Nútená diéta po celý život
Autor(ka) : Silvia
Dátum a čas : 15.2.2012 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Celiakia je vrodené autoimunitné ochorenie. Síce sa o nej hovorí stále častejšie, mnohí nevedia, o čo v skutočnosti ide a s čím všetkým musia celiatici zápasiť a čoho sa musia vzdať.

Celiakia je vrodené autoimunitné ochorenie. Síce sa o nej hovorí stále častejšie, mnohí nevedia, o čo v skutočnosti ide a s čím všetkým musia celiatici zápasiť a čoho sa musia vzdať.

Choroba je vyvolaná neznášanlivosťou bielkovín pšenice a raži. Intolerancia sa vzťahuje na zmes bielkovín obilných zŕn - glutén tzv. lepok. Toto ochorenie sa najčastejšie prejaví do konca prvého roku života, alebo v druhom a treťom roku dieťaťa. Spozorujete ho  zvýšenou dráždivosťou, nechutenstvom, vracaním a chronickými hnačkami. Následne sa môže spomaliť rast a dostaviť sa atrofia svalstva. U detí je sprevádzaná celkovou slabosťou, pocitom tlaku v bruchu, podvýživou a veľmi pomalým priberaním na váhe.

 V dospelosti sa okrem horeuvedených príznakov vyskytujú aj poruchy krvotvorby, krvácavé stavy, osteoporóza, zlomeniny kostí a u žien neplodnosť. Celiakia je sprevádzaná aj suchou kožou, mäkkými a lámavými nechtami, ale aj depresívnymi stavmi. Je tiež porušená bariéra sliznice tenkého čreva, cez ktorú sa do tela dostávajú škodlivé látky. Sú zdrojom imunitných reakcií, ktoré oslabujú imunitný systém. Preto by celiatici nemali zanedbávať svoje zdravie. Posilniť si imunitu môžu aj probiotikami, ktoré sú mnohými lekármi považované za univerzálny liek. Probiotické baktérie sa prirodzene nachádzajú v mlieku alebo kyslomliečnych výrobkoch. Je tiež pravda, že veľa celatikov trpí aj intoleranciou laktózy, a preto musia siahnuť po výživových doplnkoch. Na trhu sú aj probiotiká bez lepku, vyrábané špeciálne na podporu imunity – Pearls WINTER+. Obsahujú potrebnú škálu probiotických baktérií a tiež kolostrum, ktoré aktivuje imunitný systém. Aktívny laktoferín z kolostra napomáha ja ukladaniu železa do červených krviniek, takže je prínosom aj pre chudokrvných pacientov. Okrem toho, že ochránia pred chorobou, pomáhajú aj tráviacemu systému.

Pri všetkých zdravotných komplikáciách, s ktorými sa musia pacienti pasovať je samozrejmosťou aj obmedzená strava. Tí, čo to nezažili na vlastnej koži a nikto z ich blízkych celiakiou netrpí, si nevedia ani predstaviť život bez pečiva či keksov. Aj keď existuje už množstvo výrobkov, určených práve pre celiatikov, neustále sledovanie zloženia potravín sa stáva súčasťou ich bežného života. Pri dodržiavaní bezlepkovej diéty sa pacientom uľaví. Používaním a vhodnou kombináciou ryže, kukurice a zemiakov sa dá zostaviť chutný „jedálniček“ bez škodlivého gluténu. Ďalšími vhodnými potravinami je tiež sója, ovocie, zelenina a tvrdé syry.

Diagnóza celiakia a jej prejavy pôsobia možno desivo, vďaka zodpovednému prístupu a správnej starostlivosti o zdravie môžu aj celiatici viesť plnohodnotný a šťastný život. ©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.