čím sa líši zhubný nádor od nezhubného?
,,Nádory“ sú veľmi široký pojem. Lekári tak označujú každú novú hrčku, ktorý sa objaví v organizme. Napríklad nezhubné nádory má v prsiach takmer každá druhá žena a dokonca aj keď rastú, nevytvárajú metastázy. Je možné chirurgicky ich odstrániť, ale ak nespôsobujú problémy, lekári ich najradšej nechajú v pokoji. To, čoho sa všetci tak bojíme, označujú lekári  menom zhubné nádory. Zabrzdiť rozvoj  zhubného nádoru  je komplikované. Jeho bunky putujú po organizme a vytvárajú metastázy, čiže nové nádory. Zhubné a nezhubné nádory sú niekedy veľmi podobné a preto ich kvôli presnej diagnóze treba skúmať pod mikroskopom.
3 Kedy má človek chorý na rakovinu najväčšiu šancu na vyliečenie?
Ľuďom, u ktorých bola rakovina zistená v nulovom štádiu (predinvazijnom), dávajú lekári stopercentnú nádej na vyliečenie. Takýto nádor sa ešte nestýka s lymfatickými uzlinami a krvnými cievami a na jeho odstránenie stačí menší operačný zásah. S každým ďalším stupňom rozvoja nádoru sa nádej na celkové uzdravenie znižuje o 25%. Rakovinu v prvom štádiu, ktorá sa už prejavila v podobe hrčky, hoci aj malej, možno vyliečiť takmer vždy. Rakovina v druhom a treťom štádiu znamená, že nádorové zmeny zasiahli už aj susedné tkanivo. Vo štvrtom štádiu prichádza k početným metastázam na iné orgány. Vtedy je rakovina prakticky nevyliečiteľná. Človek, chorý na rakovinu je považovaný za vyliečeného vtedy, ak sa nádor opäť neobjaví nasledujúcich 5 rokov.
4 Je pravda, že vhodný spôsob stravovania chráni pred rakovinou?
Áno. Medzi vznikom nádorov a spôsobom stravovania jestvuje veľmi úzka súvislosť. Vznik nádorov najviac podmieňujú tuky. V organizme zvyšujú počet voľných radikálov – látok, ktoré poškodzujú DNA buniek a týmto spôsobom umožňujú ich premenu na rakovinové bunky. Je napríklad známe, že človek, ktorý jedáva veľmi mastnú stravu, je ohrozený rakovinou pľúc rovnako ako fajčiar, ktorý vyfajčí denne balíček cigariet. Pred rakovinou nás chráni strava bohatá na zeleninu, ovocie a ryby.
V červených a oranžových druhoch ovocia (citrusoch, marhuliach, rajčiakoch, paprike, jahodách, mrkve) sa nachádzajú tzv. antioxidanty – vitamíny A, C a E a látky zvané flavonoidy. Ničia voľné radikály a brzdia rozvoj rakoviny.  Vláknina, ktorá sa nachádza v ovocí a zelenine, čistí organizmus od rakovinotvorných látok. Sója nás chráni pred rakovinou prsníka,  vyvolanou hormonálnymi zmenami.
5 Ktoré druhy rakoviny je možné  zistiť v najskoršom štádiu?
Rakovinu krčka maternice, rakovinu prsníka, prostaty, hrubého čreva a kože. Vďaka všeobecným preventívnym prehliadkam je možné zistiť rakovinové bunky v týchto orgánoch natoľko včas, aby sa dali vyliečiť takmer  100%. Rakovinu krčka maternice je možno diagnostikovať vďaka cytologickému vyšetreniu, t.z. kontrole výteru z krčka maternice pod mikroskopom. Ak pravidelne absolvujeme toto neveľmi príjemné vyšetrenie, lekár je schopný identifikovať bunky, ktoré by sa až za niekoľko rokov premenili na rakovinu. Stačí ich odstrániť  a žena je celkom vyliečená. Pomerne včas sa darí zistiť aj rakovinu prsníka a to pravidelnou mamografiou. Moderné mamografy sú schopné  zachytiť aj najmenšie hrčky s priemerom niekoľko milimetrov a dokonca aj zmeny, ktoré sa môžu zmeniť na nádory v budúcnosti.
6 Ak zomrela na rakovinu hrubého čreva moja mama, znamená to, že ochoriem aj ja?
Nemusí to tak byť. Jestvujú síce genetické dispozície k vzniku niektorých druhov nádorov (patrí k nim práve rakovina hrubého čreva, prsníka, vaječníkov), ale toto riziko predstavuje sotva 15%. Ak ale najbližší príbuzní ochoreli na rakovinu pred päťdesiatkou, potom toto riziko narastá. Pri dedičnej zaťaženosti je vhodné pravidelne absolvovať vyšetrenia, ktoré umožňujú včas identifikovať daný typ nádoru. 

 


Diskusia k článku:

AKO JE MOŽNÉ, ŽE METASTÁZY NA MOZGU OPEROVANÉ KOLEGOVI Z PRÁCE JEDNIDUCHO ODSTRÁNILI, ALE ĎALEJ NEPOKRAČOVALA ŽIADNA LIEČBA! HĽADALO SA LOŽISKO, KTORÉ SA AJ TAK NENAŠLO A LIEČBA NENAPREDUJE ( 10 MESIACOV SA NIČ NEDEJE.KOLEGOV STAV SA ZA POSLEDNÝ TÝŽDEŇ VEĽMI ZHORŠIL. HANBA TAKÍM DOKTOROM, KTORÍ MôŽU BYŤ TAK LAHOSTJNÍ K TAKEJ ZÁVAŽNEJ CHOROBE!!!
Neregistrovaný - Peter, 12.9.2008 21:51, peter.racek(`na`)slovanet.sk
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!