Ako sa obliecť do práce?
Autor(ka) : Mária Novická
Dátum a čas : 14.5.2001 13:54
Kategória : Móda
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Prvé obmedzenia v ženskom šatníku priniesli na Slovensko zahraničné firmy. Pracovníci obchodných spoločností a bánk, mali predpísané, že nesmú do práce nosiť hlboké výstrihy /vpredu/, dekolty po zadok / na chrbte/, priveľmi odhalené ramená ani sandálky, ktoré odhaľujú prsty a päty. Rovnaké predpisy platia aj pre pracovníkov diplomatických služieb. Iba ak pracujete v nočnom bare, v umeleckej branži alebo na plavárni, si môžete dovoliť toto zakázané ovocie.

Zamestnávatelia, klienti aj spolupracovníci oceňujú nielen schopnosti, ale aj to, ako sa správate a ako vyzeráte. A aj napriek tomu, že máte vlastný vkus a viete, ako vyzeráte najradšej, do práce sa radšej obliekajte štandardne. Pre mužov to znamená oblek tlmenej farby a pre ženy – kostým. Veľa závisí aj od toho, kým ste v práci. Čím vyššia pozícia, tým sú väčšie aj obmedzenia. Riaditelia a všetci vysoko postavení predstavitelia oboch pohlaví musia byť oblečení elegantne, bez extravagancií. Ostatní pracovníci si môžu v obliekaní dovoliť väčšiu uvoľnenosť.

Bez preháňania
Ak sa v práci budete stretávať s klientmi, alebo diskutovať o zmluvách, nezabúdajte, že nadmerná ,,nahota“ je neprípustná. Nevyvoláva dojem profesionality, skôr úpadku. Nuž a máloktorý klient by chcel zveriť svoje záležitosti do rúk firme, ktorá zamestnáva bezstarostné, nedisciplinované, bytosti, so zlým vkusom, bez základnej znalosti protokolu.
Profesionálnym odevom pre ženu na zodpovednom mieste je teda sako so sukňou, šatami alebo nohavicami. K tomu pulóvrik alebo blúzka. Dĺžka sukne závisí od vkusu nositeľky, ale nemala by byť príliš krátka.

Hrajte sa s farbami
Aj keď móda každú sezónu diktuje nové módne farby a ich kombinácie, niektoré farby sú na pracovisku považované za elegantnejšie ako ostatné. Preto ak si nemôžete dovoliť meniť garderóbu každú sezónu, rozhodnite sa pre odevy priaznivých farieb, ktoré až tak nepodliehajú módnym vrtochom: celé spektrum modrej, zelenej, béžovej alebo khaki. Spomedzi farieb si vyberte také, aké sa nachádzajú v prírode a také, ktoré vám najviac lichotia. Tieto farby vo vašom spolubesedníkovi vyvolajú sympatie voči vašej osobe. Podvedome totiž vyvolávajú predstavy niečoho príjemného: dovolenky, lesa, mora.
Pocit bezpečnosti v partnerovi vyvolávajú všetky odtiene béžovej a ,,špinavá“ lomená biela.
Do práce si radšej nevyberajte odevy cukríkových farieb. Spájajú sa s naivitou, nedostatkom profesionality a detinskosťou. Všetci máme radi deti (alebo to aspoň zo slušnosti tvrdíme), ale určite by sme nechceli, aby sa zaoberali napr. našou reklamnou stratégiou alebo bankovými investíciami.

Menej je niekedy viac...
Takisto to nepreháňajte s doplnkami. Elegantná kabelka a vkusný opasok vhodne zladené s odevom celkom stačia. Malý šperk tiež nemôže nič pokaziť. Obvešiavať sa však šperkami, nesvedčí ani o dobrom vkuse, ani o bohatstve. Rovnaké je to aj s novými topánkami. Neobúvajte si ich do práce hneď druhý deň po kúpe, pretože v nich možno budete musieť behať celý deň. A nebudete mať z toho vôbec radosť...


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.