TROJLÍSTOK, ZELENÉ KLOBÚKY A VÝBORNÁ OSLAVA
Autor(ka) : Eva
Dátum a čas : 11.3.2011 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Existuje jeden deň v roku, ktorému sa hovorí „Everybody is Irish.“ Tento výnimočný deň oslavujú všetci Íri na celom svete, no nielen oni. Vďaka tomu, že aj my Slováci sa vieme dobre zabávať a oslavovať, si ho na Slovensku môžeme vychutnať tiež!

Existuje jeden deň v roku, ktorému sa hovorí „Everybody is Irish.“  Tento výnimočný deň oslavujú všetci Íri na celom svete, no nielen oni. Vďaka tomu, že aj my Slováci sa vieme dobre zabávať a oslavovať, si ho na Slovensku môžeme vychutnať tiež!

 

Sviatok Svätého Patrika – lebo o ňom je reč - sa oslavuje 17. marca, keď tento patrón smaragdového ostrova zomrel.  Je to národný sviatok Írov, ich kultúry, tradícií, náboženstva, ale aj spolupatričnosti, skvelej nálady a priateľstva.

                                                          

Pre tento deň je charakteristický trojlístok (shamrock), pretože podľa legendy Sv. Patrik práve na ňom vysvetľoval podstatu Svätej Trojice – Otca, Syna a Ducha Svätého; iná legenda hovorí zasa o štvorlístku – teda nádeji, viere, láske a šťastí. Ľudia ho v deň sviatku nosia namaľovaný na tvári alebo si ním zdobia odev. Nájdeme ho na chlopni saka či kabáta a niektorí si na túto príležitosť obliekajú zelené košele či vesty alebo aj nohavice. Na hlavu si zasa dávajú klobúky pripomínajúce malého veselého škriatka Leprikóna (Leprechauna), ktorý prináša šťastie a bohatstvo.

 


Ľudia oslavujú aj 5 dní nonstop - na ulici sú pouličné divadlá, predstavenia, sprievod a to všetko za sprievodu tradičnej keltskej hudby. Samozrejme, nikto nevynechá návštevu jedného z barov, pubov či reštaurácií, kde spolu s priateľmi skvele oslávi tento sviatok. Jedia sa írske jedlá - stobhach gaelachen - irish stew (hustá polievka s baraninou, so zemiakmi a s mrkvou); boxty (zemiakový koláč); cake (jablkový koláč) a pijú typické írske nápoje – napr. pivo Guiness, či najznámejšia írska whiskey Jameson.

 

A keďže sú si Slováci a Íri podobní svojim vzťahom k životu, k priateľstvu a vedia sa aj patrične zabávať, môžete osláviť tento sviatok aj na Slovensku! Stačí skočiť do vybraného baru a objednať si trikrát destilovanú írsku whiskey Jameson, ktorá k takejto oslave neodmysliteľne patrí. Za ňu dostanete milý klobúk malého veselého škriatka Leprikóna a za 4 poháriky získate štýlové tričko zelenej farby, typickej pre tento deň. Tak oslavujte ako Íri - veselo a s chuťou!©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.