Čo je to alergia na kozmetiku?
Autor(ka) : Silvia Petrasova
Dátum a čas : 7.11.2001 16:46
Kategória : Krása
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Podľa odhadov každý deň používame najmenej sedem kozmetických výrobkov. Sú to krémy na tvár, očné krémy, pleťové mliečka, toniky, sprchovacie gely a peny do kúpeľa, telové balzamy a dekoratívna kozmetika – líčidlá, púdre a maskary. Zo štatistík vyplýva, že čím viac ľudí používa kozmetické výrobky, tým viac pribúda alergikov.

Kedy sa objavuje alergia?
Na vznik alergie má vplyv viac činiteľov. Jedným z nich je miesto aplikácie kozmetického výrobku. Mimoriadne citlivé sú viečka. K citlivej reakcii na viečkach môže prísť aj vtedy, ak na ne stiekol kozmetický výrobok určený na vlasy alebo na tvár. K citlivým oblastiam patrí tiež podpazušie. Podráždenie, teda alergická reakcia / napr. na dezodorant / sa na tomto mieste môže udržať aj vtedy, keď sme už daný výrobok prestali používať. Zvyšky alergénu totiž môžu ostať na oblečení.
Bezvýznamná nie je ani periodicita používania kozmetického výrobku. Ak sa objavia alergické príznaky, vyplývajú vo všeobecnosti z pravidelného používania určitých výrobkov (šampóny). Preto lekári ľuďom so sklonmi k alergickým prejavom odporúčajú používať kozmetiku rôznych firiem, aby kontakt so zložkami, vyvolávajúcimi precitlivenosť, nebol príliš dlhý.

Z čoho máme alergie?
Najčastejšou príčinou alergie na kozmetické výrobky sú vonné zložky. Ich počet sa odhaduje na päťtisíc! Sú to prírodné alebo syntetické éterické olejčeky, ktoré sú niekedy zmesou niekoľkých stoviek chemických zlúčenín. Počas dlhoročného testovania sa našťastie ukázalo, že vo viac ako 80 percentách je za vznik alergie zodpovedných najmä osem vonných látok.
Riziko alergickej reakcie sa zväčšuje aj v prípade, že výrobky sa použijú na podráždenú pokožku, napr. po holení. Vonné kompozície vyvolávajú citlivé reakcie častejšie vtedy, ak ostávajú na pokožke (parfémy) a zriedkavejšie v prípade, že sú opláchnuté (šampóny). Moderné konzervačné látky v kozmetických výrobkoch majú iba slabé alergizujúce vlastnosti.
Kozmetické výrobky, ktoré po krátkom čase pôsobenia opláchneme, podľa názoru dermatológov vyvolávajú alergické reakcie iba veľmi zriedka. Zdokonalenie výroby farieb na vlasy ako aj techniky ich aplikácie má za výsledok, že v posledných rokoch počet alergií na tieto výrobky výrazne poklesol. Avšak ešte stále k nim prichádza a preto výrobcovia odporúčajú pred každým farbením vlasov test na citlivosť.


Pozor: citlivá pokožka
K veľmi problematickým patria prípady alergických reakcií na tzv. dekoratívnu kozmetiku. Ešte stále prichádza k precitlivenosti na emulgátory, ktoré sa nachádzajú v očných tieňoch, alebo na niektoré farebné zložky líčidiel.
Opatrne treba aj naďalej pristupovať ku kozmetickým výrobkom s rastlinnými extraktmi – môžu byť zdrojom alergie. Podľa odborníkov majú alergizujúce vlastnosti najmä výťažky z harmančeka, arniky a medovky.
Pre mimoriadne citlivých ľudí sú najvhodnejšie hypoalergénne výrobky. Základom ich výroby je jednoduchá receptúra a nízka koncentrácia zložiek, vyvolávajúcich citlivé reakcie. Eliminujú sa z nich vonné zložky a niekedy aj konzervačné látky.


©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.