Danielle Steelová
Autor(ka) : Natália Krížová
Dátum a čas : 12.2.2002 00:00
Kategória : Osobnosti
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

To nie je život, to je film Už jej samotné meno zaručuje, že kniha sa stane bestsellerom a témy, ktoré vyberá, triafajú rovno do srdca: veľká láska, hlboké city, pomsta, zrada, žiarlivosť. A samozrejme hľadanie večného šťastia. Skrátka triviálne a ľudské témy, vďaka ktorým si Danielle Steelová našla tisícky prevažne ženských čitateliek aj na Slovensku. Na celom svete sa doteraz predalo neuveriteľných 460 miliónov exemplárov románov Danielle Steelovej a jej posledný ľúbostný román s titulom Bozk vystrelil okamžite po uverejnení na prvé miesto zoznamu bestsellerov denníka New York Times.

To nie je život, to je film

Už jej samotné meno zaručuje, že kniha sa stane bestsellerom a témy, ktoré vyberá, triafajú rovno do srdca: veľká láska, hlboké city, pomsta, zrada, žiarlivosť. A samozrejme hľadanie večného šťastia. Skrátka triviálne a ľudské témy, vďaka ktorým si Danielle Steelová našla tisícky prevažne ženských čitateliek aj na Slovensku. Na celom svete sa doteraz predalo   neuveriteľných 460 miliónov exemplárov románov Danielle Steelovej a jej posledný ľúbostný román s titulom Bozk vystrelil okamžite po uverejnení na prvé miesto zoznamu bestsellerov denníka New York Times.

 
Najčítanejšia autorka sveta
  Skutočný život spisovateliek  je len  veľmi zriedka vzrušujúcejší ako osudy, s ktorými si musia poradiť ich románové hrdinky. Danielle Steelová, najčítanejšia autorka sveta, je v tomto smere určite výnimkou.
   Deväť detí, štyria bývalí manželia,  na prikrášlenie 55-izbový rozprávkový palác uprostred San Franciska, ktorý obýva spolu s tridsaťčlenným personálom a prasiatkom menom Coco Chanel: život, aký vedie autorka bestsellerov, by v románe pôsobil prinajmenšom ako výmysel.
  Preto sa netreba čudovať, že táto dcéra Portugalky a Nemca, narodená v New Yorku, neúnavne prízvukuje, že jej vlastný život nemá nič spoločného so životom jej románových postáv: ,,Neopisujem nikoho z ľudí, ktorých poznám. Všetko si vymýšľam.“ Lenže každý, kto aspoň trocha pozná Steelovej životopis, veľmi rýchlo objaví nápadné paralely.
Svadba vo väznici
   Napríklad v jednom z jej románov sa hrdinka smrteľne zamiluje do bývalého trestanca. A pozrime ho: v skutočnom živote sa čerstvo rozvedená Danielle Steelová (manželstvo č.1 s bankárom Claudom-Ericom Lazardom vydržalo osem rokov) zaľúbila do Dannyho Zugeldera – muža, ktorý si práve odsedel trest za bankovú lúpež. Danielle ho neopustila ani v roku 1974,  keď bol Danny odsúdený za znásilnenie a vydala sa za neho vo väzení. A hneď aj napísala knihu, v ktorej ide – áno, uhádli ste – o muža, obžalovaného zo znásilnenia. Muž je samozrejme nevinný...
   Ohromujúce je aj tempo, akým Danielle Steelová, dnes päťdesiatjedenročná, hádže na trh jednu knihu za druhou. ,,Takmer vôbec nespávam“, opisuje svoj pracovný štýl autorka. ,,Cez deň som k dispozícii svojim deťom a v noci píšem.“ Na jej milovanom písacom stroji Olympia z roku 1946 takto neraz vznikajú aj tri knihy naraz.
   Pred jej grafomániou si nemôžu byť isté dokonca ani jej deti. V roku 1997, keď sa vydávala Steelovej najstaršia dcéra Beatrix, ,,hodila“ jej mama na papier, len tak na rýchlo román o svadbe snov. 
   Zatiaľ čo sny samotnej Steelovej sa jeden za druhým postupne rozpadajú, /autorka má za sebou štyri nepodarené manželstvá, nedávno prežila aféru  s hercom Georgom Hamiltonom a dnes žije sama/, darí sa jej realizovať aspoň sen o totálnom luxuse.  Vo feudálnom sídle Spreckels Mansion v San Francisku rozmaznáva domácu pani  tridsaťčlenné služobníctvo s jediným domácim zvieraťom,  v päťdesiapäťizbovej rezidencii je prasiatko, ktoré Steelová pomenovala podľa obľúbenej módnej návrhárky Coco Chanelovej. Coco dostáva žrať gurmánske špeciality a pravidelne absolvuje očistu šampónom Head & Shoulders proti lupinám.
   Možno práve to je dôkazom, že šťastie očividne neprinášajú ani peniaze a luxus. Prinajmenšom bývalý zamestnanec autorky bestsellerov sa o svojej niekdajšej šéfke vyjadruje krajne nelichotivo: ,,Najmilším živým tvorom v celom dome bolo to prasa.“ Pýtate sa, ako pasuje toto vyjadrenie do nežného, romantického sveta Danielle Steelovej? Nuž, vôbec -  ale taký je život...
  Synova smrť

  V roku 1997 spáchal samovraždu Steelovej maniacko-depreívny syn Nick. Mal devätnásť rokov a Steelová hovorí: ,,Dodnes neviem, ako som tú tragédiu prežila.“ Samozrejme, pomocou novej knihy, ktorá opisuje Nickov život a v ktorej sa Steelová nezdráhala uverejniť dokonca ani synove listy. ,,Chcela som, aby môjho syna spoznali všetci ľudia a aby sa presvedčili, že to bol výnimočný človek – aj napriek svojej chorobe“,  vysvetľuje autorka svoje pohnútky k napísaniu knihy, ktorá sa každému čitateľovi nemusí zdať vkusná. Aj v novom románe hrá v živote hlavnej hrdinky rozhodujúcu úlohu nevyliečiteľne choré dieťa. Zdá sa, že táto téma neopustí Danielle Steelovú ešte v množstve ďalších románov. Čudujete sa?©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.