Som 50+. Mám problém? Tipy na to, ako uspieť na pracovnom pohovore
Autor(ka) : Zuzana
Dátum a čas : 25.5.2012 00:00
Kategória : Tipy, triky
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Vernosť, lojalita, rozvážnosť, nenahraditeľné takmer 30- ročné pracovné a osobné skúsenosti. Dobrá pracovná disciplína, málo výpadkov z práce pre chorobu, či iný, niekedy vymyslený dôvod, ochota robiť nadčas a vysoká pracovná výkonnosť. Na prvý pohľad ideálny zamestnanec pre ktoréhokoľvek zamestnávateľa. Problém nastáva až pri otázke veku. Uchádzač so strachom a neistotou v hlase odpovedá: „Som 50+.“

Vernosť, lojalita, rozvážnosť, nenahraditeľné takmer 30- ročné pracovné a osobné skúsenosti. Dobrá pracovná disciplína, málo výpadkov z práce pre chorobu, či iný, niekedy vymyslený dôvod, ochota robiť nadčas a vysoká pracovná výkonnosť. Na prvý pohľad ideálny zamestnanec pre ktoréhokoľvek zamestnávateľa. Problém nastáva až pri otázke veku. Uchádzač so strachom a  neistotou v hlase odpovedá: „Som 50+.“

 

... podobnú situáciu zažila aj Bohdana zo Žiliny. Žena po päťdesiatke s dvomi dospelými deťmi sa po prepustení z práce, kde ako ekonómka denne dochádzala 25 km a rovnaký počet rokov, rozhodla nehádzať flintu do žita. Reagovala na ponuku jednej väčšej súkromnej spoločnosti. Bola najlepšia. Najskúsenejšia. A najstaršia. Nič ju však nemrzelo viac, ako odôvodnenie „jej neúspechu“ ... vraj baby po škole majú ešte všetko v hlave ....Krútite hlavou?

 

Preddôchodkový vek býva častým problémom pri hľadaní, či udržaní si pracovného miesta. Stratiť prácu pár rokov pred nástupom do dôchodku spôsobuje mnohým ľuďom neľahké, často až bezvýchodiskové situácie. Zamestnávatelia sa vyhovárajú, že starší ľudia nie sú dosť flexibilní a nevedia sa tak rýchlo prispôsobiť moderným pracovným podmienkam ako mladí . No nie sú práve starší tí vytrvalejší a vernejší? Mladí nepociťujú až také riziko straty práce, preto niekedy striedajú jednu pozíciu za druhou. Za to ľudia v preddôchodkovom veku si viac vážia svoju prácu, a tak aj svojho zamestnávateľa.

 

Počítačové zručnosti sú síce u starších ľudí obmedzenejšie, no vedia si ich osvojiť, pretože sú ochotní sa niečomu novému priučiť. Starší nie sú pohltení virtuálnym svetom, a tak dávajú prednosť osobným kontaktom, ktoré sú cenné a nenahraditeľné pre ich povolanie.

Znalosť cudzích jazykov by mohla byť ďalším úskalím na ceste za prácou pre človeka po päťdesiatke.  Možno však niekedy stačí len osvieženie pamäte, alebo základný jazykový kurz.

 

Ako uspieť na pohovore

Podľa Bruny Beaty Jakub z personálnej agentúry Adecco by ľudia v preddôchodkovom veku mali na pohovore primárne hovoriť, v čom budú prínosom pre budúceho zamestnávateľa. Dôležité je pomenovať veci správnym menom.

 

Pracovná disciplína -  „Viem že dnešné pracovné prostredie je náročné a nároky zamestnávateľa vysoké.  Na rozdiel od mladších uchádzačov mám vypestované dlhoročné pracovné návyky, ktoré sú pre mňa samozrejmosťou  - ako je pravidelná dochádzka, pracovať na zmeny, akceptovať pokyny nadriadených, a v prípade potreby pracovať víkendy ako aj cez sviatky. Som vám plne k dispozícii.“

 

Stabilita – „Obdobie kedy som musel(a) čeliť nárokom vlastnej rodiny, detí, mám dávno za sebou.  Deti mám odrastené, som fyzicky i psychicky vitálny(a), takže ešte niekoľko rokov sa môžem plne venovať práci a potrebám firmy.“

 

 Rozvážnosť a rovnováha  - „Na základe už dlhoročných skúsenostiach viem s nadhľadom prispieť k riešeniu rôznych situácii a úloh v rámci pracovného kolektívu.“

 

Dôvody prečo zamestnať ľudí nad 50  rokov

 

Lenka Dzáčková, vedúca Košickej pobočky Adecco vidí niekoľko výhod, prečo by mal dať zamestnávateľ prednosť vekom zrelším uchádzačom o zamestnanie:                                

·         Starší zamestnanci dokážu ponúknuť lojalitu k firme na viac ako len 2-3 roky

·         Ľudia nad 50 rokov majú za sebou niekoľkoročné skúsenosti na základe, ktorých môžu viesť a priučiť ostatných zamestnancov

·         Starší ľudia vedia ponúknuť pracovnému tímu stabilitu a rovnováhu

·         Skúsenejší zamestnanci sú ochotní pracovať vo svojom voľnom čase. Chcú sa podieľať na úspechu firmy.

·         Starší pracovníci sú zrelí a chcú pracovať, nechcú byť len zamestnaní.

·         Starší ľudia si uvedomujú, že pracovné príležitosti sú obmedzené a musia preukázať svoje schopnosti

 

Benefity pre zamestnancov

Mnohí zamestnávatelia vedia oceniť svojich najskúsenejších zamestnancov, a keďže si ich chcú udržať, zabezpečujú pre nich odmeny v rôznych podobách. Medzi základné benefity patria:

 

·         Zabezpečený platový a kariérny postup

·         Vzdelávanie

·         Pravidelné preventívne prehliadky

·         Odmeny pri pracovných a životných jubileách

·         Príspevok na rekreačný pobyt

 

Aj keď sa možno momentálne nachádzate na úrade práce a z firiem vám prichádzajú zamietavé odpovede na vašu žiadosť o prácu, nezúfajte. Priemerný čas, za ktorý si človek obvykle nájde prácu je od troch do deviatich mesiacov.

 



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.